O O cr> H '/-■ v"" - 8 NIEUWS Toerist dood na aanval door haai Tijdens de eerste coronagolf werden Emma (91) en Piet (89) doodziek opgenomen in het ziekenhuis. Nu scharrelen ze weer opgewekt samen rond hun boerderij. „Blijven lopen. Dan blijf je gezond.'' Annemieke van Dongen Emma Biemans (91) zit in haar winterjas op een keukenstoel naast de betegelde schouw, leu nend op haar rollator. Ze houdt even pauze, verklaart ze. ,,Ik loop al tijd van die boom naar die boom'', wijst ze uit het raam. „Duizend stappen. Vier keer per dag. Maar sinds corona lukt dat niet meer.'' Ze lacht: ,,Nu doe ik het in etappes: net vijfhonderd naar rechts. Zo vijfhonderd de andere kant op.'' Piet (89) schuifelt naar de keuken voor oploskoffie. ,,Ik ben sinds corona een beetje wankel. Ik gebruik nu ook een rollator of stok.'' Terug naar 25 maart, rond de trieste top van de eerste coronagolf, toen bin nen één week meer dan tweeduizend coronapatiënten in het ziekenhuis be landden. Die woensdag worden Emma en Piet allebei opgenomen in het Bredase Amphia Ziekenhuis. Hun herinneringen aan de dagen ervoor zijn vaag. Emma: ,,Ik weet nog dat hij rare dingen deed. Ging door de voor deur naar buiten om te wandelen. Dat doet hij nooit.'' Piet: ,,Zij kreeg de tv niet aan. Ik zei: dat zal niet meevallen met de autosleutels.'' Emma: ,,Ons Jo zegt dat ik heb gebeld, omdat pa aan het overgeven was.'' Piet: „Volgens de kinderen ben ik heel benauwd ge weest. Ik weet daar niks meer van.'' Hun vier kinderen herinneren zich alles juist nog haarscherp. Het tele foontje dat Johanna op zondag van haar moeder krijgt. Dat zij en haar zus Marian vanuit hun woonplaats Utrecht met spoed naar de ouderlijke boerderij in Prinsenbeek rijden. Hoe ze hun ouders ijlend aantreffen in bed. Dat de huisarts komt, die con cludeert dat het geen corona kon zijn, want dat staat bekend als een ontste king aan twee longen. Piet en Emma worden alleen maar zieker. Johanna en Marian gaan er om de beurt heen. Als Johanna op woensdag arriveert, schrikt ze. Haar moeder is helemaal afwezig. Ze kan niet meer op haar benen staan en be gint te shaken. De huisarts houdt de boot af. Johanna roept de buurman erbij en belt haar zus. Die zeggen: bel de ziekenwagen, zorg dat er iemand komt. Uiteindelijk komt de spoed- arts, die wél aan corona denkt en zich hult in een beschermend pak. De arts vraagt: „Willen jullie dat je ouders worden opgenomen of gaan we thuis sederen?" Een onmogelijke vraag. Ja, Emma en Piet zijn heel oud. Maar ook nog heel actief. Emma hijst elke week haar rollator in de kofferbak van haar autootje om naar het zwembad in Et- ten-Leur te rijden. Elke zaterdag rijdt ze samen met Piet naar de super markt. Ze bridgen met andere oude ren in het dorp en gaan regelmatig naar de kerk in Meersel-Dreef, over de grens in België. Sinds de koeien weg zijn, dertig jaar geleden, besteedt Piet veel tijd aan zijn biologische moestuin. In goede zomers maakt hij wel honderd potten jam. Johanna en Marian besluiten dat hun ouders niet naar de ic zullen gaan, mocht het zover komen. Maar als ze met zuurstof gered kunnen worden, ja, dan moeten de artsen dat doen. Emma, die inmiddels letterlijk naar adem snakt, wordt met de am bulance naar het ziekenhuis ge bracht. De dochters rijden er met hun vader achteraan. In het zieken huis geeft de verpleging ze gelegen heid om afscheid van elkaar te ne- Op het Franse deel van Sint Maarten is gisteren een 38-jarige Franse toeriste omgekomen na een aanval door een haai. Het komt zeer zelden voor dat een haaienaanval dodelijk afloopt, zeggen experts. Op het Caribi sche eiland is ontzet gereageerd op het fatale incident. De vrouw was aan het zwemmen bij Orient Bay, een populair strand op het noordoostelijke deel van het eiland. Volgens pers bureau AP viel de haai aan op zo'n 150 meter voor de kust en beet hij haar been af. De ambu- lancediensten rukten uit, maar de vrouw kon niet worden gered. Op alle stranden op het Franse stuk van Sint-Maarten geldt van wege de aanval 48 uur lang een zwem- en watersportverbod. Haaienaanvallen komen niet vaak voor in de regio. Jongen lang in trein misbruikt Geen APK voor oude oldtimers Weinstein nog niet uitgeleverd Geen verbod hoofddoek meer zaterdag 12 december 2020 'We mogen niet klagen, we hebben het overleefd 2020, een jaar dat we vooral door corona nooit zullen vergeten. Tot 31 decem ber schrijven onze verslag gevers verha len over grote en kleine ge beurtenissen, over verdriet en hoop, over ruzie en over liefde in het nieuwsjaar dat nu bijna ach ter ons ligt. De huisarts meende dat Piet en Emma geen corona konden hebben. „Voor het zelfde geld hadden we het niet over leefd." FOTO'S KOEN VERHEIJDEN O SINT-MAARTEN -...■'f - i- -iW' J&r-'s.T 'O nO W."--. Een haaienaanval is heel zel den fataal. FOTO GETTY images UTRECHT Een voormalige Tha- lys-machinist heeft gisteren in de recht bank bekend dat hij tussen 2000 en 2008 geregeld een jongen meenam in de treinca- bine voor seks. De au tistische treinliefheb- ber was 14 jaar oud toen het misbruik begon. Hij ging twee tot drie keer per maand mee. Het slachtoffer mocht de Thalys besturen, ter wijl de machinist hem oraal bevredigde. DEN HAAG Auto's en motoren die meer dan 50 jaar oud zijn, hoeven vanaf 2021 niet meer elk jaar te worden ge keurd. Minister Cora van Nieuwenhuizen wil zo de lasten voor eigenaren verlichten. NEW YORK De Amerikaanse film producent en zeden delinquent Harvey Weinstein (68) wordt door de staat New York voorlopig nog niet uitgeleverd aan de staat Californië. De hoorzitting is verscho ven naar 9 april. De advocaten van Wein- stein toonden met succes aan dat zijn gezondheid dermate achteruit is gegaan dat het niet verant woord is de reis naar Californië te maken. WENEN Het hoogste Oosten rijkse gerechtshof heeft een wet op het verbod op het dragen van hoofddoeken op scholen naar de prul lenbak verwezen als ongrondwettig en dis criminerend. De wet werd aangevochten door twee kinderen en hun ouders. Ze vonden het discrimi nerend dat wel hoofd doeken werden ver boden, maar joodse keppeltjes of de tul banden van Sikhs niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8