16 count telt in een maand tijd 380.000 volgers - bijna acht keer zoveel als het RIVM. Journalisten en het publiek raadplegen Gom- mers als een orakel, zo wordt op het Binnenhof verbaasd geconsta teerd. Wat doen we met kerst? Gom- mers mag het zeggen. Wanneer is het vaccin klaar? Gommers doet een voorspelling. Geven zwange- ren corona door aan de vrucht? De ic-baas moet het verklaren. Maar ook: wat vindt hij van het racisme-debat? En het vuurwerk verbod? Het had niet veel gescheeld of Gommers zou gevraagd worden commentaar te geven op het ver hitte grensconflict in Nagorno- Karabach. Maar de arts vindt dat hij moet informeren, mensen ge ruststellen. Daarom werkt hij mee aan twee podcasts en zit hij vaak bij tv-shows: aan de landelijke talkshowtafels schoven alleen Ab Osterhaus en Ernst Kuipers vaker aan dan Gommers. Daar is het lastig om immuun te blijven voor het vragenvuur over van-alles-en-nog-wat en komt er toch een moment dat de sfeer rond de nationale knuffelbeer lijkt om te slaan, zag broer Joris: ,,In het na jaar veranderde de teneur wel een beetje. En dan zeggen we het ook tegen elkaar hè: pas op Diederik, zorg dat je niet te veel op tv komt." Diederik Gommers merkt het zelf ook, vertelt hij achter zijn bu reau in het ziekenhuis. ,,Eerst was er alleen maar lof, nu is er ook kri tiek. Blijkbaar is de houdbaar heidsdatum van Diederik Gom mers bereikt ofzo, ik weet het ook niet." ,,Dat zijn meerdere momenten. In maart ging ik in het ziekenhuis van Bernhoven kijken, daar was het echt crisis. Een gesprek met een van de verpleegkundigen kan ik woord voor woord terughalen. Ze waren totaal overlopen daar, er lagen heel veel patiënten, ze had te weinig tijd om even naast de pa tiënt te gaan zitten. De families konden ook niet op bezoek ko men, die eenzaamheid, de hectiek: maken. Ik moet vaak 'sorry' zeg gen in m'n leven." Tot maart van dit jaar maakte het voor het grote publiek niets uit wat Diederik Gommers (Gorin- chem, 1964) vond, zei of deed. Als afdelingshoofd van de intensive care in het Erasmus-ziekenhuis was de in het Brabantse Udenhout opgegroeide arts alleen onder in- tensivisten een bekende naam. Hij promoveerde in 1998, publiceerde over beademingstechnieken en leidde andere ic-artsen op. In 2016 meldde professor doctor Gom- mers zich als voorzitter van de landelijke vereniging voor ic-art- sen, de NVIC. Kandidaten stonden niet in de rij. ,,Dan doe ik het wel", zei Gommers volgens een collega. Plots blijkt die positie cruciaal. In maart kijkt iedereen bezorgd naar de intensive cares: stromen ze over? Het aantal nieuwe opnames explodeert tot zelfs meer dan hon derd per dag, en die weken eind maart begin april ontpopt Gom mers zich tot onomstreden steun pilaar voor een land in angst en onzekerheid. In de Tweede Kamer en de talk shows hangen politici en presen tatoren aan zijn lippen als hij zegt dat hij ook niet weet of we het gaan redden, dat 'Italiaanse toe standen' dreigen, dat 2400 ic-bed- den de kritische grens zijn: ,,Die- derik wekte vertrouwen, zijn eer lijkheid en oprechtheid vielen op", zegt broer Joris, ondernemer in de autolease-sector. ,,Hoe kan dat? Diederik zegt ook: 'ik doe zoals ik in het ziekenhuis doe. Ik draai er niet omheen, heb geen politieke agenda'. Dat vinden mensen fijn." Op sociale media en op straat vereren mensen Gommers als held, tippen hem voor een lintje, prijzen het corona-boegbeeld de hemel in. Met Erasmus-baas Kui pers krijgt Gommers de eer om het traditionele vaatje eerste ha ring in ontvangst te nemen, Fey- enoord-iconen schenken hem een speciale aanvoerdersband, en pas sant bekeert Gommers influencer Famke-Louise als zij de viruskriti- sche beweging #ikdoenietmeer- mee aanjaagt. Zijn Instagram-ac- verpleegkundigen waren zo druk dat ze amper naar het toilet kon den. De controle was weg. Dat maakte enorme indruk. ,,Een mooi moment was toen Ernst me belde en zei dat we extra bedden in Duitsland konden krij gen, toen sprong ik van opluchting door de kamer. Maar ook die zon dag dat Rutte boos werd en met zijn hand op tafel sloeg in het Catshuis zal ik me blijven herin neren. We hadden discussie over de leeftijdsgrens, dat bij enorme beddenschaarste jongeren voor ouderen zouden gaan. Ik zei: dat doen we al zo vaak, daar gaan jullie als politiek niet over. Werd-ie boos. Maar ik vind dat prachtig: het gaat ergens over. En 9 april zal ik nooit vergeten: de dag dat de bocht echt genomen was, dat het aantal nieuwe ic-patiënten daalde. Dat gevoel! Ik voelde me zo ver antwoordelijk, code zwart werd reëel, ik sliep slecht die week." ,,Nee. Ik denk het niet. We hebben allemaal heel hard gewerkt en ver antwoordelijkheid genomen, ons best gedaan. Maar het hele testbe- leid had beter gemoeten, een groot lab hadden we moeten bouwen, de boel snel automatiseren. En we keken met te smalle blik naar de crisis, ook binnen het OMT. De landelijke patiëntenspreiding werkt knudde." ,,In de acute crisis was dat nodig, maar nu zit het landelijke sprei dingscentrum ons soms in de weg. Kijk: wij intensivisten kennen el kaar, de lijntjes zijn kort. Normaal gesproken werkt het zo: als ik een probleem heb in Rotterdam bel ik collega Armand Girbes van het AMC en regelen we het. Sinds het voorjaar zit de landelijke club, de LCPS, ertussen en gaat het soms veel stroperiger. Laatst nog moes ten we op vrijdagavond zelf gaan bellen om twintig patiënten ge plaatst te krijgen. Waardeloos." ,,Ik heb een paar keer overwogen om eruit te stappen. Sommige le den voelden zich te weinig ge hoord. Neem die mondkapjes. Wij zeiden al snel: 'doe dat nou', maar anderen twijfelden dan weer. Bij sneltests zie je vergelijkbare dis cussies: de microbiologen en viro- logen willen precisie, dat snap ik. Een test moet perfect zijn voor hen. Meer praktische artsen zoals ik zeggen dan: zet ze in zodra het ZATERDAG 12 DECEMBER 2020 GO Welk voorval uit 2020 vertelt u over twintig jaar zeker aan uw kleinkinderen? VERVOLG VAN PAGINA 15 Diederik Gommers op de intensive care van het Erasmus MC en(beneden)achter zijn bureau. ,,Als de vaccins goed gaan, zijn we tegen de zomer een aardig eind op weg.'' FOTO'S ARIE KIEVIT Heeft Nederland de corona-cri sis goed aangepakt? Knudde? In het voorjaar zei u nog: goed dat militairen de regie pakken. Over het OMT: u zit er zelf ook in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64