De Slag om de Schelde mag je niet missen 3 Een miljoenenbudget, een spectaculaire lancering in Zeeland, een grootse film: De Slag om de Schelde. Nooit eerder werd 'de vergeten strijd' zo indrukwekkend in beeld gebracht. Kogels snerpen de bioscoopzaal in, granaatinslagen doen de wanden trillen. We zien Teuntje, Gijs en William, jonge mensen die proberen te overleven in een wereld in oorlog. Zeeland eind 1944: koud, rauw en rokerig. De film laat ook nog eens duidelijk zien, dat er aan elke keuze voors en tegens zitten Duitse verdediging aan de Walcherse kant van de Sloedam. still uit deslag om deschelde JAN VAN DAMME Het rommelt al een paar weken achter de horizon. Komt 'ie nu echt? Ja, hij komt echt! Aanstaande maandag kunnen 'wij Zeeuwen' als eersten gaan kijken naar de al lang aangekondigde première van de film De Slag om de Schelde. Een hele dag lang, in alle zalen van Cine City in Vlissingen. Later die week gaat de op één na duurste Nederlandse oorlogsfilm ooit (kosten 14 miljoen euro) in heel het land draaien. Daarmee figu reert het verhaal over het vrijma ken van de vaarweg naar Antwer pen in 1944 prominent tussen kerstkomedies als A Christmas Gift from Bob en Fatman. Maar wat de makers van De Slag veel belangrij ker vinden: hun première staat ver weg van de ook al lang aange kondigde James Bond No Time To Die, want die is na veel uitstel pas in april 2021 gepland. En de nieuwe 007 is nou typisch een kaskraker waarmee ze niet in het strijdperk willen treden. Vorig jaar zomer werd in Ter- neuzen het startschot gegeven voor een jaar lang herdenken van 75 jaar bevrijding. De Slag om de Schelde van producent Alain de Levita zou afgelopen september of oktober het slotstuk hebben moeten zijn. Coronaperikelen veroorzaakten uitstel. Hoewel er nog steeds beperkende maatrege len van kracht zijn, wordt de oor logsfilm komende week zo groot en indrukwekkend mogelijk aan het publiek gepresenteerd. Nu is uiteraard de grote vraag: is het de moeite waard om te gaan kijken? Afgaand op de qua geluid en kleur nog niet volledig afgemonteerde versie die ik twee weken geleden in Amsterdam mocht zien, zeg ik volmondig: ja. Met meteen een waarschuwing. Verwacht geen romantiek, reken niet op heldendom. Waar er in vrijwel alle grote oorlogsfilms - A Bridge too Far, Saving Private Ryan, Zwartboek, Dunkirk - altijd wel mannetjesputters hun spierballen laten rollen en tussen de puinho pen wanhopige zoenen worden gewisseld, regeert in De Slag om de Schelde de grauwe realiteit van een door de Duitsers bezet en door de geallieerden belegerd Walcheren. Goede intenties tellen niet, kun- nen zelfs dodelijk zijn. En je ont trekken aan de oorlog gaat ook al niet. Als je probeert onder de ra dar te blijven, loop je grote kans dat je vroeg of laat toch een keuze moet maken: werk ik mee met de bezetter of waag ik hem tegen te werken? Daarbij laat de film ook nog eens duidelijk zien, dat er aan elke keuze voors en tegens zitten. De beginscène is een goed voorbeeld. Het is Dolle Dinsdag, 5 september GO ZATERDAG 12 DECEMBER 2020 De oorlog is vooral bruut overleven LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51