Jan Vantoortelboom Ook dat is In het nieuws Uit het nieuws Zeeuws-Vlaanderen Maatjesproject houdt toch kerstdiner Doneeractie voor De Beren is gestopt DEZE WEEK IN Z. 'Nu hebben de mensen toch iets om naar uit te kijken' 'Ik kon dat wrange gevoel niet loslaten' h jo k 2 VM silt 6 COBY TRAAS 8 MADELIEF KOOS VAAK WIL NU WEG DE MOEILIJKE UIT VÖLCKER- ROUTE DORP 13 DIEDERIK GOMMERS: BN'ER TEGEN WIL EN DANK 'Je moet nooit ommekijken', zei mijn vader de avond voor hij stierf Vist, dikke grijze wolken, somberte, lege velden en slijk in de wind. Ook dat is Zeeuws-Vlaan deren. De ijskoude, immer deinende Wester- schelde, de scholeksters, de zilverreigers ver spreid over de akkers, de buizerds op de wei- depalen en biddende torenvalken, het dorre gras op de dij ken en de stuurse gezichten van de mensen. Ook dat is Zeeuws-Vlaanderen. Hopelijk weer eens sneeuw: die lichte, zijdezachte vlokken sneeuw die zich tijdens de donkere nacht onhoorbaar op hopen en dan bij het ontwaken zorgen voor een indruk wekkende verrassing. Een eindeloos en zuiverwit verge zicht. Een doodstil landschap als in een schilderij. grond, ze komt altijd terug. Op het rot zal ze doen groeien en bloeien, de lente van de ingebeelde toekomst. Maar ge lukkig brandt binnen nu de kachel, kan het hart zich war men aan koffie en chocomelk, aan zonen en dochters, aan moeders en vaders, want ook dat is Zeeuws-Vlaanderen. Zo sluiten we de mist, de grijze leegte, de mistroostig heid buiten en als we dan op een ochtend wakker worden en de wereld is wit, dan is dat ongeschonden schoonheid zover het oog reikt. Dan moet je van slechten huize komen om daar geen poëzie in te zien, om voor even te genieten van de illusie van een ongerept en onbeschadigd bestaan. Ook dat is Zeeuws-Vlaanderen. Vrijwilligers en deelnemers van het Maatjesproject van Humanitas Zeeland kunnen ook dit jaar toch weer genieten van een kerstdiner. Waar normaal gesproken met alle Maatjes bij elkaar wordt gegeten, wordt het diner maandag thuisge bracht. Marianne Gillot, projectcoördi nator de Bevelanden en Schou- wen-Duiveland, is blij en trots dat de organisatie dit voor elkaar heeft gekregen. ,,Het is heel fijn om toch zoiets te kunnen doen", vertelt ze. ,,Ook voor de mensen in zorgin stellingen is deze periode erg las tig. Het duurt ontzettend lang, ze zijn het beu. Heel veel valt weg. Super fijn dat ze toch iets hebben om naar uit te kijken." Via het Maatjesproject koppelt Humanitas Zeeland Maatjes aan mensen met een verstandelijke beperking voor wie het moeilijk kan zijn om sociaal contact te ma ken en te onderhouden. Maar liefst negentig menu's worden rondge bracht, die gemaakt zijn door Maartje Kastelein van Brasserie BLVD in Vlissingen en Martijn van de Walle van de Visbar in Domburg. Marianne Gillot: ,,Ieder Maatje heeft de keuze tussen een vis-, vlees- en vegetarisch menu. Ieder jaar wordt er heel erg naar uitgeke ken. In mei vragen de Maatjes al wat er op het menu zal staan. We moesten dus wel iets doen, ook dit jaar." Hoewel de donaties voor restau rant De Beren in Goes binnen stroomden, is de inzamelingsactie stopgezet. Om het restaurant van Peter Schaap door de coronacrisis te loodsen, werd deze actie vorige week opgezet door de dochters van Schaap en de 33 personeelsle den van De Beren. ,,Als mensen iets gaan doneren die het zelf door deze crisis ook al erg moeilijk hebben, voelt dat een beetje wrang", vertelt Schaap. ,,Ik ben de mensen die een donatie geplaatst hebben erg dankbaar, maar kon dat wrange gevoel niet loslaten. Ik denk dat ik daar een beetje te trots voor ben. Ik heb dan ook gezegd dat ik de mensen met open armen weer ontvang als het weer mag, dat is ook een soort do natie." Ruim 3800 euro werd opgehaald voor het restaurant, dat geen steun krijgt van de regering omdat het restaurant in januari van dit jaar pas opende. ,,Het is een stukje ont lasting van de zakelijke rekening. Het is dus erg welkom en we gaan het goed besteden. We zijn on langs begonnen met een afhaalser- vice en dat loopt redelijk. Het per soneel staat te popelen om aan het werk te blijven en de chefs willen graag iets moois maken. In januari hopen we weer voorzichtig open te kunnen. We zijn druk bezig met de bank en dat ziet er positief uit. Ik heb er goede hoop op dat het restaurant zal blijven bestaan." fj. t Nooit zijn we gaan skiën, daar hadden we geen geld voor, maar opeens liep ik naar school in afgedragen skilaarzen van een neefje. Het zijn soms mistroostige dagen, dagen aan het eind van een stervend jaar, een jaar dat bizarre en onaardse wendingen heeft gekend. En wat ligt er in het verschiet? Goeds, hopelijk. 'Je moet nooit ommekijken', zei mijn vader de avond voor hij stierf tegen me en hij legde zijn magere hand op mijn hoofd, zoals hij deed toen ik een kind was. Maar dat is moeilijk. Het is zelfs onmogelijk. Hij zei dat om mij weer op weg te hel pen, om door te gaan, altijd maar door te gaan. Niet om kijken, niet in het verleden blijven hangen, maar naar de toekomst kijken, een toe komst die eigenlijk, als we eerlijk zijn, voor niemand bestaat. Dat wat men denkt dat men toekomt is een illusie. Alleen het verleden en het he den bestaan. Maar gelukkig kunnen wij mensen ons een toekomst inbeelden, eentje die hoopvol is, waarin we naar alle waarschijnlijkheid mogen blijven meedoen aan het al maar voortdenderende leven. Sleeën van de dijk en sneeuwmannen met ogen en bal len gooien totdat je armen pijn doen en je huid gloeit en je rilt wanneer de sneeuw in je kraag tussen je schouderbla den valt. Daar is het op wachten. Niet schaatsen. Ik ben geen schaatser. Dat werd bij ons vroeger niet gedaan. Ik denk niet dat ik in mijn jeugd ooit ie mand heb zien schaatsen op natuurijs. Wel op een kunst matige, overdekte ijsbaan in het West-Vlaamse Gulle- ZATERDAG 12 DECEMBER 2020 GO Het is wachten op zonnige winterdagen en sneeuw. Dat is geen vanzelfsprekendheid. De lente zit al in de Kattenkleertjes. KIEK! P 10 9 Zo Gezien Opheffing Intervence maakt veel los 12 Saskia Noort Youp, kijk eens in de spiegel! 18 Wetenschap 'Slavernij plaatsen in de tijd zelf' 19 Eureka! Uit de schulden door begrip Eind de jaren 80 herinner ik me een vreselijk koude winter, -20 graden Celsius.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50