n a woongoea II SOCIAAL WIJKBEHEERDER 6 VACATURE HOOGAARS VOO20 KUNST MET KNIPOOG NAAR VERLEDEN VEERE Een doodskopje bungelt hoog in de mast van Hoogaars VOO20. 'De dood voer immers vaak mee'. Het schip van klei met beschilderde zeilen, ligt 'afgemeerd' in de beeldenzaal van de Schotse Huizen aan de Veerse Kaai. Het verhaal achter dit eerste project van het nog jonge kunstenaarscollectief Veers Oogenblik. V eerenaren hebben zich vast afgevraagd of er een lijk op de vloer van m'n atelier lag", lacht Femke van den Berg. Zij werkte drieënhalve maand aan hoogaars VOO20 van zwarte klei. Een interpretatie van de traditionele platbodem, geba seerd op de hengst TH 49 De Drie Gebroeders van de Stichting Be houd Hoogaars. VOO20 komt uit de koker van het nieuwe kunste- naarscollectiefVeers Oogenblik, waarin ook Marijke Leertouwer en Riet van Schaik zitten. Het collec tief wil jaarlijks een gezamenlijk kunstwerk met een Veerse knip oog brengen. Met de V0020 als primeur. Varend verleden en he den in klei gevat. Geflankeerd door de Vrouwe Charlotte van Bourbon- Montpensier en Heer Philips van Bourgondië-Beveren, staat de VOO20 in de beeldenzaal op res tanten van oude balken uit de bin nenhaven van het stadje. „Tijdens de opknapbeurt van de haven, heb Riet van Schaik en Femke van den Berg (rechts) in museum Schotse Huizen bij de hoogaars van zwarte klei, gebaseerd op de TH4 49 van Stichting Behoud Hoogaars. foto lex de meester ik gevraagd om stukken van de verweerde balken die ze vervin gen", wijst Femke. ,,Een mooie link naar de tijd dat Veere nog een open zeehaven had. Bovendien ligt de TH 49 van Behoud Hoogaars in het seizoen hier bij de sluizen." Demonen Femke bouwde schip en mast. ,,Riet maakte en beschilderde de zeilen. Het omzomen met touw was een hele klus. Op het grootzeil heeft ze een vrouwfiguur afge beeld. Marijke brengt het schip tot leven, geeft het een verhaal met haar objecten. Zoals het doods- hoofdje dat hoog in de mast bun gelt. Of een psalmenboekje naast een tabakszakje. Het vaandel in de mast is van bijbelpapier." Passanten hebben zich vast afgevraagd of en waarom ik een lijk op de vloer had liggen Tijdens Femkes werk, in haar atelier nabij de Grote Kerk, kreeg ze ander bezoek binnen dan ge woonlijk. ,,Veel oudere mannen, uit de tijd van de zeehaven hier. Die wisten van alles over de hoog aarzen. Verhalen en anekdotes. Prachtig. Ze vonden dit wel inte- ressant. Maar haakten af toen ik vertelde dat de zeilen beschilderd zouden worden. Dit vonden ze niks. Terwijl dat vroeger ook ge beurde. Om demonen te verja gen." Alles moest kloppen Femke is de 'techneut' van het col lectief. ,,Alles moest kloppen. Ik heb bouwtekeningen gekregen van de man van Marijke, Mart Sturm. Hij zit bij de Stichting Be houd Hoogaars. Het schip, op een schaal van één op tien, is in drie stukken gebouwd. Het was met zijn 1.40 meter te groot voor de oven. Maar de klei moest al die werkmaanden zacht genoeg blij ven om mee te werken. Ik had dus de stukken op mijn ateliervloer af- gedekt met lappen. Passanten heb ben zich vast afgevraagd of en waarom ik een lijk op de vloer had liggen." Collectief Oogenblik is begin dit jaar opgericht. ,,Veere heeft veel aandacht voor z'n oude kunste naars. Bij de 'nieuwe' Grote Kerk kregen we ook geen reactie." Glimlachend: ,,Maar als Veerse kunstenaars willen wij graag wat belangstelling vóór we dood zijn." De hoogaars blijft een jaar in de beeldenzaal. Voorlopig alleen te zien tijdens de weekeinden. De VOO20 is te koop. ,,Misschien iets voor de gemeente Veere", denkt Femke hardop. ,,Staat vast prachtig in het gemeentehuis." Een nieuw Veers project van Oogenblik staat al weer op stapel. Woongoed breidt in 2021 het sociaal wijkbeheer uit naar alle wijken in Middelburg. Daarom zoeken we nieuwe collega's die de oren en ogen van Woongoed in de wijk worden en hét eerste aanspreekpunt zijn voor huurders. Je werkt samen met de bewoners om het woongenot, de woonomgeving en de leefbaarheid te verbeteren. Heb jij een groot sociaal hart, ga je graag om met mensen en sta je sterk in je schoenen? Solliciteer dan voor 22 december 2020! De volledige vacature vind je op www.woongoed.nl/bij-ons-werken Woongoed Middelburg is een organisatie met een duidelijk maatschappelijk doel. We verhuren in Middelburg ruim 6.300 woningen aan mensen met veelal een kleine portemonnee. miaaeiDurg -1 zaterdag 12 december 2020 Annemarie Zevenbergen Veere - Femke van den Berg, Veers Oogenblik Villa Valentijn Middelburg Kinderdagverblijf Kinderdagverblijf Villa Valentijn Middelburg, al meer dan 18 jaar uw vertrouwde adres voor kinderopvang, kunt u vinden aan de Rouaansekaai 61 in Middelburg. Ons landelijk registratienummer is 257589806. Opvangvormen voor 52 weken per jaar zijn: hele en halve dagen, flexibele en incidentele opvang, ruildagen en uurtje factuurtje. Villa Valentijn Middelburg maakt gebruik van wasbare bamboeluiers. Waarom eigenlijk persé zo'n wasbare luier? Het is gewoon beter voor het milieu. En een fijne bijkomstigheid: de kinderen zijn eerder zindelijk. We hebben vier groepen in de volgende leeftijd: 3 mnd.-1 jaar (Gele groep), 1 - 2 jaar (Roze groep), 2 - 3 jaar, (Rode groep), 3 - 4 jaar (Blauwe groep), waardoor we de kinderen op maat tijdens de verschillende ontwikkelingsstadia kunnen begeleiden. En de overgang naar de basisschool optimaal is. Ook is een heerlijke 36 meter diepe ommuurde tuin aanwezig waar uw kinderen veilig in kunnen spelen. Voor de zeer scherpe prijs/kwaliteitverhouding kunt u meer informatie vinden op onze website, t.w. www.villavalentijnmiddelburg.nl. Ons e-mailadres is info@villavalentijn.nl. Telefonisch zijn wij te bereiken via 0854-890090. - SB (m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34