'Verhoging minimum loon kent voordelen' WIN EEN JAAR ECONOMIE 17 Economisch zelfstandig Ook na coronacrisis blijven werknemers deels thuiswerken WIN een jaar lang gratis uitjes Maar ongeveer de helft hiervan stroomt uiteindelijk weer terug naar de schatkist. Mensen kun nen door de verhoging meer uit geven, waardoor btw-inkom- sten stijgen, en ze meer belasting gaan betalen. Dat meldt het Centraal Plan-bureau na onder zoek naar de effecten van het verhogen van het minimumloon in het buitenland. In Nederland verdienen onge veer 440.000 mensen, 5,5 pro cent van het aantal werkenden, het minimumloon. Zij werken in de horeca en detailhandel. 140.000 van hen zijn jongeren, de rest volwassenen. Kleine deeltijdbanen en uitzendbanen krijgen vaker een minimumloon betaald. Mensen met een migra tieachtergrond verdienen vaker het minimumloon dan mensen met een Nederlandse achter grond. Het minimumloon stijgt dit jaar met 2 procent naar 1654 euro per maand. DEN HAAG Ongeveer twee derde van alle vrou wen (66 procent) was vo rig jaar economisch zelf standig. Daarmee neemt het aandeel vrouwen dat niet afhankelijk is van een partner toe, stelt het Soci aal en Cultureel Planbu reau. Toch ligt het percen tage nog altijd flink lager dan het aantal mannen dat economisch zelfstandig is. Het aandeel economisch zelfstandige mannen ligt al jaren rond de 80 procent en kwam vorig jaar uit op 81 procent. 2025 bijna verdubbelen, denkt vastgoedadviseur Colliers International. Het bedrijf verwacht dat werknemers gemiddeld één dag per week thuis blijven werken na de coronacrisis. Over vier jaar kan de leegstand van kantoren zijn toegenomen van de huidige 8,5 procent tot 16 procent als de thuiswerkdagen gespreid worden over de week, verwacht vastgoedadviseur Colliers Interna tional. Maar als deze spreiding niet de standaard wordt, kan het mee vallen. Vermoedelijk geven bedrij ven hun werknemers redelijk veel vrijheid om hun thuiswerkdagen zelf in te plannen. Dan zullen woensdag en vrijdag favoriete dagen worden. In dat scenario is er meer kantoorruimte nodig en loopt de leegstand slechts op tot 11 procent. Het grote effect van thuiswerken is vermoedelijk pas in 2022 te zien. Veel bedrijven met een aflopende huur wachten af en kiezen voor een kortlopende verlenging. Daarmee verschaffen ze zichzelf tijd om te bepalen hoe ze met thuiswerken om moeten gaan na de pandemie. Leegstand zal niet overal ont staan. De stadscentra van de grote steden en populaire locaties als de Amsterdamse Zuidas zullen snel nieuwe huurders vinden. Ook ste den met een grote regionale aan trekkingskracht als Arnhem, Den Bosch, Groningen, Breda, Zwolle, Leeuwarden, Hilversum, Apel doorn, Tilburg en Leiden zullen het niet slecht doen, verwacht Colliers. Het zijn juist kantorenparken langs de snelwegen die klappen zullen krijgen. Daar zouden kantoren kunnen worden omgebouwd tot woningen. Blijvertje Accountants- en adviesorganisatie KPMG onderzocht in oktober al hoe kantoren wereldwijd omgaan met de coronapandemie. Zeven op de tien bedrijven zeiden dat ze de komende jaren minder kantoor ruimte nodig hebben, vooral door meer thuiswerken. De vrees dat de huidige thuis werkers (door corona gedwongen) minder productief zouden zijn, wordt gelogenstraft door de feiten en bedrijfsresultaten. Zowel werknemers als werkge- Vooral kantoren langs de snelwegen komen leeg te staan als er meer thuisgewerkt wordt vers zien, volgens KPMG, juist veel voordelen in thuiswerken. Uit het KPMG-onderzoek blijkt dat thuis werken een blijvertje wordt. Beleg gers zijn de eersten die dat merken. Minder vraag naar kantoorruimte leidt tot meer leegstand en daarmee tot lagere huurprijzen. Dat vreet aan de inkomsten. Vastgoedfond sen die in winkels beleggen, doen het nog slechter. Die daalden de af gelopen maanden met meer dan de helft in waarde. Verliezers Winkels en kantoren zijn de verlie zers in deze coronatijden, wonin gen zijn juist belangrijker gewor den vanwege het thuiswerken. Huizenprijzen en huren hebben daarom totaal niet te lijden onder de crisis. Beursfondsen die in wo ningen beleggen, zagen hun koer sen stijgen. Dat wil toch iedereen? Wij pakken groots uit en geven lOx een jaar Lang gratis uitjes weg!* Doe mee met onze winactie en wie weet ben jij wel één van de tien winnaars. Zo kunnen jij en je gezin er volgend jaar weer Lekker op uit! Het enige watje hiervoor hoeft te doen, is onze vrijetijdsenquête invullen en je inschrijven voor onze nieuwsbrief. Hierna maak je automatisch kans. Doe mee en maak kans! Bestel nu op pzc.nl/winactie De leegstand van kantoren kan tot zaterdag 12 december 2020 PC DEN HAAG Verhoging van het minimumloon met 10 pro cent kost de Nederlandse staat 6,3 miljard euro. Economieredactie Amsterdam Lege kantoren in bedrijven park Rivium in Capelle aan den IJssel. FOTO FRANK DE ROO s.» GRATIS IUITJES! *Bekijk de actievoorwaarden op pzc.ril/winactie Leegstand kantoren neemt snel toe tot 2025

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17