éèdè 10 NIEUWS IN QUARANTAINE Bij mijn vrouw en mij is het plaatsen van de kerstboom elk jaar 'echtschei- dingswaardig'. Maar na acht jaar hu welijk hebben wij de volgende modus gevonden: zij koopt de echte boom, ik haal hem uit de auto en zet 'm in de kamer. Ik leg er zo snel als ik kan een paar honderd lampjes in en maak me uit de voeten. Daarna is mijn vrouw aan de beurt en ze maakt de boom tot een ware kerstboom met alle toeters en bellen inclusief een mooie piek! De kinderen? Die zien het schouw spel gniffelend vanachter hun tele foons aan. - Gert-Jan Manders Mijn vader, inmiddels 74, en ik gaan nu zo'n twintig jaar naar het Kuinder- bos om daar de mooiste boom zelf om te zagen. Bij deze traditie hoort het eindeloos keuren van de bomen, te groot, te klein, te vol, te dun, totdat we allebei onze keuze hebben ge maakt en mijn vader overgaat tot het hanteren van de zaag! Elk jaar koester ik het moment waarop we gezamen lijk dat aangewezen veld betreden en het dan afsluiten met een beker warme chocolademelk. - Esther Bos-Wietsma Als jong koppel neem je allebei ge woontes van thuis mee naar een geza menlijk huishouden. Eén keer per jaar komt dan het optuigen van de kerstboom en deze onverwachte dis cussie: lichtjes-slingers-ballen, of lichtjes-ballen-slingers. Verbazing, onbegrip. Het werd zj lichtjes-slin- gers-ballenvolgorde, twintig jaar lang. Helaas overleed hij te jong en onver wacht, en stond ik in 2012 zelf in tra nen met die kerstboom, toch maar zijn volgorde aanhoudend. Toen kwam het jaar waarin ik dacht, nou, zal ik toch gewoon weer teruggaan naar de volgorde die ik zelf logischer vond? Dus na de lichtjes pak ik een bal en zegt zoonlief van 7 jaar: ,,Hoezo doen we eerst de ballen? Het is toch veel logischer om eerst de slingers in de boom te hangen?'' Lang leve de papa die in hem voortleeft! Ik was meteen om. Inmiddels acht jaar ver der, is er geen haar op mijn hoofd die na de lichtjes de ballen weer gaat op hangen. Door de kerstboom-optuig- volgorde is zijn vader er in dat opzicht nog steeds bij. En dat voelt heel fijn. - Norma van Maaren December 1974: Eind oktober voor het eerst moeder geworden van een dochter. Er moet nu natuurlijk een kerststal met beeldjes komen. Jonge papa maakt de stal. Mama gaat naar de stad om beeldjes te kopen. Mooi ge droogd mos in de stal maakt het een mooi plaatje. Baby houden we voor de stal en we maken de eerste kerstfoto's. December 1975: Baby is een peuter geworden. Ze vindt de stal prachtig en laadt de beeldjes in en uit. Dat mos is toch niet zo praktisch. Mos eruit dan en met een groen Wascokrijtje maakt papa de vloer van de stal groen. Zo lijkt het op echt mos! December 2009: Stal en beeldjes op nieuw van zolder en we houden de traditie in ere. Dus we zetten de beeldjes weer op het nepmos en ver tellen het verhaal nu weer aan onze kleinkinderen. December 2020: Zullen ze dit jaar komen om onze stal te bewonderen? Kleinkinderen zijn tieners nu; hun ouders willen ons niet in gevaar bren gen. Wij wachten af. - Petra en Frans Jacobs Mijn moeder koopt elk jaar voor al haar kleinkinderen een passende bal. Eerst elfjes en kikkers, inmiddels zijn we bij de hamburgers, whiskeyflessen en auto's aangekomen. Na achttien jaar is onze boom een prachtige bonte kermis. Maar ik wilde, geïnspireerd door tv, ook eens een VT Wonen boom. Ik ging los in het tuincentrum. Ik liet de ballen van oma in de doos en had eindelijk een fashionable boom in groen- en bruintinten. Maar de fa milie vindt het he-le-maal niks. Van daag ga ik dus deze zielloze boom omturnen tot de enige kerstboom die bij ons past: vol met oma's kleurrijke 'kerstballen'. - Marte Timmermans Toen mijn opa en oma drie jaar gele den net voor de kerst terugkwamen van vakantie, had ik als verrassing hun kerstboom gedaan. Dat was zo'n succes dat ik het nu elk jaar voor ze doe. De mooiste plek in de boom is een kerstbal met hun trouwfoto. Sindsdien mag die geen jaar ontbre ken in de boom. Ik hoop dat ik de boom nog jaren voor hen kan opzetten! - Marieke Sinds mijn man er niet meer is, tuig ik mijn (echte!) kerstboom in m'n eentje op. Mijn zoons van 17 en 26 hel pen me niet. Daar heb ben ze geen zin in en ik wil het stiekem ook liever alleen doen. Nou ja, ze hel pen hooguit met de dozen van zolder sjouwen. Na een dag van zware inspanning, zweten en af en toe een vloek staat-ie. M'n boom, elk jaar weer anders, elk jaar weer op een andere plek in de huiska mer, maar elke keer zo bont als het maar kan! - Saskia Selhorst zaterdag 12 december 2020 Frank Poorthuis T" ondertussen zijn het na- TWEEDE GOLF, DAG 79 tuurlijk vooral dierbare her inneringen. Ik las uw heer Wat hangt u toch allemaal in lijke en bijzondere verhalen uw boom? Prullaria uit alle weer met groot genoegen. Te veel waren het er. Een kleine keuze, sorry voor de anderen, maar geniet vooral. Reageren? frankpoorthuis@dpgmedia.nl Een boom vol vreugde, weemoed en verlangen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10