'Een conflict binnen de familie blijft knagen, want bloedbanden kun je nooit verbreken' immers onderhouden worden. Je moet er eike dag naartoe om hem te voeden, om je verbittering te koesteren en jezeif ervan te overtuigen dat het aiiemaai niet aan jou iigt. Zo breng je jezeif mentaie en fysieke schade toe. Je beiandt in een vicieuze cirkei van woede, wrok, siapeioze nachten, stress, een hoge bioeddruk, depressi viteit en nog meer woede en wrok." Dat heeft veei impact op de ruziemakers zeif, maar ook op hun directe omgeving. Nog pijniijker wordt het ais er kinderen bij betrokken zijn, zoais bij een vecht- scheiding. In zo'n geval is verzoening, op welke manier dan ook, van levensbelang. Mits de relatie waar devol genoeg voor je is, is het dus belang rijk om het pad naar vergeving in te slaan. De manier waarop we reageren op ruzie staat dat vaak in de weg. „De een verzuurt en trekt alles in het negatieve, de ander reageert gelaten, alsof het hem niets doet", zegt Dave Niks. „Maar ook die laconieke houding is een zelfbeschermingsmechanis me, een manier om door te kunnen met je leven, zonder aan de bak te hoeven." Alles om maar niet de confrontatie aan te hoeven gaan, en vooral: niet in de spiegel te hoeven kijken. Want voor verzoening is allereerst zelfreflectie nodig; je moet over je eigen schaduw durven stappen. De familiepsycholoog: „In een televisie programma als Het familiediner ziet zo'n hereniging er romantisch uit. Mensen vallen snikkend in eikaars armen, presen tator Bert van Leeuwen geeft ze te eten - eind goed, al goed. De praktijk is weer barstiger. Verzoening is een proces, dat wordt belemmerd door trots, ego, schuld, schaamte en diepe gekwetstheid. Voordat je eventueel aan vergeving toekomt, moet je daar allemaal doorheen." Bereid zijn tot bewustwording, dat is de eerste stap, zegt ook Ingemar Francisca. Maar soms lijken mensen wel verslaafd aan hun rancune. „Als verzoener nodig ik diegene uit tot zelfonderzoek - er is tenslotte iemand boos op hem of haar. Geen van de partijen gaat volledig vrijuit." De hand in eigen boezem steken dus - wie een conflict wil oplossen, ontkomt er niet aan. Wat heb jij zelf gedaan of gezegd dat de ander gekwetst kan hebben? „In mijn praktijk zie ik mensen vaak oprecht verbaasd zijn over hoe de ander iets heeft beleefd", zegt Dave Niks. „'Maar zó heb ik dat toch niet bedoeld', zeggen ze dan. Soms weten ze niet eens dat de ander gekwetst is. Samen kun je kijken of er ruimte is de knoop te ontwarren. Een mediator of psy choloog kan daarbij helpen. Die zorgt dat iedereen zijn zegje kan doen in een veilige situatie en pelt de ui laagje voor laagje af." Mijn broer en ik hebben onze ruzie na verloop van tijd uitgepraat. Zonder media tor, en erg diep zijn we niet gegaan, maar voor ons was het voorlopig genoeg om de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 105