II PvdA trapt op de rem: 'afschieten ganzen mag niet overal' ZEELAND 11 Westkapelle helikopters over. Ze gaan naar de haven van Zeebrugge waar de Herald of Free Enterprise zinkt." Enkele dagen later wordt Van de Graaf letterlijk geconfron teerd met de gevolgen. ,,Het hele strand ligt vol met resten van die ramp. Zakjes, auto-onderdelen, pa pier, van alles. Drie weken later worden er drie lichamen aange troffen in en rond Westkapelle. Door het koude water zijn ze nog in opmerkelijk goede staat. Een van hen is een stewardess van die veerboot, zo te herkennen aan haar uniform." Hij vertelt het op een bijna zakelijke toon. Volgens de oud-agent kan hij goed omgaan met dat soort gebeurtenissen. ,,Het is alsof ik in werksituaties een be schermende kap draag. Ik neem dat soort zaken niet mee naar huis." Dat is een gave die goed van pas komt. ,,Als achttienjarige leer ling-agent, ik werk hier nog maar een paar weken, krijg ik al te ma ken met een dode baby. Dat is hef tig hoor. Maar ik heb er nooit last van gehad. Toch wel bijzonder, want opvang was er nooit. Ook niet na die heftige rellen. Je stapt de volgende dag gewoon weer op je fiets en doet je werk." Jarenlang woont Jos van de Graaf in Westkapelle. ,,Met heel veel ple zier. Echt een geweldig dorp." Maar ook een plek waar hij nooit echt in vertrouwen wordt geno men. Zo hoort hij via geruchten dat een inwoner jongeren seksueel misbruikt. Het gaat om Joost W. die uiteindelijk in 2012 wordt ver oordeeld tot twee jaar cel en tbs. Het opmerkelijke is dat W. tegen over de politie toegeeft dat hij in tientallen jaren met meer dan honderd jongeren seksueel contact heeft. Ze zwijgen hier ,,Jarenlang praat niemand met mij of andere agenten over W. Terwijl het wel bekend is in het dorp. Er is een aantal vaders dat W. waar schuwt dat hij weg moet blijven van hun zonen. Maar naar de poli tie stappen ze niet. Dat heeft met de cultuur van het dorp te maken. Westkapelle is net een oester, ze zwijgen hier. Ook al krijgt iemand een boete voor iets wat ook ande ren hebben gedaan. Hij accepteert dat, houdt zijn mond en gaat na verloop van tijd met de pet rond. Zo wordt alles afgekocht." Maar door dat zwijgen, aldus Van de Graaf, kan iemand als W. wel zijn gaan gaan en tientallen mensen beschadigen. ,,Zonder verklarin gen lukt het niet zo iemand ver oordeeld te krijgen. Ik heb er alles aan gedaan verklaringen los te krij gen. Maar niemand wilde praten. Uiteindelijk is hij op één verkla ring opgepakt." Als hoofd handhaving van de ge meente heeft hij veel te maken met mensen die een woning illegaal verhuren aan toeristen. ,,Dat ge beurt echt heel veel." Er zit echter een groot verschil tussen vermoe- Het is alsof ik in werksituaties een beschermende kap draag den en het kunnen bewijzen. Als voorbeeld noemt hij een woning in Westkapelle waar de gemeente al tien jaar mee bezig is. ,,Ja, tien jaar. Zogenaamd woont een dochter daar, maar in de praktijk woont ze gewoon bij haar ouders." Het kost talloze bezoeken en observaties om voldoende bewijs te verzamelen dat stand houdt bij de rechtbank. ,,Maar in dat soort zaken zetten we door. Nietsdoen is geen optie. Als gemeente moet je handhaven. Want reken maar dat er een pre ventieve werking van uitgaat als we zo'n zaak rond krijgen." Met een zekere trots vertelt hij dat dat in het geval van Westkapelle is gelukt. ,,Er zijn dwangsommen opgelegd." De coronacrisis domineert zijn laatste jaar bij de gemeente. Hij kijkt met tevredenheid terug op de Veerse aanpak. ,,Als een van de weinige gemeenten zetten we co- ronacoaches in, mensen die de hele dag het publiek erop wijzen af stand te houden en informatie ver strekken. Dat werkt zeer goed. Zo goed zelfs dat lokale ondernemers de gemeente bellen met de vraag, 'waar blijven ze' als ze er een dag niet zijn." Ook de strandapp, een ander initiatief van de gemeente, blijkt een uitkomst. Dankzij die website kunnen bezoekers zien op welke Veerse stranden het te druk is en waar ze nog veilig terecht kunnen. ,,Die app werkt prima. Volgend jaar wordt die mogelijk uitgebreid." stopt met werken. Tijdens een ge sprek bij hem thuis in Zoutelande blikt hij terug op een aantal bijzon dere momenten, zoals de kro ningsrellen. Zoveel geweld tegen de politie ziet hij daarna nooit meer. Terwijl hij toch vaak op bij zondere plaatsen is. Want hij zit van 1977 tot 1982 bij de ME. ,,Een heel heftige periode met veel kra kersrellen, treinkaping, acties van Molukkers, vissers en anti-kerner- giebeweging. Ik heb in die jaren heel wat acties gezien." Hij vertelt dat hij zich heel goed voor kan stel len dat mensen in actie komen. „Bijvoorbeeld de Molukkers. Zij zijn heel erg aan hun lot overgela ten door de Nederlandse overheid. Maar wij als politie treden op als de openbare orde in gevaar is. Niet omdat we voor of tegen iets zijn." De avond van 6 maart 1987 staat ook in zijn geheugen gegrift. ,,Plot- seling vliegen er boven ons huis in Statenleden Inez Flameling en Ralph van Her- tum hebben vragen gesteld aan het dagelijks provinciebestuur. Volgens hen laat het nieuwe Faunabeheerplan, dat nu ter inzage ligt, toe dat er in stiltegebieden op ganzen wordt geschoten. Volgens de PvdA'ers mag dat niet, zelfs niet met een geluidsdemper. De knal van een vuurwa pen zou boven de maximale geluidsnorm uit komen. Als de redenering klopt, mag in hun ogen niet worden geschoten in de Kop van Schou wen, de Yerseke Moer, de Schotsman en alle deltawateren. Geen toename Verder plaatsen beide Statenleden vraagtekens bij cijfers uit het Faunabeheerplan. Daarin staat dat het aantal grauwe ganzen de laatste jaren fors is toegenomen en dat de Canadese gans aan een gestage opmars bezig is. Klopt niks van, zeggen de PvdA'ers met de vogeltellingen van Sovon Vogelonderzoek Nederland in de hand. Daaruit blijkt dat de aantallen grauwe ganzen in Zeeland de laatste jaren schommelen, maar zeker niet omhoog schieten. En sinds 2010 is er geen toename meer van de Canadese gans. In Zeeland wordt op ganzen gejaagd, omdat wordt aangenomen dat een afname van het aantal ook leidt tot een afname van de land- bouwschade die ze veroorzaken. Ook dat argu ment wordt door Flameling en Van Hertum ondergraven. Ze wijzen op rapporten van Wa- geningen Environmental Research en A&W Ecologisch Onderzoek waarin andere conclu sies staan en willen dat het provinciebestuur daar ook naar kijkt. donderdag 10 december 2020 GO A Jos van de Graaf: „Collega's wc wel vijftig agenten gezien die wor DIRK-JAN GJELTEMA n bijna doodgegooid. Ik heb afgevoerd met wonden." foto - Jos van de Graaf Oude Doelenstraat 30 april 1980. Een peleton ME'ers probeert te voorkomen dat demonstranten oprukkken naar de Dam, waar de kroning van Beatrix plaatsvindt. archieffoto getty images FOTO ETIENNE WETZER Zeeland loopt te hard van stapel met de jacht op ganzen. Dat vindt de Statenfractie van de PvdA, die kritisch heeft gekeken naar het nieuwe Faunabeheerplan ganzen. Dat laat ten onrechte toe dat in stiltegebie- den op ganzen mag worden geschoten, stelt de PvdA. 'Bovendien deugen de cijfers niet.' Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39