II Heeft u de kerstpuzzel al gelegd? JOL Jandino Asporaat broer Als alles meezit al voor de zomer coronaprik voor miljoenen gezonde mensen Walcheren Judeska is hooguit 5 procent van mijn bestaan' Een huis vol familie tijdens de kerst. Dat kan dus niet dit jaar. Het dwingende advies van de overheid is om het vanwege corona bij maximaal drie gasten te houden. Tsja, hoe pak je dat aan? Wie kun je nog wel uitnodigen, wie niet? Gezonde Nederlanders onder de 60 jaar die reikhalzend uitkijken naar het coronavaccin, komen mogelijk al eerder aan de beurt dan gedacht. Ze kunnen misschien al vóór en anders in de zomer worden ge vaccineerd, valt op te maken uit prognoses van het ka binet. Daarin staat dat Nederland in de eerste helft van komend jaar 22 miljoen doses coronavaccin verwacht. Snel rekenwerk leert dat daarmee - rekening houdend met twee doses per persoon en ver spilling van vaccin bij de versprei ding - rond de tien miljoen Neder landers kunnen worden gevacci neerd. Aangezien er zo'n zes a ze ven miljoen 60-plussers, kwetsba- Er moet nog worden beoordeeld of elk vaccin geschikt is voor elke doelgroep ren en zorgmedewerkers zijn die voorrang krijgen, zouden ook een paar miljoen gezonde 60-minners een vaccin kunnen krijgen. Op het ministerie van Volksge zondheid durft niemand die harde belofte te doen. ,,Eerst moeten alle zes vaccins die we hebben gekocht de eindstreep nog halen'', zegt een woordvoerder. ,,Zover is het nog niet. Bovendien moet nog worden beoordeeld of elk vaccin geschikt is voor elke doelgroep, en of de leve ringen die nu gepland staan, echt worden gedaan. En: dat je een vac cin geleverd krijgt, betekent niet dat iedereen meteen gevaccineerd is.'' Toch zijn er redenen waarom mensen wél op een voorzomerse vaccinatie mogen hopen. Zo is een vaccin niet verplicht en wijzen pei lingen uit dat een flink aantal Ne derlanders - ook zorgpersoneel en ouderen - twijfelt over vaccinatie. Dat zou betekenen dat er doses overblijven voor anderen. Eén prik En dan is er ook nog het in Leiden ontwikkelde vaccin van Janssen. Dat bedrijf hoopt als enige vaccin- maker nog altijd uit te komen op een dosering van één prik per per soon, in plaats van twee. Als dat lukt, zouden met de drie miljoen doses Janssen-vaccin die in het tweede kwartaal van 2021 worden verwacht, ineens dubbel zoveel mensen kunnen worden gevacci neerd. P4 4°C Nieuwsmedia It c? P24-25 ZEELAND2 Vaccinbeurt mogelijk al eerder Mogelijk komen ook gezonde Nederlanders al vóór de zomer in aanmerking voor een coronavaccin. Zeker is dat nog niet. Eerst moeten alle zes soorten vaccins die zijn gekocht de eind streep nog halen. Chris van Mersbergen Rotterdam —Ministerie van Volksgezondheid donderdag 10 december 2020 Met geluk een beetje zon pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1