'Sharleyne leefde nog toen ze viel' 9 Texas naar Hof om uitslagen oorlogsmachine die met digitale aan vallen democratieën zware klappen toebrengt. „Niemand kan nog wor den geloofd. Er zijn geen feiten, er is geen waarheid!'' Dit is Poetins oor logsverklaring in een notendop: er voor zorgen dat je niets meer gelooft, aldus Weiner. Daarvoor gebruikt het Kremlin een geheim overheidscen- trum, vol computernerds. Om feiten en media te manipuleren, gebruik te maken van gefabriceerde werkelijk heden voor alles en nog wat, van po litiek lobbywerk tot chantage. De schade van nepnieuws is enorm. Het debat verruwt, gemeen schappen raken ernstig verdeeld, de leugen wordt de norm. Er is geen be grip meer voor de ander, geen ruimte voor de andere mening. Andersden kenden worden vijanden. Mensen ra- ken op drift in hun eigen schijnwer kelijkheid. De democratie verliest zijn zelfkritiek, de onafhankelijkheid van de rechtspraak staat onder druk. Ondermijning Barack Obama waarschuwt ervoor dat nepnieuws op Facebook en an dere sociale platforms bijdraagt tot ondermijning van het politieke pro ces. ,,Als we feiten en de waarheid niet langer serieus nemen, als we se rieuze argumenten en propaganda niet kunnen scheiden, dan hebben we een groot probleem'', aldus de oud-president. ,,Dan weten we niet meer wat we moeten beschermen, waarvoor we moeten vechten. Dan kunnen we verliezen wat we zo van zelfsprekend vinden: democratische vrijheden, vrijemarkteconomie en welvaart.'' Het ministerie van Home land Security is bang dat 'mensen in een isolement in handen kunnen vallen van extremisten die met nep- nieuws en complottheorieën op soci ale media anderen proberen aan te zetten tot geweld'. Het departement, dat in 2020 een forse stijging ziet van het aantal gewelddadige groepen, ge organiseerd en ongeorganiseerd, wijst met andere organisaties op een politiek wapen dat in kracht toe neemt: eenzaamheid. Volgens Nor- eena Hertz, hoogleraar aan Univer sity College Londen, is 'eenzaamheid hard op weg om een van de bepa lende emoties van de 21ste eeuw te worden'. Een ontwikkeling die nog eens extra wordt versneld door de coronapande- mie waardoor sociale contacten flink worden beperkt. Eenzaamheid wordt een wa pen dat politiek wordt uitgebuit door populis ten. Zij mis bruiken de een zaamheid, het persoonlijke en po litieke isolement van burgers om hen op te zetten tegen de gevestigde orde. Populisten spelen in op het ge voel onder burgers dat ze worden uitgesloten, niet worden gehoord, of erger, doelbewust worden vergeten. Nina Schick schetst een zwart toe komstbeeld. Volgens de desinforma- tie-expert stevent de wereld af op een samenleving vol met des- en misinformatie die bevolkingsgroe pen uit elkaar drijft. Zij waarschuwt voor een 'infocalyps', een beladen term die in 2016 voor het eerst werd aangestipt door de Amerikaanse on derzoeker Aviv Ovadya. Een samen leving kan volgens hem kapot gaan aan een tsunami van nepnieuws, in combinatie met 'synthetische media, deepfakes', door kunstmatige intelli gentie aangemaakte tekst, audio en videobeelden. Berichtgeving die nog veel schadelijker is dan 'cheepfakes', video's en afbeeldingen die worden bewerkt. Waarom? Omdat je niet meer weet wie je kunt vertrouwen als het onderscheid wegvalt tussen echt en nep. Premier Mark Rutte kan ons wel dringend oproepen om er gens gehoor aan te geven, maar is hij wel de echte Rutte, of een met kunst matige intelligentie in elkaar geknut selde Rutte die iets zegt wat de echte nooit zou zeggen? Bovendien wijst Nina Schick op nog een probleem: the liar s dividendAls alles kan wor den vervalst, kan alles worden ont kend. Iemand die kwaad wil, kan zeggen dat Rutte iets inderdaad heeft gezegd maar dat hij er geen waarde aan hecht omdat de berichtgeving vervalst kan zijn. Na zoveel bestaand nepnieuws en nabije deepfakes is er natuurlijk die ene vraag: wat kan de samenleving ertegen doen? Natuurlijk ligt het voor de hand om strenge regels te eisen, zoals ook minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) doet in eigen land en in Europees verband. Zij wil regulering en strenge straffen. Soci ale mediabedrijven moeten wat haar betreft met een label waarschuwen tegen desinformatie. Maar er is ook tech nologie nodig waar mee onderscheid kan worden ge maakt tussen echt en nep. Door kunstma tige intelligen tie aange stuurde cyber technologie, die laat zien waar en door wie bericht geving is gemaakt. Maar ook dan is de strijd nog niet gewonnen. Weten schappers, journalisten en organisa ties moeten meer dan ooit feitelijk nieuws en waarheid brengen en des informatie bestrijden en ontmaske ren. Voor iedereen, zeker voor politici en beleidsmakers, geldt de plicht om korte metten te maken met de chro nische ongelijkheid tussen arm en rijk, waardoor mensen het gevoel hebben dat zij geen eerlijke kans krij gen en via sociale media in verzet ko men tegen de samenleving. Het wa pen eenzaamheid, in welke vorm ook, moet worden ontmanteld. Zo niet, dan is de grootste zorg met nep- nieuws niet dat mensen het gelo ven, maar dat ze ophouden te gelo ven in echt nieuws, in de feiten en in de argumenten om de juiste koers te varen. In dat geval geldt een van de mooiste zinnen uit de wereldliteratuur. Die van de in Egypte geboren auteur Albert Cossery in zijn roman Grote die ven, kleine dieven: 'In de waarheid zit geen enkele toekomst, zo lang de leugen grote verwach tingen wekt'. De Brit is de vierde deskundige die de zaak rond de dood van Shar- leyne heeft onderzocht. De expert is erbij gehaald om voor de behan deling van het hoger beroep ant woord te geven op de vraag of Sharleyne was gewurgd voordat ze viel. Drie andere deskundigen kwamen daar niet uit tijdens de eerdere behandeling van de zaak. Het antwoord op de vraag of Sharleyne is gewurgd, is van be lang om te weten te komen of ze door geweld om het leven is geko men of dat toch een ongeluk niet kan worden uitgesloten. Maar Johnson kan, gezien Sharleynes verwondingen, niet zeggen of het meisje voor haar val is gewurgd. Hij denkt dat al haar verwondin gen te verklaren zijn door de val, maar kan een poging tot wurgen ook niet helemaal uitsluiten - al heeft die dus niet geleid tot haar dood. Ze leefde nog toen ze viel. De 8-jarige Sharleyne kwam in juni 2015 in Hoogeveen op vrese lijke wijze om het leven toen ze midden in de nacht van de flat waar ze woonde van tien hoog naar beneden viel. Sharleyne was alleen met haar moeder. Moeder tGeen enkel scenario rond de dood van het meisje kon helemaal worden uitgesloten Hélène J. werd in 2018 vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs. Moord, zelfmoord zelfs, een onge luk, slaapwandelen, geen enkel scenario kon helemaal worden uit gesloten. Het Openbaar ministerie ging daarna in hoger beroep. Lawaai Eergisteren, op dag één van het ho ger beroep in het gerechtshof in Leeuwarden, kwam verdachte Hé- lène J. in het nauw door een verkla ring van haar bovenbuurman, die zegt dat hij stemmen en lawaai hoorde voordat Sharleyne viel. Hé lène J. (41) - die een alcoholpro bleem had - heeft altijd gezegd dat ze lag te slapen, wakker werd van de tocht en toen ontdekte dat haar dochter was gevallen. Dat zou dus door de verklaring van de buur man onderuit worden gehaald. Morgen wordt de strafeis ver wacht. woensdag 9 december 2020 GO ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Donderdas Terrorismebestrijder Aalbersberg over de complotdenkers De 8-jarige Sharleyne leefde nog toen ze in juni 2015 van tien hoog naar beneden stortte van de flat waar ze woonde in Hoo- geveen. Dat zegt de Britse let selexpert Paul Johnson. De pa tholoog heeft daar nauwelijks twijfel over, zei hij op dag twee van het hoger beroep tegen de verdachte moeder Hélène J. Victor Schildkamp Leeuwarden DALLAS De staat Texas schiet president Trump te hulp bij zijn streven de verkie zingsnederlaag om te buigen in een overwinning. Texas, waar Trump wèl won, stapt naar het Hooggerechtshof in Washington. De Texaanse mi nister van Justitie spande een zaak aan tegen vier andere staten: Georgia, Michigan, Pennsylvania en Wisconsin. Biden won er. Volgens Texas zijn de vier staten in de fout gegaan. Zij wijzigden in ver band met de coronacrisis ver kiezingsprocedures, maar dat zou illegaal zijn geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9