O O CD H enjoyhotels.nl www.enjoyhotels.nl of bel 020 - 225 48 81 8 NIEUWS Het is een van de meest gebezigde woorden van 2020: nepnieuws. Niet alleen door de kampioen van de leugen, Donald Trump, nepnieuws vreet zich een weg door ons bestaan. €179 Hans van Zon Het coronavirus wordt veroor zaakt door het 5G-netwerk, het virus komt uit een laborato rium of wordt verspreid door migranten. Op beelden van de verwoestende explosie op 4 augustus in de haven van Beiroet is een raket te zien. Ali B. kraamt op video onzin uit, in een filmpje bedrijft iemand die van niets weet porno. Allemaal voorbeelden van nepnieuws. De raket van Beiroet is in het beeld geshopt. Verzonnen en verspreid door trollen, soms gemaakt met behulp van deepfake, met kunst matige intelligentie gemanipu leerde beelden. In binnen- en bui tenland wordt de samenleving overspoeld door nepnieuws waar van de hoeveelheid in 2020 een 'tsunami-achtige' omvang aan neemt. Dat er in het Witte Huis een president zit die van liegen een groot onderdeel van zijn werk heeft gemaakt, helpt natuurlijk ook niet. Als van een nederlaag in de verkiezingen een overwinning moet worden gemaakt, is nep- nieuws een belangrijk, onontbeer lijk wapen. Als van feiten nepnieuws moet worden gemaakt, dan deugen de onafhankelijke media ook niet meer. 'De fAkE NEWS media zijn niet mijn vijand, ze zijn de vijand van het volk!', aldus Do nald Trump in een tweet. Volgens de factcheckers van The Washing ton Post is hij sinds zijn aantreden in 2016 goed voor gemid deld meer dan tien leu gens per dag. Maar nep nieuws is geen fe nomeen van de 21ste eeuw. Leugens zijn zo oud als de mens, en politieke leu gens zijn zo oud als de politiek zelf. ,,Onwaarheid vliegt en de waarheid strompelt er moeizaam achteraan'', schreef de Ierse satiri cus Jonathan Swift in 1710. Het was bijvoorbeeld ook koning James II die in 1688 strenge straffen in het vooruitzicht stelde voor 'versprei ders van vals nieuws'. Ook in oor logen is nepnieuws een belangrijk wapen. Tijdens de Eerste Wereld oorlog boezemde het verhaal over de Duitse 'lijkenfabrieken' grote angst in. Lijken zouden in een fa briek worden verwerkt tot zeep, springstof en kunstmest. Emotie Toch is al het nepnieuws van toen klein spul bij dat van nu. De komst van sociale media zorgt voor een explosie. Onderzoek van het Massachusetts Institute of Technology wijst uit dat nep- nieuws zes keer zo snel wordt verspreid dan betrouwbaar nieuws. Daarbij speelt emotie een hoofdrol. Mensen delen nep- nieuws omdat ze geloven dat hun omgeving het graag wil horen, niet omdat ze denken dat het waar is. Boven dien speelt de zogeheten 'filterbubbel' een rol. Al- goritmen filteren (nep)nieuws aan de hand van eerder ge maakte keuzes voor onderwer pen. Daardoor wor den mensen extra kwetsbaar voor desinformatie, doelbewust in de wereld gebracht om te bedriegen en te verhullen. In 2020 zijn complottheorieën uiterst populair. Over de diefstal van de zege door de Democraten bij de presidentsverkiezingen. Over de 'deep state' van de geves- tigde elite die een internationaal pedofielennetwerk leidt. Over coronavaccins die van apen zijn gemaakt en van mensen apen zouden maken. Niet alleen kwaadwillende in dividuen en politiek gekleurde organisaties, maar ook media concerns als Fox News versprei den nepnieuws of doen aan wit wassen van complottheorieën. Er zijn echter nog hogere 'machten' in de wereld van het fakenieuws: regeringen die van de propagandaslag met fake- nieuws een nationale prioriteit maken. Met Rusland als onge kroonde kampioen. De Ameri kaanse onderzoeksjournalist Tim Weiner waarschuwt voor Vladimir Poetin en zijn politieke RUÏtiHS V Kijk nu voor alle KERSTARRANGEMENTEN op www.enjoyhotels.nl Veilig lekker uit eten drinken en slapen in Nederlandalles-inclusief! Hotel Riche woensdag 9 december 2020 GO 2020, een jaar dat we vooral door corona nooit zullen vergeten. Tot 31 decem ber schrijven onze verslag gevers verha len over grote en kleine ge beurtenissen, over verdriet en hoop, over ruzie en over liefde in het nieuwsjaar dat nu bijna ach ter ons ligt. euws is tè oor og teaen de same o VANAF SLECHTS Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! Enjoy garantie: kosteloos omboeken bij negatief corona reisadvies! Bij de prijs inbegrepen: 4 x overnachting V4x ontbijt <V 4 x lunch 4 x diner •V Elke avond drankjes inclusief Elke dag entertainment Valkenburg Limburg VANAF SLECHTS Aankomstdata en prijzen 2021 14,18 december279,95 p.p. 6,10,14 januari199,95 p.p. 18,22, 26, 30 januari 3 februari 219,95 p.p. 7 februari259,95 p.p. 11,15,19, 23 februari299,95 p.p. Aankomstdata en prijzen 2021 14,18 december239,95 p.p. 2 januari179,95 p.p. 6 januari 10,14,18, 22, 26, 30 jan 3. 7 feb 11 februari 189,95 p.p. 199,95 p.p. 249,95 p.p. A Geen boekingskosten 4 Geen aanbetaling 4 Geen toeslag 1-persoonskamer Kijk voor informatie, aankomstdata en meer Enjoyhotels op Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8