College wil 11 in plaats van 20 woningen 'Je gaat toch zoeken naar wat nog wel kan in deze coronatijd' II Zonnepark en molens. Wat mag er? 6 Bouw knarrenhof Zierikzee MIJN DORP, MIJN STAD De initiatiefgroep Hof van Zierik zee rammelt al drie jaar aan de deur van het gemeentehuis om een knarrenhof in Zierikzee van de grond te krijgen. Ze hebben hun oog laten vallen op de locatie van basisschool De Meie aan de Gracht- weg. Het speciaal onderwijs wordt ondergebracht in het nieuwe com plex van de Pontes Pieter Zeeman, dat in aanbouw is. Een knarrenhof bestaat uit zelf standige woningen rond een cen trale tuin en met een gemeen schappelijke ruimte. Het is bedoeld voor actieve 55-plussers, die elkaar op die manier kunnen helpen, met het doel zo lang mogelijk op eigen benen te blijven staan. Tachtig aanmeldingen Volgens woordvoerder Paula Brem- mers van de initiatiefgroep is 20 wooneenheden het minimum om de bouw en exploitatie van het knarrenhof te kunnen betalen. ,,En dat lukt makkelijk. We worden on dersteund door een landelijke orga nisatie, die verspreid over het land knarrenhoven bouwt. Daar zijn tachtig aanmeldingen voor dit plan op de wachtlijst gezet. Tachtig huis houdens, dat zijn pakweg honderd twintig mensen; genoeg belang stelling dus. Ik begrijp niks van de houding van de gemeente! Met slechts 11 eenheden wordt het te klein. Je wil in een knarrenhof ook een gezamenlijke ruimte creëren. Die ruimte moet je met elkaar op brengen, dat lukt niet met 11 eenhe den. Dan wordt alles te duur." Wethouder Jacqueline van Burg ziet het net even anders. Met de ei- landelijke Woonvisie en Structuur visie Zierikzee als basis, is een bouwplan van twintig senioren woningen ineens te veel van het goede. Dat zou ten koste gaan van de (beperkte) bouwruimte voor an- Twintig woningen zou minimum zijn volgens initiatiefnemers dere doelgroepen. „Ongeveer de helft zou wat ons betreft mogelijk wel te doen zijn. En of dat voor hen ook geldt, is iets wat ze nu weer zouden moeten onderzoeken. Daarover gaan we verder in ge sprek." Nog steeds kansen Coalitiepartij CDA is van meet af aan warm pleitbezorger van de tot standkoming van een knarrenhof in Zierikzee. Raadslid Rutger Punt ziet ook binnen de huidige uit gangspunten van het college nog steeds kansen voor uiteindelijke realisatie van het project. ,,Het is opgenomen in het huidige college programma, dus zijn wij sterk voornemens B en W daaraan te houden. Ik zie het nog steeds posi tief, maar het college zou de initia tiefnemers wat mij betreft ook wel wat meer pro-actief mogen onder steunen." Esme Soesman Zierikzee Twee concerten, om de boel qua kosten - met maximaal 30 mensen binnen - nog een beetje in de hand te houden. Dat is vooral voor de blazers, trompettist Pascal van de Velde en bugelspeler Matthijs Val kenwoud, topsport. ,,Daar ben ik niet jaloers op", zegt organist Ma rien Stouten. ,,Maar daarom repe teren we dinsdag al. Dat zouden we normaal nog op de dag van het optreden zelf doen." De vier mannen, naast Valken woud en de Schouwen-Duive- landse Van de Velde en Stouten is Jan Peter Teeuw op vleugel van de Dat is die innerlijke drang om muziek te maken. Het is je vak en je passie partij, concerteerden eerder deze zomer al eens samen in de Grote Kerk van Brouwershaven. Net op een moment dat er nog 100 men sen naar binnen mochten. Daar naast nam het viertal een cd op. ,,J e gaat toch wat opzoeken. Wat kan nog wél? Dat is die innerlijke drang om toch muziek te maken. Het is je vak en je passie. Je blijft doorgaan. Is het niet voor een volle zaal dan maar voor 30 man." Livestreamtickets Bij de instrumentale kerstconcer ten wordt een mix van bekende kerstliederen en licht klassieke muziek gespeeld. Het middagcon cert begint om 15.00 uur, het avondconcert om 20.00 uur. Ook zijn er livestreamtickets verkrijg baar, zodat ook mensen die niet meer binnen kunnen of het niet zien zitten om op pad te gaan, een mogelijkheid hebben het concert 'bij te wonen'. Marcel Modde Zierikzee Dus gaat de gemeente Schouwen- Duiveland met alle mogelijke be langhebbenden in overleg om nieuwe initiatieven voor duur zame energie landschappelijk zo goed mogelijk in te passen. Daarbij gaat het niet alleen om commerci ële partijen, maar ook om dorpsra den, natuurorganisaties, land schapsbeheerders en de recreatie sector, zegt milieuwethouder An- kie Smit. Schouwen-Duiveland wil uiter lijk in 2040 net zoveel duurzame energie opwekken als er wordt verbruikt. De weg daarnaartoe is nog lang en wordt momenteel ge dwarsboomd doordat de capaciteit Windmolens met een tiphoogte van twintig meter blijven mogelijk van het bestaande elektriciteits netwerk tekortschiet. In de prak tijk komt het erop neer dat nu voor een nieuw zonnepark geen ruimte is. Netwerkbedrijven TenneT en Enduris willen een nieuw 150 KV- station bouwen om het knelpunt op te lossen. In de driehoek Oos- terland-Dreischor-Zierikzee wordt naar een geschikte locatie gezocht voor zo'n mega-transfor- mator. Het duurt zeker nog tot 2025 eer dat zo ver is, aldus Smit. De tussentijd wil de gemeente gebruiken om duidelijke regels op te stellen voor de aanleg van zon- neparken en het gebruik van an dere vormen van duurzame ener gieopwekking. Nieuwe windtur bines van het formaat zoals in de polder bij Ouwerkerk, horen niet in dat plaatje thuis, al kunnen die wel worden vervangen door een grotere variant. Daarnaast blijft het mogelijk voor agrariërs om een windmolen met een tiphoogte van maximaal twintig meter op hun erf te zetten. woensdag 9 december 2020 De bouw van een zogeheten knarrenhof met meer dan 20 wooneenheden is een maatje te groot voor Zierikzee, vinden burgemeester en wethouders. Maar met ongeveer de helft zou het plan wél haalbaar zijn. Wat de gemeente betreft althans. Het is nu weer aan de initiatief nemers om te onderzoeken of het concept in sterk afgeslankte vorm ook financieel behapbaar is. Marcel Modde Zierikzee Alle vier zijn het drukke baasjes in de muziek. Die door corona opeens zeeën aan tijd over heb ben. Maar bij de pakken neer zitten? Echt niet. Gelegen heidsformatie Con Brio! geeft zaterdag twee instrumentale kerstconcerten in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. -Marien Stouten Kaarten zijn te bestellen op: marienstouten.nl. Con Brio! foto marien stouten Een mooi zonnepark voor de deur, of een indrukwekkende windmolen in de achtertuin? Waarschijnlijk niemand die daar echt op zit te wachten. BROUWERSDAM Informatiecentrum Grevelingen, 10.00 16.00 uur: Geopend voor publiek; BROUWERSHAVEN Den Osse haven, 13.30 uur: Rondvaart met Rederij Zeeland; BURGH-HAAMSTEDE Bibliotheek, 9.30 uur: Voorleesfeest voor peuters en kleuters; Dorpshuis, 19.00 uur: Zangvereniging Zilt; DREISCHOR Slingerbos, gehele dag, Route door het kabouterbos; ELLEMEET Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Biljartclub Touché; NIEUWERKERK Kinderstudio de Blije Boefjes, 9.00 uur: Les baby ontspan ning, 10.00 uur: Les dreumes ontspan ning, 11.00 uur: Les peuter ontspanning; 15.45-17.00 uur: Knut- selcafé; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.30: Re petitie Muziekvereni ging Con Amore, 19.30 uur: Repetitie Popwave; RENESSE Dorpshuis, 9.00 10.00 uur: Yoga; Landgoed Slot Moer- mond, gehele dag: Wandelroute Kabou- terbos; ZIERIKZEE Bibliotheek, 10.30 11.45 uur: Taalcafé; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Ten toonstelling Oost, West, Thuis Best; Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check daarom bij de organi satoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57