WEER EVEN THUIS i 12 ZEELAND De jeugdjaren van Monique van Deursen (55) speelden zich af vanuit het ouderlijk huis in de Bernhardstraat in Vogelwaarde. Lezen was de grote passie van Monique. „Alle kinder en jeugdboeken uit de bibliobus heb ik uitgelezen." woensdag 9 december 2020 onique van Deursen komt uit een klein en hecht gezin. ,,Vader, moeder en ik. Omdat we 'maar' met z'n drieën waren, deden we veel samen. Vaak spelletjes als jokeren, dobbelen en Kom-er-maar-eens-achter. Maar we gingen ook graag fietsen door de polders, winkelen in Terneuzen of Hulst of 's zomers naar 'de zee'. 'Naar de zee' was bij ons een tripje richting Westerschelde, bijvoorbeeld bij Osse- nisse of Perkpolder, of een dagje naar Cadzand of Groede." ,,Mijn moeder kwam van Lams- waarde en was huisvrouw. Zij was er altijd en zorgde ervoor dat het gezel lig was in huis. Mijn vader kwam van Hengstdijk en werkte bij Dow Che mical, de nieuwe chemiereus die zich in de jaren zestig vestigde in Terneu- zen. Overdag was hij aan het werk, maar 's avonds en in de weekenden ging ik vaak met hem op pad. Het wa ren de kleine dorpse dingen die we deden: eieren halen bij de boer, naar de moestuin en 'wormen steken' voor het vissen. Volgens mijn ouders wa ren zowat de eerste woorden die ik kende 'Ma'k mee?', wat zoveel bete kende als 'mag ik mee?'" Zondagse stem Voor haar eerste tastbare herinnering aan haar jeugd moet Monique terug naar haar kleuterschool. ,,lk herinner me juffrouw Ria die ons van alles leerde, onder andere de kleuren. Dan hield ze een gele, rode, blauwe en witte pompon voor ons omhoog, waarna wij de kleur echoden. Ze be waarde de pompons ook in een prachtig houten doosje, althans, in mijn herinnering. En ze leerde ons met onze 'zondagse stem' te praten, dus geen dialect." Bij Monique thuis was dat anders, daar geen keurig ABN. ,,Daar spraken wij Zeeuws Vlaams dialect, net als in die tijd ei genlijk iedereen die er geboren en ge togen was. Ongetwijfeld hoorde je op school tussen het ABN door onze mooie Zeeuwse tongval." Nieuwbouwhuis Monique woonde met haar ouders in een nieuwbouwhuis uit de jaren zes tig. ,,Voor die tijd heel modern. Ik had de kleinste kamer boven, op het zuid westen. De wind kon in de herfst heerlijk om het huis gieren, terwijl ik veilig in bed lag. Het huis stond in een kleine straat met nog acht huizen, met daaromheen enkele nieuwbouw huizen. Ons buurtje vormde de scha kel tussen de kerkdorpen Stoppeldijk en Boschkapelle, die later zijn samen gevoegd tot Vogelwaarde." Iedereen kende elkaar Vogelwaarde is altijd een klein, over zichtelijk dorp geweest met ongeveer Vrijwel alle vwo-leerlingen vertrokken uit Zeeland na het eindexamen. Het was eerder een gegeven dan een vraag 1800 inwoners. Voor Monique een veilige omgeving om in op te groeien. „Iedereen kende elkaar. Je groette al tijd als je iemand tegenkwam." Als kind had Monique één grote hobby, waar ze uren en uren aan spendeerde. ,,Lezen. In ons dorp kwam op don derdag de bibliobus en ik denk dat ik alle kinder- en jeugdboeken geleend en gelezen heb." Ook speelde ze graag buitenshuis, samen met vriendinnen. ,,We woonden in een buurt met alle maal jonge gezinnen, dus er waren al tijd wel kinderen op straat.'' Swiebertje bij de tango Na de lagere school kwam voor Moni que de middelbare school in Hulst. ,,Samen met nog zo'n vijf of zes ande ren uit mijn klas ging ik naar het Jan- senius (nu Reynaert College - red.). Ik fietste zes jaar lang negen kilome ter heen en negen kilometer terug door de polder, door weer en wind. En altijd wind tegen natuurlijk. We haalden schuimblokken en ander snoep bij Mieke Ted op Terhole en in tussenuren friet bij Messagie op de Grote Markt in Hulst. Op vrijdagmid dag zaten we met z'n allen bij Oud Antwerpen om het weekend in te lui den. Daarnaast hadden we dansles bij Bilderbeek. Wie herinnert zich niet het 'swiebertje' bij de tango?" Dansen speelde een grote rol in haar jeugd. Op 6-jarige leeftijd werd Monique lid van volksdansgroep Hava Naguila/Den Ossaert. ,,Een van de grootste verenigingen in het dorp. Daar heb ik jarenlang gedanst. Van kindergroep, via tienergroep tot de- monstratiegroep. Met die laatste heb ben we in Volendamse klederdracht en op klompen ontelbare optredens gehad in binnen- en buitenland." Op 17-jarige leeftijd stopte Moni que met dansen en een jaar later ver ruilde ze Zeeuws-Vlaanderen voor Groningen om een studie Nieuw- Grieks te volgen. ,,Vrijwel alle vwo- leerlingen vertrokken uit Zeeland na het eindexamen. Het was eerder een gegeven dan een vraag." Sentimental journey Inmiddels woont ze in Bilthoven, maar ze komt nog graag naar haar ge boortegrond. ,,Toen mijn ouders nog leefden, kwam ik elke drie weken in Zeeland. Nu woont er nog steeds fa milie en kom ik iets minder vaak, maar het contact is hecht. Afgelopen zomer ben ik een paar dagen in Zeeuws-Vlaanderen op vakantie ge weest, inclusief familiebezoek en een 'sentimental journey' langs oude en vernieuwde plekken, zoals mijn oude basisschool De Schakel. Ik zal mijn Zeeuwse roots nooit onder stoelen of banken steken. Ik heb bijvoorbeeld een mooie Zeeuwse knop als ketting die ik graag draag. Hoewel ik na 37 jaar vast ook wel 'ver-Ollandst' ben, zitten Zeeland en Zeeuws-Vlaande- ren in mijn hart en in mijn ziel." PC 'Zeeland zit in mijn hart' Hans Puik Monique van Deursen ging onlangs weer even langs haar oude school, De Schakel. Een jonge Monique klaar voor een optre den met Hava Naguila. fotos privécollectie -Monique van Deursen Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact op nemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. ■ar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44