Zorgen over de Kamerverkiezingen in maart 3 CDA LIJSTTREKKER In de aanloop naar het verkiezingscongres blijft het rommelen in het CDA. Gebrek aan enthousiasme treft de campagnekas en er blijft twijfel of de lijsttrekkersverkiezing van juli wel eerlijk verliep. woensdag 9 december 2020 Vijf maanden nadat Hugo de Jonge met een neuslengte verschil won van uitdager Pieter Omtzigt is het CDA nog altijd een diep verdeelde partij. Het gesukkel in de peilin gen - stabiel in de min - en kritiek op de corona-aanpak van de CDA- vicepremier hebben leden er nog niet van kunnen overtuigen zich als één man achter de lijsttrekker te scharen. Partijprominenten uiten anoniem hun zorgen over de haperende fondsenwerving, in hun ogen een teken aan de wand voor het geringe enthousiasme voor De Jonge. ,,Er komt geen cent meer binnen'', stelt een betrok kene. In de Verenigingsraad zijn pro vinciale bestuurders opgeroepen ondernemers die zij kennen de CDA-kas te laten spekken. ,,Maar als je als ondernemer al moet bloe den door het coronabeleid van de lijsttrekker, ga je die niet financie ren'', zegt een christendemocraat. Dus klinkt er harde kritiek op de campagneleiding, die het nodig vond om daags na de Amerikaanse verkiezingen uit te pakken met een paginagrote advertentie in de krant. De boodschap dat het 'great' is om wakker te worden 'in een land met een midden' werd door regionale CDA'ers niet begrepen. ,,Alsof het CDA het midden is tus sen Biden en Trump'', zegt een provinciale CDA-bestuurder. ,,En waarom en door wie is bedacht om al zo vroeg in de campagne zo'n groot deel van het campagne budget te verbrassen?" Vooral de gang van zaken bij de lijsttrekkersverkiezing, inmiddels een klein half jaar geleden, leidt in de aanloop van het congres van za terdag nog altijd tot groot onge mak. Tot in de hoogste regionen van de partij wordt getwijfeld of de strijd wel eerlijk verlopen is. ,,Het gezeik moet ophouden!'' ver zucht een bron dichtbij de CDA- top. Maar een Haagse partijvete raan weet wel beter: ,,Dit blijft dooretteren.'' Terug naar augustus. Een maand na de lijsttrekkersverkiezingen stelt it-bureau CGI vast 'geen grove onregelmatigheden' te heb ben geconstateerd. Het partijbe stuur onder leiding van voorzitter Rutger Ploum besluit die conclu sie onmiddellijk te omarmen. Er hangt een geur van onrechtmatigheid en intransparantie omheen Maar de vraagtekens zijn gebleven. Zo wacht registeraccountant Frank van Rossum nog steeds op antwoorden. Volgens hem waren er wel degelijk ernstige tekortko mingen. Zo ernstig zelfs dat er op basis van het CGI-onderzoek geen winnaar is aan te wijzen. Zijn be langrijkste bezwaar: in het CGI- rapport staat dat de omgeving waarin alle digitale handelingen zijn weggeschreven meteen na de stemming is vernietigd. Daardoor is nooit meer te achterhalen of er met de stemming is geknoeid. Er zit volgens hem maar één ding op, mailt hij samen met een vakge noot aan het CDA-bestuur: een nieuwe verkiezing organiseren. Maar het bestuur blijft vasthouden aan de conclusie van CGI. De e-mailwisseling lekt uit via RTL Nieuws en gaat als een lopend vuurtje rond in de partij. Want er is in meer geledingen ernstige twijfel over de gang van zaken. Advocaten van kantoren aan de Amsterdamse Zuidas schrijven een vernietigende analyse, een vooraanstaand CDA'er uit het midden van het land stelt met een groepje 'partijprominenten' een memorandum op. Hun conclusie: de lijsttrekkersstrijd is 'oneerlijk' verlopen. Het gezelschap is echter beducht de vuile was buiten han gen en besluit de bevindingen voor te leggen aan hun provinciale afdelingsvoorzitter, maar die re ageert 'laconiek'. ,,Ploum had ge zegd dat alles goed was verlopen. En dat was het'', zegt de CDA'er, die alleen op voorwaarde van ano nimiteit zijn verhaal wil doen. ,,Ik vind het heel erg. Dat verkiezings procedures goed verlopen moet een speerpunt zijn voor een de mocratische partij.'' Hij is niet de enige die onder de radar wil blijven. ,,Politiek is vrij willigerswerk voor mij'', zegt een andere provinciaal bestuurder. ,,Maar de centrale vraag moet zijn of je als politieke vereniging in staat bent om eerlijke verkiezin gen te organiseren. De uitvoering is onderschat. Er hangt een geur van onrechtmatigheid en intrans- parantie omheen, maar er is voor gekozen alles onder de pet te hou den." Ook hij wijst met de be schuldigende vinger naar de voor zitter. ,,Van een advocaat mag je toch meer verwachten.'' Een collega-bestuurder uit het zuiden des lands ziet de defen sieve houding van het partijbe stuur als een symptoom. ,,Leden worden gezien als lastig. Als je een vraag stelt, duurt het twee weken voor je antwoord krijgt. We weten allemaal dat deze verkiezingen niet eerlijk zijn gelopen.'' De partij is 'rot van binnen', stelt deze, maar niemand durft de mond open te trekken. De be stuurder spreekt van een 'Rotter damse kliek'. ,,Het partijbureau staat volledig ten dienste van De Jonge en zijn clubje vrienden. Hij komt uit Rotterdam, de voorzitter ook, het hoofd communicatie ook. Er gebeurt niks met signalen uit de partij.'' Dat kan alleen maar slecht aflopen, taxeert de provinci ale partijbestuurder. ,,De hele club zit vast in een greep richting het einde.'' REACTIE CDA In een brandbrief van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) en het Genootschap van Burgemeesters staat dat de 'uit voerbaarheid' van de verkiezingen 'onder druk' staat. Zij waarschuwen dat 'de zorgvuldigheid van het stemproces en de betrouwbaarheid van de uitslag' in gevaar komen als er nóg meer coronamaatregelen komen. Grootste kopzorg is het brief- stemmen. Zo'n 2,4 miljoen Neder landers van 70 jaar en ouder mogen hun stem per post uitbrengen. Zij krijgen voor de verkiezingen een stempas, en een aantal dagen later een stemformulier, thuisgestuurd. Volgens de Kiesraad kunnen deze kiezers makkelijk worden beïn vloed: een ander kan thuis voor hen bepalen welk vakje wordt inge kleurd. Ook zijn er zorgen over de ver vroegde opening van sommige stembureaus. De Kamerverkiezin gen zijn op woensdag 17 maart. Een klein deel van de stembureaus gaat al open op de maandag en dinsdag ervoor. Het kabinet wil er daarmee voor zorgen dat mensen met een kwetsbare gezondheid niet in de rij hoeven te staan. ,,Maar het risico is juist dat veel meer mensen op die dagen hun stem willen uitbrengen'', zei Kies raadvoorzitter Jan-Kees Wiebenga gisteren tijdens een briefing in de Kamer. ,,Aangezien er dan veel minder stembureaus zijn, krijg je misschien wel opstoppingen.'' Toch is het openen van extra stembureaus op maandag en dins dag géén optie, zo stelt de VNG. Ge meenten hebben nu al de grootste moeite om genoeg vrijwilligers te vinden. Ondertussen zijn Kamerleden bezorgd over peilingen en exitpolls op maandag en dinsdag. Als op die dagen tussenstanden bekend wor den gemaakt, kan dit kiezers beïn vloeden. ,,Burgers zullen strate gisch gaan stemmen'', waar schuwde Denk-Kamerlid Sel^uk Öztürk. „Daarvan profiteren de grootste partijen in de peilingen, nu de VVD en de PVV. Andere partijen gaat het stemmen kosten.'' Minister Kajsa Ollongren (Bin nenlandse Zaken) wil de exitpolls niet verbieden. Wél gaat ze in ge sprek met peilbureaus en media, om ze op het hart te drukken pas op woensdagavond 17 maart met exit polls te komen, en niet in de dagen ervoor. Ook bekijkt het ministerie of briefstemmers een bevestiging kunnen krijgen of hun stem is aan gekomen. GO Chagrij n over 'doofpot' bij CDA Hugo de Jonge versloeg Kamerlid Omtzigt nipt tijdens de CDA-lijsttrekkersverkiezing. foto koen kaureij Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag -CDA'er uit provinciaal bestuur Reactie van het CDA-partij- bestuur: ,,In het artikel wor den diverse onjuiste bewerin gen gedaan. Zo wordt er be weerd dat er 'geen cent meer binnenkomt' maar dat is niet waar. Over het onderzoek naar de lijsttrekkersverkiezing wordt gesteld dat achteraf niet te achterhalen is of er met de stemming geknoeid is. Ook dat klopt feitelijk niet. Dit CGI-onderzoek heeft aange toond dat er geen sprake is van grove onregelmatigheden. De beschuldiging dat er 'zaken onder de pet worden gehouden' is pertinent onjuist. Er is juist naar transparantie gestreefd, het onderzoeks rapport is in zijn geheel online gezet.'' Burgemeesters en Kamerleden maken zich zorgen over het ver loop van de Tweede Kamerver kiezingen in maart. Vanwege co rona mogen 70-plussers per post stemmen. Ook worden de verkiezingen uitgesmeerd over drie dagen. Maar daaraan kleven nadelen. Peter Winterman Den Haag Minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3