Burgemeester die wars was van dikdoenerij Lampjes in de weg laten fietser in donkere tijd veiliger oversteken POV gaat in zee met partij van De Mos 6 Hendrik van Maldegem 1939-2020 Een echte dorpsburgemeester met veel contacten. Met die woorden typeert Westkapellenaar Jan Kaland oud-burgemeester Hendrik Andries van Maldegem (81). Hij overleed 1 december. Zijn familie nam in verband met de coronacrisis in besloten kring afscheid van hem. Van Maldegem was van 1981 tot 1997 burgemeester van Westkapelle. Na zijn studie hts werktuigbouwkunde verliet hij zijn geboorteplaats Vlissingen en werkte vier jaar bij het Labora torium voor Natuur- en Weer kunde in Wageningen. Vervolgens koos hij voor het onderwijs en werd eerst leraar vaktechnisch te kenen aan de lts in Loosduinen en vervolgens leraar praktische toe passing aan de hts in Arnhem. In die tijd kreeg hij ook politieke am bities en werd voor de VVD wet houder in Zevenaar. Augustus 1981 werd Van Malde- gem burgemeester van Westka- pelle. Oud-gemeentesecretaris Jan Kaland weet nog goed dat Van Maldegem de overgang mee maakte van de burgemeester als de belangrijkste man van de ge meente naar de burgemeester als voorzitter van het dagelijks be- stuur. ,,Hij maakte de opkomst mee van de politiek gedreven wet houders die hun stempel drukken op het beleid." Dat was volgens Kaland wel moeilijk voor Van Maldegem, omdat hij daardoor zelf minder invloed op het beleid had en hij zich vooral moest con centreren op zijn wettelijke taken zoals openbare orde en veiligheid. Jan Bostelaar was een van die wethouders. Hij herinnert zich Van Maldegem als een bestuurder die een wat afwachtende houding aannam bij problemen. ,,Hij ging ze niet uit de weg, maar ging ook niet als een bok op de haverkist erop af. Hij liet de tijd zijn werk doen en soms werkte dat goed." Het was een manier van besturen die voor Bostelaar nieuw was. ,,Maar waar ik wel van heb ge leerd." Hij noemt hem een prima burgemeester die al vroeg het be lang van automatisering inzag. ,,Maar ook iemand die heel actief was als organisator van de perso- neelsreisjes. Dat vond hij leuk en kon hij goed." Op 1 januari 1997 fuseerde de ge meente Westkapelle met onder andere Veere en Valkenisse tot de nieuwe gemeente Veere en werd Van Maldegem ambteloos burger. Hij bleef wonen in de burgemees terswoning en bleef zich ook als voorzitter inzetten voor het red dingsstation Westkapelle van de KNRM. Toen hij aantrad was het nog een klein station met alleen een wipperkanon. Onder zijn lei ding werd het een varend station inclusief een reddingsboot die vaak uitrukt om op zee te helpen. Als burgemeester was hij ook ambtenaar van de burgerlijke stand. Ook dat bleef hij na 1997 doen. Volgens zijn collega Ad Ma- ris heeft hij honderden stellen ge trouwd en had hij een geheel ei gen persoonlijke en prettige stijl. ,,Hij was wars van dikdoenerij." Kollen heeft een paar kruisingen op het oog waar het voor fietsers onoverzichtelijk is en in het don ker gevaarlijk kan zijn. De eerste is die bij de Kalverstraat en de Koe straat. ,,Daar moet je als fietser schuin oversteken, tussen bussen en auto's door. En veel auto's slaan daar ook af naar de parkeergarage. Vooral in de donkere jaargetijden zijn fietsers vaak moeilijk te zien." Twee andere kruisingen liggen op de fietsroute rond het centrum, zegt Kollen. ,,Op de Penning- hoeksingel bij de Kromme Weele en op de Penninghoeksingel bij de Stadhuisstraat. Fietsers hebben daar voorrang, dus auto's moeten stoppen. Maar de fietsers zijn soms pas laat zichtbaar. Ik hoor mensen in de buurt daarover wel klagen. En ik ervaar het zelf ook." Kollen werkte lang op Schiphol en daar zitten op enkele drukke Fietsers zijn soms slecht zichtbaar in de donkere jaargetijden oversteekplekken ledlampjes in de grond. ,,Dat zou je op kruisingen als deze drie ook kunnen toepas sen", oppert hij. ,,Want wij zijn voor een fietsvriendelijke binnen stad." Wethouder Chris Simons van verkeer kan zich niet herinneren dat hij dit elders weleens heeft ge zien. Of het nodig is op de kruis punten die Kollen noemt, weet hij ook nog niet. ,,Op de Koestraat rij den auto's niet hard en op de Pen- ninghoeksingel is het zicht toch wel voldoende, meen ik. Mis schien iets minder als je vanuit de Stadhuisstraat komt." Belangrijk is voor Simons ook hoe storingsgevoelig de ledlampjes zijn. ,,Want dan denk je als auto mobilist: ik zie geen lampjes dus er zal wel geen fietser komen. Dan veroorzaakt het juist gevaar." Simons wijst erop dat Middel burg wel bij enkele oversteekplaat sen borden heeft staan die oplich ten als er fietsers of voetgangers willen oversteken. ,,Op de Laan der Verenigde Naties bijvoorbeeld bij het Laurens Stommespad." De Fietsersbond vindt het idee van Kollen 'lovenswaardig', zegt voorzitter Huibert van Noord. ,,Toch zitten er naar zijn idee wel wat haken en ogen aan. ,,Wethou- der Simons heeft gelijk over de sto ringsgevoeligheid. Misschien kun je dan beter kiezen voor katteno- gen: reflectoren die oplichten in het licht van auto's." Ook waarschuwt Van Noord er voor dat de ledlampjes niet de in druk moeten wekken dat fietsers voorrang hebben als dat niet zo is. Vlissingen Perspectief op Vlissingen (POV) is partner van Code Oranje, de nieuwe partij van Hagenaar Ri chard de Mos die volgend jaar in de Tweede Kamer hoopt te komen. Code Oranje zal Vlissingse, cq Zeeuwse onderwerpen, landelijk voor het voetlicht brengen, hoopt de lokale partij uit Vlissingen. Code Oranje pleit onder meer voor het bindend referendum en voor het versterken van de lokale democratie door beter te luisteren naar gemeenten en regio's. Vooral die laatste ambitie geeft voor de POV de doorslag om met de nieuwe partij in zee te gaan, laat fractievoorzitter Pim Kraan weten in een persbericht. Kraan kondigt aan dat hij lijsttrekker De Mos van Code Oranje een 'waslijst met Zeeuwse wensen meegeeft'. Zo mag De Mos, als hij wordt verkozen, zich sterk maken voor POV geeft Code Oranje een 'waslijst met Zeeuwse wensen' mee een tolvrije Westerscheldetunnel, het vinden van de ideale balans tussen toeristen trekken en na tuurbehoud en het Vlissingse leef klimaat. Code Oranje zou zich ook moeten inzetten voor het nako- men van beloftes na het afblazen van de marinierskazerne en het Zeeuws/Nederlandse aandeel in havenschap North Seaports, dat volgens de POV steeds meer wordt overvleugeld door Belgen. Ook voor overdracht van eigen dom en risico's van de kerncen trale Borsele aan het Rijk en bouw van nieuwe kerncentrales zouden De Mos en kompanen zich hard moet maken. POV wil graag nieuwe kerncentrales, omdat kernenergie volgens haar 'de enige stabiele energiebron is, die daad werkelijk CO2-vrij is'. Code Oranje is een nieuwe partij en heeft nog geen Kamerzetels, maar de POV rekent er - met peiler Maurice de Hond - op, dat dat na 17 maart anders is. MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 9 december 2020 De kruising Koestraat-Kalverstraat is een gevaarlijke fietsoversteekplaats. foto boaz timmermans Een drukke kruising schuin moeten oversteken is als fiet ser al link. En dat is nog gevaar lijker in het donker. Maar wat op Schiphol goed werkt, helpt in Middelburg misschien ook wel, denk CDA-raadslid Bert Kollen: ,,Ledverlichting in het wegdek die gaat branden als er een fiet ser aankomt." Maurits Sep Middelburg -Bert Kollen, CDA-raadslid in Middelburg René Hoonhorst AAGTEKERKE Gale rie Bank, 13.00-17.00 uur: Expositie kun stenaarsechtpaar Ella en Jan Poortvliet; Gymzaal, 17.30-18.30 uur: Pilates; 19.30 21.30 uur: Recreatief badmintonnen; ARNEMUIDEN Mu seum Arnemuiden en 't Uusje van Eine, 13.00-17.00 uur: His torie, Visserij en Streekdrachten; MIDDELBURG Raven- steijnweg 1a, 09.00 14.00 uur: Tweede hands kledingbeurs; ZB, 09.00-17.00 uur: Expositie Heleen Dekker 11 van de 111; Instructielokaal ZB, overdag: Mogelijk heid om een mini cursus kunstgeschie denis te doen; Kou- dekerkseweg 139, 13.30-17.00 uur: Jeu de Boules; Kinder boerderij De Klepper hoeve, 14.00-15.00 uur: Mogelijkheid een ponyritje te maken; Volkssterrenwacht Philippus Lansber gen, vanaf 19.00 uur: Thema-avond over begin en einde van het heelal; OOST-SOUBURG Nieuw Bachten- poorte, 14.00 uur: Koersbal; VLISSINGEN ZB, 10.15-11.30 uur: Taal- café; SCW, Mercuri- usweg 19. 13.00 15.00 uur: Inloop spreekuur SCW over werk en inkomen; Cine City, vanaf 19.30 uur: Ladies Night; WESTKAPELLE Polderhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Ex positie over Charley Toorop en Eva Bes- nyö en diverse oor- logstentoonstellin- gen; Strand, 19.30 20.30 uur: Bootcamp; WEST-SOUBURG Van Doornlaan 33a, 13.00-17.00 uur: Dynamic tennis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38