Duivencentrum Nishoek gaat verhuizen i 5 \m 'lyjQr INTERVENCE PROTESTACTIE TEGEN DREIGENDE OPHEFFING JEUGDZORGORGANISATIE Medewerkers van Intervence hebben gisteren het werk neergelegd. Ze zijn boos over de dreigende opheffing van de jeugdzorgorganisatie. Op de Markt in Middelburg werd een manifestatie gehouden, georganiseerd door vakbond FNV. orgmedewerkers sta- ken bijna nooit", zegt Janny Koppens, be- ■^1 stuurder van FNV Zorg Welzijn. ,,Als ze dat wel doen, is er dus écht iets aan de hand. Dit is een supertriest mo ment." Ze vraagt iedereen een mi nuut stilte in acht te nemen. ,,Om te denken aan wat er dreigt te ge beuren en hoe verdrietig we daar over zijn." De verzamelde Intervence-me- dewerkers geven gehoor aan de oproep en staren in de verte. Ze hebben de Markt vol pakketten in cadeaupapier gelegd, met daarop boodschappen die ook op span doeken en borden zijn te lezen, zo als 'Goede zorg is voelen en den ken, niet rekenen' en Beste ge meente, voor jullie ook 'n fijne Kerst'. De cadeaus staan symbool voor de kinderen en jongeren die Inter- vence onder haar hoede heeft. Die dreigen als een pakketje van de ene naar de andere organisatie te worden geschoven, nu de Zeeuwse gemeenten per i januari willen stoppen met Intervence. De onheilstijding komt bovendien, als een misplaatst kerstpakket, op een slecht moment: midden in de coronatijd en vlak voor de feestda gen. Het is de bedoeling dat de zorg in de loop van volgend jaar wordt overgedragen aan drie landelijke organisaties, zodat Inter- vence kan worden ontmanteld. Hoe dat moet gebeu ren en wat dat betekent voor de huidige me dewerkers, is nog volstrekt Ik heb het mijn pleegzoon verteld. Hij had de tranen in zijn ogen onduidelijk. De vrees is dat een deel van de medewerkers de ont wikkelingen niet afwacht en op korte termijn voor meer zekerheid elders kiest. Koppens wijst op de Jeugdwet. Die schrijft voor dat als gemeenten kiezen voor een andere aanbie der, ze er wel voor moeten zor gen dat de band tussen de hulpverleners en de kinde ren zo veel mogelijk in stand blijft. „Het feit dat ge meenten daar de ogen daar voor sluiten, maakt ons zo boos." De FNV eist dat gemeenten het besluit om te stoppen met In- tervence drie maanden uitstellen. Ook wil de bond dat alle stukken openbaar worden en dat de ge meenten financieel garant staan. ,,Wij zijn doodsbang dat zo met een alsnog de organisatie failliet gaat en dat we dan op straat staan zonder dat er dingen zijn gere geld." Onder de reeks sprekers is Ma- riska Daems. Ze prijst in een emo tioneel betoog Intervence-mede- werker Iris van de Garde. ,,Ze is al 12 jaar onafgebroken onze voogd en nu ineens horen we dat het mogelijk klaar is. Dat is ongeloof lijk. Dit kan gewoon niet. Ik heb het mijn pleegzoon verteld. Hij had de tranen in zijn ogen. Hij zei: dit mogen ze nooit van me afpak ken." Wrange vruchten Ook de politiek roert zich. Het Middelburgse SP-raadslid Huib Ghijsen en Barbara Oomen, kan didaat-Kamerlid voor de PvdA, herinneren eraan dat het Rijk de jeugdzorg met te weinig geld naar de gemeenten heeft overgeheveld. ,,Daar plukken we nu de wrange vruchten van", zegt Ghijsen. De medewerkers van Intervence krijgen steunbetuigingen uit het hele land. ,,De hele jeugdzorg in Nederland reageert: kom je aan een, dan kom je aan allen", merkt FNV-bestuurder Maaike van der Aar. De Zeeuwse kwestie staat niet op zichzelf. Ze wijst op eer dere organisaties die zijn omgeval len, op het grote verloop in de sec tor, het hoge ziekteverzuim, de magere salarissen. ,,Dit kan niet zo doorgaan." Van der Aar zet de stakers spon taan aan tot een Jerusalema Chal lenge, de dans die in zorgelijke tij den plezier en troost biedt. Het zorgt voor een vrolijk slot van de manifestatie. Die krijgt mogelijk een vervolg, zegt Janny Koppens, die strijdvaardig hint op verdere acties. ,,Dit is stap 1. Als het moet, zetten we nog meer stappen en komen we hier terug. We gaan door." Willem Adriaansens Kruiningen ,,We zitten nu op een industrieter rein", vertelt voorzitter Andries van Iwaarden namens Duivencentrum De Nishoek. ,,Daar past een vereni ging niet. Twee jaar geleden zijn we al begonnen met de bouw- en ver huisplannen. Aan de bouwkant is alles geregeld. Er is nog maar één haar in de soep: de gemeente moet garant staan voor de hypotheek." 'IJsclub trekt bij ons in' Om dat voor elkaar te krijgen is er een beleidsvoorstel opgesteld dat de gemeenteraad nog moet goedkeu ren. ,,Ze mogen natuurlijk niet al leen voor onze vereniging iets ma ken, dat zou niet objectief zijn. Dit beleidsvoorstel stelt voorwaarden waar verenigingen aan moeten vol doen om voor gemeentegarantie in aanmerking te kunnen komen. Als dat erdoor komt voldoen wij ruim schoots aan die voorwaarden. En dan wordt de nieuwbouw ook nog multifunctioneel, want de ijsclub aMÉiV'lj. trekt ook bij ons in." Dat zou de weg vrijmaken voor de verdere ontwik keling van wat je de modernste dui- venvereniging van Nederland zou kunnen noemen. Van Iwaarden; ,,We doen sinds twee jaar mee aan een pilot van de Nederlandse Post- duivenhouders Organisatie, ge naamd GPS 2021. Daarin werken wij aan een proef met automatise ring van de duivensport." Duif via je mobiel volgen Voor de Nishoek komt dat er op neer dat de duiven een chip-ring hebben gekregen. Via antennes worden allerlei gegevens opge haald. ,,Wij zijn de eerste en enige duivenclub ter wereld die volledig digitaal in de cloud werkt. Vanaf dat de duiven op pad gaan tot dat ze thuis weer op de plank vallen wordt alles via de chip geregistreerd. Dat kan je op de computer volgen, maar ook met een app op je mobiel." Van Iwaarden is enthousiast over de technologische ontwikkeling. ,,In de app kan je de duif thuis zien komen. En je ziet ook gelijk de uit slag van de hele vereniging. Dus op de seconde dat-ie valt, weet je waar je staat. Voorheen moest je dan met je klok naar de vereniging om hem uit te laten lezen. Nu weet je het ge lijk. Dat is knap revolutionair in de duivenwereld." Lovend Toch zegt de duivenvoorman dat ook de wat conservatievere leden blij zijn met het systeem. ,,Binnen onze club zijn ze er unaniem lovend over. Zelfs de wat conserva tievere leden waren na een paar da gen helemaal om." GOEDE ZORG VOELEN p DENKBI^ NIET .REKENEN woensdag 9 december 2020 GO 'Ongelooflijk. Dit kan gewoon niet' Rolf Bosboom Middelburg r_ -Mariska Daems (foto) De modernste postduivenver eniging van Nederland gaat ver huizen. Duivencentrum Nishoek in Kruiningen wil weg van het gelijknamige bedrijventerrein en een nieuw onderkomen bouwen bij de Kruse Mat. Als de ge meenteraad snel akkoord gaat, kan de nieuwbouw van De Veer- hoek, want zo gaat de vereni ging dan heten, er nog in de zomer van 2021 staan. n Nishoek-lid Miel van Hijfte uit Yerseke toont de moderne dui- vensport-apparatuur via zijn smartphone. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN staakt: Medewer kers van Inter- vence hebben zich gisteren op de Markt in Middelburg verzameld. Ze uitten hun boosheid over de dreigende opheffing van de jeugdzorg organisatie. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA de site bij /video sel Intervence Kinderen de dupe'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37