Laat meer mensen zeegroente snijden Weerstand tegen jacht op vossen in de nacht Voorstel tolvrije tunnel gesneuveld in Kamer Bonnetje 2 ZEEGROENTE ZEEUWS DNA Het snijden van zeegroente en het rapen van schelpdieren zit veel Zeeuwen in het bloed. De provincie wil de volkscultuur niet de nek omdraaien, maar moet ook rekening houden met de natuur. woensdag 9 december 2020 Commentaar Kent u de zeegroentenloterij? Dat is de jaarlijkse trekking van de gelukkigen die een vergunning krijgen om lam soor en zeekraal te snijden. De provincie maakt dan honderden mensen blij. Maar minstens evenveel Zeeuwen zijn dan teleurgesteld. Weer mis. Zoals Kees Baas uit Nisse vertelt in de PZC. Hij vist al jaren achter het net. Maar misschien keert het tij. De provincie bekijkt of het vergunningenbeleid een beetje ruimer kan. Dat is heel prettig. Mijnheer Baas zal nog wel even geduld moeten hebben. Want meer vergunningen, dat kan natuurlijk niet zomaar. Daar moeten eerst alle betrokkenen over worden gehoord. Denk aan de natuurclubs, de visserij, de recreatiesector en de gemeen ten. Dus tot 2022 wordt er alleen gepraat. Dat is onacceptabel lang. Want er ligt kant-en-klaar onderzoek naar de effecten van het snijden van zeegroenten. De natuur heeft er nauwelijks last van. De traditie zelf zeekraal en lamsoor te verzamelen - en regelmatig eens een maaltje schelpdieren te rapen - zit er bij sommige Zeeuwen diep in. Zij weten niet beter of dat doe je elk jaar. Het hoort echt bij het leven in de Delta. Zo'n mooi gebruik cultiveer je niet door het onnodig te beperken. Dat werkt alleen maar onbegrip en illegale acties in de hand. Beter is het men sen maximaal de ruimte te geven om de natuur te gebruiken. De provincie doet er goed aan volgend jaar al meer vergunnin gen uit te geven. Waarom wachten tot2022als er volgend jaar al meer vergunningen kunnen zijn? Volgens de provincie is de vos in het Bevelandse natuurgebied een bedreiging. En het streven is Schouwen-Duiveland vrij te hou den van vossen. Dus mag in die twee gebieden ook 's nachts wor den gejaagd, in de periode van 1 ja nuari tot en met 30 juni. Vossen mogen overal in Neder land overdag gedood worden. De dierenorganisaties zijn het hier al niet mee eens, laat staan dat in be paalde gebieden de jacht naar de ALMANAK Die Zeeuws-Vlaamse tiener gaf er dan eindelijk aan toe: ze zou haar kleine zusje meenemen de stad in om een cadeautje voor haar te kopen. Die had al duide lijk in haar hoofdje wat ze wilde hebben en dus togen de twee di rect naar de juiste winkel en re kenden vlot af. Het bonnetje was nachtelijke uren wordt uitgebreid. Vossen zijn niet de hoofdoorzaak van de achteruitgang van vogels die op de bodem leven en broeden, stellen zij. Op Schouwen-Duive- land zijn het vooral ratten die het op de eieren van vogels gemunt Dierenorganisaties zeggen dat vos niet de achteruitgang van vogels veroorzaakt hebben. ,,In Yerseke Moer vindt veel predatie door andere soorten plaats en er is regelmatig sprake van verstoring door loslopend honden." Bovendien kunnen vogels be schermd worden door het plaatsen van vossenrasters, betogen Animal Rights en Fauna4Life. Tip? redactie@pzc.nl niet nodig, zei ze tegen de cais sière. Toen de oudste zei ook nog even naar een winkel voor haar te willen, volgde protest. ,,Dan ga ik nu jouw cadeautje terugbren gen", dreigde ze haar kleine zus. Die bleek behoorlijk bij de pin ken. ,,Je hebt geen kassabon, dus dat kan lekker niet." Schouwen wint prijs met deelauto Kunstproject over Groot Saeftinghe De ontpoldering van de Hedwigepolder heeft diepe wonden geslagen. De inrichting van het om liggende Grenspark Groot Saeftinghe wordt nu onderwerp van een kunstproject met de naam Helend Land. Het is een initiatief van Nieuw Zeeuws Peil, een samenwerkingsverband van culturele organisaties aangevoerd door het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland. Dat moet onder meer debatten, een conferentie, excur sies, een tentoonstelling en een publicatie opleve ren. De provincie onder steunt het project met 75.000 euro. Oost-Souburg Brand in woning snel geblust Het is een traditie. Op eerste kerst dag staat bij Kees Baas uit Nisse een maaltje zelfgesneden lamsoor op het menu. ,,Met aardappeltjes en een eitje, heerlijk. Het tupperware bakje staat in de vriezer." Hij heeft de zeegroente afgelopen zomer stiekem gesneden, bekent hij. Bij het verdelen van de vergunningen is Baas namelijk al vier jaar op rij uitgeloot. ,,Ik pies elk jaar naast het potje, zoals ze dat zeggen." Zijn favoriete stek om lamsoor en zeekraal te knippen is de Rattekaai- west, in de Oosterschelde bij Ril land. Daar is hij opgegroeid. ,,Als kleine jongen ging je uit snijden voor de hele familie." Tegenwoor dig is daar een vergunning voor no dig. Jaarlijks worden er een kleine 600 aangevraagd, maar nog niet de helft wordt gehonoreerd. Loting bepaalt wie de gelukkige is, maar Baas heeft al vier jaar achter elkaar pech. Hij put hoop uit onderzoek dat de provincie heeft laten doen. Daaruit blijkt dat er ruimte is voor meer zeegroentesnijders, al zijn er ook plaatsen waar het niet meer kan. Papiercontainer Volgend jaar zal het zo ver nog niet zijn. Dat betekent dat Baas op de tweede dinsdag van februari weer naar het Stadskantoor in Goes gaat om aanvraagformulieren op te ha len. ,,Dan is het zes weken wachten. In maart komt de brief. Dat is span nend hè. De afgelopen jaren heb ik 'm meteen in tweeën gescheurd en in de papiercontainer gegooid. Als het geen afwijzing is, dan leg ik 'm in de auto, achter de voorruit. Er zit een kaartje bij voor welke locatie je een vergunning hebt." Schapen Baas mikt altijd op de Rattekaai. Hij heeft wel eens een vergunning ge had voor een plek op Tholen, maar daar liepen ook schapen. ,,Dan staat er geen blaadje meer." Hij snijdt de zeegroente voor eigen gebruik, grofweg tussen Pasen en begin juli. ,,Het is gewoon heel erg lekker." Net als het snijden zelf. ,,Je staat lekker met je emmertje in de zee. Meestal is er niemand anders. Je voelt je heerlijk vrij." Je staat lekker met je emmertje in de zee. Je voelt je heerlijk vrij Ook als hij geen vergunning heeft, kan hij het niet laten. ,,Een jaar zonder zeekraal en lamsoor? Dat k^n niet." Dus gaat hij af en toe stiekem. Hij blijft dan wat dichter bij de kant, waar het tij niet altijd twee keer komt. Eigenlijk moet je bij eb aan de waterlijn staan, ver in de Oosterschelde, want daar staat de lekkerste zeegroente. ,,Die aan de kant is veel te zout. Maar ja, als ze komen controleren, moet je maken dat je wegkomt. Dat kan niet als je zo ver op de schorren staat. Ik heb wel eens een bekeuring gekregen. Dat is toch 125 euro." DEN HAAG De Westerschelde- tunnel wordt volgend jaar niet tol vrij. Het idee van de PvdA en de SP om daarvoor 30 miljoen euro vrij te maken, is gistermiddag in de Tweede Kamer gesneuveld. Vrijwel alle partijen in de Kamer willen inmiddels dat de Wester- scheldetunnel tolvrij wordt, zo bleek vorige maand, maar het voorstel van Gijs van Dijk (PvdA) en Cem La^in (SP) ging regerings partijen VVD, CDA, D66, Chris tenUnie én oppositiepartij Groen Links een stap te ver. Het voorstel kreeg daardoor 60 van de 150 stem men. PvdA en SP wilden de tunnel in 2021 gratis maken. Dat jaar zou dan kunnen worden gebruikt om, bij voorbeeld bij de formatie van een nieuw kabinet, te regelen dat de tolheffing definitief wordt afge schaft. Een jaar geen tol innen, kost 30 miljoen euro. Dat geld komt er nu niet. Onderzoek Eerder stemde de TweedeKamer wel voor een onderzoek naar de economische en sociale gevolgen van het afschaffen van de tol en de financiële consequenties voor Rijk en provincie. Dat onderzoek moet klaar zijn voor de verkiezingen in maart, zodat het kan worden mee genomen in de formatiebesprekin gen. II Het besluit van de provincie om op Schouwen-Duiveland en in de Yerseke Moer ook 's nachts op vossen te mogen jagen, stuit op weerstand. Animal Rights en Fauna4Life hebben bezwaren ingediend tegen het besluit. Theo Giele Middelburg ZIERIKZEE Schouwen-Duiveland heeft van de landelijke organisatie Natuur Mi lieu een prijs gekregen voor een project met elektrische deelauto's. De kracht van de Schouwse aanpak zit in het gecom bineerde gebruik. Over dag is een aantal be drijfsauto's, waaronder die van woningcorporatie Zeeuwland, in gebruik voor dienstreizen. 's Avonds en in de weekein den kunnen inwoners in de dorpen gebruik maken van de deelauto, voor bij voorbeeld een bezoek aan de huisarts. Dat soci ale vervoer wordt uitge voerd door vrijwilligers. NIEUW NAMEN In een woning aan de J.I. Sandersestraat in Oost Souburg heeft gister middag brand gewoed. In eerste instantie ging het om een schoor steenbrand, maar het vuur sloeg door naar de ruimte tussen het pla fond en de vloer van de eerste verdieping. De woning stond al snel vol rook. Brandweerploe gen uit Middelburg en Oost-Souburg gingen erheen met onder meer twee bluswagens en een ladderwagen. Rond 14.20 uur werd het sein 'brand meester' gege ven. Er is niemand ge wond geraakt. Geen kerst Ernst Jan Rozendaal Nisse - Kees Baas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34