Achtbaan Sloot in Middelburg kleurt plotseling flamingoroze Visserij lijdt onder vier plagen tegelijk 2 JAN VAN DAMME iPi Column Wat een gast. Dat dacht ik vaak als ik hem op televi sie voorbij zag schieten. Omdat ik niet gecharmeerd ben van slap voetbalouwehoeren was het vaak zappenderwijs. Maar dat bleek voldoende. Die heerlijke doe-maar-gewoon-dan-doe-je- gek-genoeg-uitstraling. En als hij zong, die stem, gevoelig diep uit een man van wie je dat qua om vang niet zou verwachten. Sinds het nummer Roller Coaster lijkt iedereen hem te kennen. Vorig jaar was hij al de hoogste binnenkomer in alle top zoveelduizend-lijsten. En nu, ja nu neemt hij de kroon van Queen over in de belangrijkste muziek- lijst van het jaar. Alsof de Zeeuwse vlag bovenop de Himalaya wordt geplant. Nu waren we de afgelo pen tien, vijftien jaar al verwend met een indrukwekkende reeks hits van BL0F en Racoon. Maar nummer i in de Top 2000, dat is toch even andere koek. was in het Arsenaaltheater in Vlis- singen, twintig jaar geleden, de muzikale strijd om de Zeeuwse Belofte. Van ergens hoog achterin het theater zag ik hem op de plan ken staan. Expressief gekleed, een beetje een jong heertje met een strak gekamde zwarte kuif. En een stem, een klank waarop alle deel nemers alleen maar jaloers konden zijn. Daar gaan we meer van ho ren, dat zal de toenmalige presen tator van de avond zeker hebben gezegd. Zonder te beseffen dat hij deze keer geen cliché formuleerde. wit busje, beletterd met de naam van zijn band. Een keer zag ik hem wegrijden bij de Zeeuwse bieb. Net nadat hij was ingestapt, schoot een andere jonge gast het parkeer vak in naast hem. Danny schampte hem bij het uitdraaien. Verbaasd stapte hij uit en excuseerde zich: 'Sorry, ik had je helemaal niet ge zien, man'. Eagles tegen hem zeggen. Num mer 1. Straks ook nog vader. Wat een achtbaan. Ik hoor het hem zeggen: Goed gedaan, pik. Alsof de Zeeuwse vlag op de Himalaya wordt geplant DE STELLING Vandaag: Ik heb geen vertrouwen meer in de corona- aanpak van het kabinet Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters WISSELENDE REACTIES OP DRA6EN MONDKAPJE Brand in oven van uienbedrijf Anouschka Harms maakt kerstfilmpje Hulst Automobiliste belandt in sloot Het waterschap, dat al snel gealar meerd werd, kon het mysterie snel oplossen. ,,Het is een purperbacte rie", legt Marjolein van Ooijen uit. ,,Dat is een bacterie die, net als blauwalg, in het water leeft en zich onder sommige omstandigheden explosief gaat vermenigvuldigen. Bij blauwalg kleurt het water dan blauw, de purperbacterie veroor zaakt deze roze kleur." Volgens Van Ooijen is de bacterie zeldzaam in Zeeland. ,,We hebben het roze slootwater weleens in Tho- len gezien, maar verder niet zo veel." Gevaarlijk is de bacterie niet. Al is het voor zowel mensen als die ren beter contact met het flamingo- roze water te vermijden. ,,Dus beter niet je hond erin laten zwemmen", adviseert Van Ooijen. ,,De bacterie en daarmee de roze kleur verdwij nen over een paar dagen vanzelf." Restaurants hebben zwaar te lijden onder alle beperkende maatregelen. Zelfs in de maanden dat de horeca Het is een rampjaar aan het worden open was, konden restaurants min der mensen ontvangen vanwege de 1,5 metermaatregel. Minder omzet in de horeca betekent minder afzet voor de vissers. Foort Lokerse, directeur van de Zeeuwse Visveilingen in Vlissin- gen en Breskens, verwacht dat 2020 een 'verlieslatend jaar' wordt voor het vismijnbedrijf. De prijzen van de luxere soorten als tong, tarbot, griet en zeebaars zijn laag. Alleen de prijs van schol is redelijk stabiel ge bleven in vergelijking met 2019. Minder schepen Minder schepen landen hun vangst in Vlissingen aan, nog een stuk of acht, tegen vorig jaar gemiddeld twaalf. Op enkele uitzonderingen na mogen de vissers de efficiënte en energiezuinige pulskormethode niet langer gebruiken. Enkele sche pen zijn uitgeweken naar het noor den en vissen nu voor de Duitse en Deense kust. Deze grote kotters vis sen vooral op schol en die vis zit meer in de noordelijke wateren. Zij brengen hun vis naar IJmuiden of Scheveningen. Met de brexit en het Nederlandse Noordzeeakkoord, waarin nog meer ruimte wordt gemaakt voor windmolenparken op zee, ver wacht Lokerse dat de kottervloot het ook de komende jaren zwaar krijgt. Dit zal ook zijn effect hebben op de omzet van de Zeeuwse Vis- veilingen. Het bedrijf is momenteel bezig met een onderzoek naar de beste toekomststrategie. woensdag 9 december 2020 Ik herinner me zijn Till Dawn. Het In zijn begintijd reed hij in een Dat kunnen nu alle Queens en Reageer op pzc.nl Gisteren: Danny Vera's Roller Coaster is de terechte num mer één in de Top 2000 2437 stemmen JU OU1ZEL1S TERWIJL ik juist mini ft ER LAST HEB VAN JOUW MONtïSEUR. KAPELLE Bij uienbedrijf Top Taste aan de Kloosterpoort in Kapelle brak in de nacht van maandag op dinsdag brand uit in een bakin- stallatie waarin uitjes worden gebakken in palmolie. Er werd opgeschaald naar middelbrand, maar de brand was snel ge blust. Werknemers van het bedrijf ontdekten de brand om 05.05 uur. Ze probeerden het vuur te blussen met een CO2- blusser. Toen de brand weer arriveerde, leek de brand al geblust. De schade lijkt minimaal. TERNEUZEN Bij Anouschka Harms is het al een hele tijd Kerst mis. De Terneuzense bouwde in oktober een kerstsprookjesdecor in haar woonkamer op, waar ze een kerstfilm voor kinderen opnam. De film is deze week uitge bracht. Met haar film Be toverend kerstfeest in het sprookjesbos borduurt ze voort op het eerder ver schenen kinderboek Fan tasiewolkjes. De dieren uit het boek zijn nu alle maal in een kerstoutfit gestoken, de kerstvrouw komt op bezoek en bal letmuizen geven een voorstelling. De film is te bekijken via de Face- bookpagina van 'Kinder boekje Fantasiewolkjes.' Een automobiliste is gis termorgen gewond ge raakt nadat ze met haar auto in de sloot terecht kwam bij de Hontenisse- straat in Hulst. De vrouw reed rond 07.00 uur met haar auto vanuit de rich ting van de Hulsterse- weg richting de Zand straat toen ze bij een bocht van de weg raakte, over het fietspad schoot en in de sloot be landde. Het slachtoffer is door ambulancemedewer kers overgebracht naar het ziekenhuis in Ter- neuzen. Over de aard en de ernst van haar letsel is niets bekend. Buurtbewoners krabden zich even achter de oren, toen ze gis teren hun hond uitlieten aan de Prooijenseweg in Middelburg. De sloot die daar achter een bo menrij ligt, kleurde plotseling roze. En niet een beetje roze, maar zo roze als van een fla mingo. Wendy Wagenmakers Middelburg Verbod op de pulsvisserij, brexit, windparken op zee en alsof dit nog niet genoeg was kwam daar de coronacrisis overheen. Het jaar 2020 zal niet in gouden let ters worden bijgeschreven in de historie van de visserij. ,,Het is een rampjaar aan het worden", zegt Cas Caljouw, visser uit Ar- nemuiden. Harmen van der Werf en Theo Giele Vlissingen -Cas Caljouw, visser De sloot bij de Prooijenseweg in Middelburg kleurt roze. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2