Topsportcompetities starten weer op 27 WTA gaat voor Kenin als beste Jiménez uit ziekenhuis HANDBAL EK IN DENEMARKEN Het was erop of eronder voor de handbalsters. Door de winst op Hongarije (28-24) mag de wereldkampioen toch nog een ronde verder op het EK. Het team van de hoop, het team dat stelt goed te spelen als de druk hoog is, deed zijn status gisteravond eer aan. Na twee grote decepties tijdens de eerste wedstrijden op het EK, vlak voor een naderend drama, stond de regerend wereldkampioen er gisteren toen het écht moest. Het werd tegen Hongarije in het Deense Kolding 28-24 en daarmee zijn de Nederlandse handbalsters door naar de tussenronde. Ze lagen wakker van het verlies. Er werd gediscussieerd en gespro ken. Er werd gevloekt. Maar toen het fluitje gisteravond in Kolding klonk ten teken dat de wedstrijd begon, werd er vooral gevochten. De dreiging van een derde verlies- partij op rij op het eerste grote toer nooi sinds de wereldtitel een jaar geleden legde niemand lam. In een wedstrijd die met achterstand be gon, waar Hongarije nog met twee punten voorsprong de rust inging (13-15), zorgde Nederland voor een zinderende ontknoping. Martine Smeets zei het een dag eerder: ,,Wij zijn een ploeg van hoop. Dat is de kracht van ons team. Wij blijven vechten." Nog geen jaar geleden stonden de Nederlandse handbalsters bovenaan de Olym pus. Er werd geschiedenis geschre ven op het WK. Sinds 2015 was er altijd eremetaal op EK's en WK's, maar daar in Japan was er voor het eerst goud. Dat smaakte naar meer, het bracht zelfvertrouwen, zo werd gesteld. Incasseren Maar op het eerste belangrijke toer nooi sinds die titel moest het team vooral incasseren. Er werd afgelo pen weekend verloren van Servië, Nederland moest zijn meerdere er kennen in het veel minder geachte Kroatië, maar de grootste teleurstel ling na die twee wedstrijden was vooral het eigen spel. Nederland was geen schim van de ploeg die een jaar geleden nog de beste van de wereld werd. De aanval liep niet, de dekking stond niet. Het aantal on nodige fouten was groot. Dat maakte dat het gisteravond tegen Hongarije erop of eronder werd. Winst gaf het ticket naar de tussenronde, verlies het kaartje voor de busreis terug naar huis. ,,Het is pittig om je mentaal voor te bereiden op zo'n wedstrijd", zei Es- tavana Polman in een voorbeschou wing bij Ziggo. Zij is de grote afwe zige in het team, een zware knie blessure houdt de sterspeelster langs de kant. ,,Maar'', zei Polman: ,,de speelsters moeten hun verant woordelijkheid pakken.'' En ze ha merde nog maar eens op het ont breken aan snelheid in het spel. De ommekeer kwam tegen het einde van de eerste helft. Het tempo ging omhoog, evenals het niveau van de verdediging. Of, zoals Polman na afloop zei: „Émdelijk stond de dekking als vanouds.'' Door het onderlinge verschil van de teams die een ronde verder zijn, weet Nederland dat het met twee punten verder gaat. In de volgende ronde, waar loodzware gevechten wachten met Noorwegen, Duits land en Roemenië heeft het team drie wedstrijden voor de boeg, te beginnen donderdagavond. ,,Je ver liest twee wedstrijden en nu ga je door met twee punten. Echt fantas tisch'', benadrukte Polman nog maar eens de wispelturigheid van de sport en het Europese niveau. En, met een lach: ,,Wij zijn onder druk het best, de druk was twee da gen geleden gewoon nog niet hoog genoeg.'' UITSLAGEN Onder hockeyers, basketballers, volleyballers en andere topspor ters groeide de afgelopen tijd de onvrede. Ze konden slechts trai nen in kleine groepjes en hadden geen uitzicht op serieuze competi tie. Alleen in nationaal verband waren er enkele wedstrijden, de clubs en bondscompetities zaten in de wachtkamer. Maar de lobby van diverse bonden en verenigin gen lijkt alsnog te hebben gewerkt. Premier Rutte en minister De Jonge benoemden het vanavond niet nadrukkelijk in de persconfe rentie, maar uit de kabinetsbrie ven blijkt dat de topsporters over een ruime week weer aan de slag mogen. Onder welke voorwaar den, bijvoorbeeld of dat alleen kan met een testprotocol zoals in het betaald voetbal, is nog niet duide lijk. ,,Het is belangrijk dat topcompe- tities binnenkort weer voorzichtig mogen starten, zonder publiek na tuurlijk. Dat houdt de belangstel ling voor sport levend en zo kun nen onze topsporters zich beter op de grote internationale evenemen ten voorbereiden", zegt Gerard Dielessen, algemeen directeur van NOC*NSF. Hockey, basketbal, waterpolo, volleybal, handbal, korfbal, beach- volleybal, honkbal, softbal, rugby, ijshockey, rolstoelbasketbal, zaal voetbal, cricket, badminton en ta- Dat topcompetities weer mogen starten is belangrijk, het houdt belangstelling voor sport levend feltennis kunnen plannen maken voor een herstart. Het zal per sport sterk wisselen hoe die er in de praktijk uit gaat zien. Een rondgang langs de diverse bonden leerde in oktober nog dat niet iedere topsportcompetitie een enorme drang voelde om snel te be ginnen. In sommige sporten zijn ook de spelers uit de hoogste afde ling semiprofs. Daar is het wellicht in de praktijk niet uitvoerbaar een veilig coronaprotocol op te tuigen. In sporten als hockey is het bo vendien eigenlijk tijd voor de win terstop. Maar zaalsporten als bas ketbal en volleybal zullen proberen zo snel mogelijk de eerste wedstrij den te plannen. Zij kunnen hun achterban bedienen door duels via livestreams aan te bieden. Nieuwe ploeg voor Lindeman woensdag 9 december 2020 TENNIS De Amerikaanse Sofia Kenin is door de WTA uitgeroepen tot beste speelster van het jaar. Kenin (21) veroverde dit seizoen haar eerste grand- slamtitel op de Australian Open en eindigde als num mer vier op de wereldrang lijst. Op Roland Garros reikte Kenin tot de finale, waarin ze werd verslagen door de Poolse Iga Swia- tek. Mede door die zege werd Swiatek op haar beurt benoemd tot meest verbeterde speelster. Swia- tek was de eerste Poolse die een grandslamtitel won. WIELRENNEN Bert-Jan Lindeman (32, foto) zet zijn loopbaan voort bij Qhu- beka-Assos, het Zuid-Afri kaanse team dat de afgelo pen jaren als Dimension Data en NTT door het leven ging. De renner uit Assen komt over van Jumbo-Visma, waar zijn contract afliep. Lindeman won in 2015 een etappe in de Ronde van Spanje. En een jaar eerder schreef hij de Tour de l'Ain op zijn naam. De afgelopen jaren gold hij vooral als waarde volle knecht in de succes volle ploeg van Jumbo- Visma. VOETBAL Raül Jiménez, de Mexicaanse spits van Wolverhampton Wanderers heeft het ziekenhuis verla ten, ruim een week nadat hij een schedelbreuk had opgelopen. De spits (29) van de Engelse club kwam ruim een week geleden in de openingsfase van de gewonnen competitiewed strijd bij Arsenal (1-2) hard in botsing met verdediger David Luiz. Jiménez ging per brancard van het veld en kreeg zuurstof toege diend. In een Londens zie kenhuis bleek dat hij een schedelbreuk had. Jimé- nez, Mexicaans internatio nal, onderging een zware operatie. De spits kwam dit seizoen vier keer tot sco ren. Toch weer verder Lisette van der Geest Rotterdam/Kolding De handbalsters vieren een feestje na de ontsnapping op het EK. FOTO BSR AGENCY EK, groep C Gisteren: Kroatië - Servië 25-24, Nederland - Hongarije 28-24. Eindstand 1 Kroatië 3-6 (76-71) 2 Hongarije 3-2 (84-78) 3 Nederland 3-2 (78-80) Servië 3-2 (79-88) Nederland, Kroatië en Hongarije naar de tussenronde (poule met 6 teams). Nederland neemt de 2 punten die het kreeg door de zege op Hongarije mee. Tussen alle somberheid van het kabinet was er gisteravond wel goed nieuws voor topsportend Nederland. Vanaf 17 december, zo meldt het kabinet, mogen topsportcompetities weer wor den hervat en mag er weer 'nor maal' worden getraind door de circa vijfduizend sporters. Rik Spekenbrink Rotterdam - Gerard Dielessen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27