Perceel bij de verkoop over het hoofd gezien 21 Waarvan akte Zo bespaar je op je energierekening 'Uit een steekproef bleek dat mensen sinds maart 10 a 30 procent meer energie verbruiken' gewone energiebelasting, bedoeld om ons verbruik zo laag mogelijk te houden, en de ODE (Opslag Duurzame Energie). Deze belasting gebruikt de overheid om te investeren in duurzame energie. Woldring: ,,De belasting op stroom gaat iets omlaag, de ODE iets omhoog, waardoor het per saldo ongeveer gelijk blijft. De belasting op gas stijgt komend jaar wel: van 49 cent naar 52 cent per kuub gas. Zo wil de overheid het gasverbruik terugdringen.'' Een deel van die belastingen krijgen we terug in de vorm van een heffingskorting. Dat is een vast bedrag dat elk jaar opnieuw wordt vastgesteld. ,,Deze aftrek is in het leven geroepen omdat de overheid energie als basisbehoefte ziet'', legt Woldring uit. De heffingskorting stijgt al een paar jaar. Vorig jaar met maar liefst 215 euro, waardoor de totale rekening voor veel mensen lager uitviel. Komend jaar gaat deze korting met 31 euro omhoog tot 558 euro. Omdat het om een vast bedrag gaat, hebben vooral mensen die weinig verbruiken daar voordeel van.'' NETBEHEER De netbeheerkosten zijn een andere vaste kostenpost op de energierekening. De netbeheerders zorgen voor transport van stroom en gas in een bepaalde regio. Je kan die niet zelf kiezen. De kosten zijn voor iedereen gelijk, onafhankelijk van het verbruik. Het tarief voor netbeheer gaat komend jaar met gemiddeld 26 euro omhoog tot zo'n 456 euro per jaar. Hoeveel de stijging precies is, hangt af van de netbeheerder in jouw regio. ,,Vorig jaar stegen de netbeheer- kosten nog met 5 euro'', zegt Woldring. ,,Komend jaar is dat dus veel meer. Die stijgende lijn zien we al een paar jaar. Dat komt doordat het energienetwerk regelmatig over belast is en het onderhoud veel geld kost. Gemiddeld betaal je maande lijks 17 euro aan netbeheerkosten gas en 21 euro voor de stroomaan- sluiting.'' Oeps! Iemand heeft een jaar of twintig geleden zitten slapen. Bij de verkoop van een woning met bijbehorende grond is een foutje gemaakt. In de verkoopakte staat een stukje grond niet vermeld dat daar wel in had moeten staan. Een menselijke fout, waardoor het betreffende perceel nog steeds eigendom is van de eerste eigenaren. Die beseffen dat pas als ze onverwacht een WOZ-aanslag in de bus krijgen voor dat lapje grond. Kennelijk is er bij de gemeente iemand wakker geworden. Deze eerste eigenaren melden zich bij mij. Hoe wel de akte is opgemaakt door mijn voorganger, stellen ze dat ik het, als diens opvolger, recht moet zetten. Terecht, vind ik, een fout moet hersteld worden. De kosten neem ik voor mijn rekening. De oplossing ligt voor de hand: ik moet een overdrachtsakte opstellen voor dat perceeltje en de verkopers en kopers moeten die onder tekenen. Zaak gesloten. Hoe moeilijk kan dat zijn? Ik heb gerekend buiten het menselijk vermogen om van iets simpels iets ingewikkelds te maken. Hoewel het huis nog op hun beider naam staat, zijn de kopers van destijds alweer enige tijd uit elkaar. En, zo begrijp ik uit hun reacties als ik ze benader, niet op vriendelijke wijze. De scheiding is uitgelopen op een vecht- scheiding, waarvan de na weeën nog voelbaar zijn. De nieuwe eigenaren blijken al enige tijd uit elkaar te zijn De vrouw, die ondertus sen al is hertrouwd en opnieuw gescheiden, wil graag meewerken aan de overdracht. Zij heeft daar belang bij, want inmiddels staan er kopers voor het huis van haar en haar ex op de stoep en die willen geen gedoe met perceel tjes. Ze kan bovendien de opbrengst uit de verkoop goed gebruiken om een flinke belastingschuld uit haar tweede huwelijk te voldoen. Maar bij haar ex-man, weliswaar ook voorzien van een nieuwe partner, zit de rancune zo diep dat hij domweg weigert mee te werken. ,,Ik verdom het!'' roept hij en gooit de hoorn op de haak. Veel goeds voor de afloop van deze zaak belooft zijn reactie niet. Als notaris hoop ik altijd dat uiteindelijk het gezonde verstand wint, maar in dit geval is dat ijdele hoop. Beide partijen graven zich alleen maar dieper in en het loopt uit op advocatenwerk. Wederzijdse raadslieden bestoken elkaar met brieven op hoge poten en allerlei sommaties. Met nul resultaat. Een rechtszaak lijkt nu onvermijdelijk. De uitkomst daarvan staat bij voorbaat vast: rancune is geen goede reden om niet te tekenen en de ex-echtgenoot zal verliezen, ten koste van veel energie, ergernis en geld. Niemand die hier ook maar iets mee opschiet. Behalve dan de advocaten. woensdag 9 december 2020 GO ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS -BEN WOLDRING 1 Wissel van leverancier ,,De beste manier om je energierekening zo laag moge lijk te houden, is elk jaar op nieuw een eenjarig vast contract af te sluiten'', zegt Ben Woldring van Gaslicht.com. ,,Het vastzet ten van een tarief voor drie jaar werkt minder goed. Ten eerste omdat je belasting en netbe- heerkosten niet kan vastzetten. Daarom zet je slechts ongeveer 40 procent van je rekening vast. Daarnaast dekt een leverancier risico's op een te laag tarief af met een marge. Je betaalt dus meestal iets meer als je kiest voor een driejarig contract. Door jaarlijks een nieuw contract af te sluiten, krijg je ook een over- stapbonus. Daarmee bespaar je tot wel 300 euro.'' 2 Breng je verbruik omlaag Woldring. „Door je huis goed te isoleren en de verwar ming een standje lager te zetten, verbruik je minder energie. Als je een ketel hebt die ouder is dan acht jaar, is het slim om die te vervangen door een moderne, zuinigere ketel.'' ,,Haal stekkers uit het stop contact'', vult Joris Kerkhof van Independer aan. „Opladers bij voorbeeld blijven stroom gebrui ken, ook als er geen apparaat in zit. En verder: douche korter, doe licht en verwarming uit in ruimtes waar je niet bent en plaats waar nodig tochtstrips.'' Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21