II '100 euro besparen op collectieve premie' ECONOMIE 19 die klinkt Het nieuwe pensioenstelsel moet in 2026 in gaan. Afgesproken is dat de pensioenen dan voortaan mee bewegen met de financiële mark ten. Gaat het goed met de beleg gingen, oftewel heeft het pensi oenfonds meer geld in kas, dan kunnen de pensioenen omhoog. Valt het tegen, dan gaan de pensi oenen omlaag. Om te veel gejojo te voorkomen komt er een buffer om tegenvallers op te vangen. Die wordt weer ge vuld met een deel van de positieve rendementen. Kortom: de winst op de beleggingen wordt niet he lemaal uitgekeerd aan de deelne mers, het verlies wordt niet hele maal verhaald op de deelnemers. Volgens de huidige regels moe ten pensioenfondsen heel veel geld in kas houden om aan alle lo pende en toekomstige pensioen verplichtingen te kunnen voldoen. Dat wordt uitgedrukt met de term dekkingsgraad. Bij een dekkings graad van 100 procent kan het pen sioenfonds aan alle huidige en toe komstige verplichtingen voldoen. Zit het fonds onder de 100, dan moet er volgens de regels gekort worden. Verhogen van de pensioe nen mag pas als de dekkingsgraad boven de 110 procent zit. Hoe lager de rente, hoe meer geld er in kas moet blijven. En door de alsmaar dalende rente loopt dat bedrag op. Daar valt voor de pensioenfondsen niet tegenop te beleggen. In het nieuwe stelsel gelden die strenge regels niet meer en hoeft er veel minder geld achter de hand gehouden te worden. De grote vraag nu is wat te doen tot het nieuwe stelsel in 2026 ingaat? De oude regels handhaven en het ri sico lopen op nieuwe kortingen? Of net doen of het nieuwe stelsel al geldt en de pensioenen verho- gen als het meezit? Een moeilijke vraag. Het nieuwe stelsel is er juist gekomen omdat in het huidige stelsel miljoenen pensioenen al tien jaar lang niet meer zijn ver hoogd en soms zelfs gekort. En voor elke euro aan pensioenpre mie krijgt de deelnemer steeds minder pensioen. Dat ondanks het feit dat de pensioenfondsen de meeste jaren goede rendementen maken met hun beleggingen. Dat verhaal is niet goed uit te leggen en daarom moest er een eenvoudiger en rechtvaardiger stelsel komen. Eentje waarbij deel nemers direct profiteren als het goed gaat en inleveren als het slecht gaat. Onder meer pensioen fondsen en de vakbeweging heb ben al gezegd dat wat hen betreft de nieuwe regels al moeten gelden tijdens de overgangsfase. Minister van sociale zaken en werkgelegen heid Wouter Koolmees komt bin nenkort met een voorstel voor de overgangsperiode tot 2026. Zoals het er nu naar uitziet blijven de oude regels gelden, maar worden ze minder streng gehandhaafd. Buiten de gevarenzone Met de huidige regels zitten veel pensioenfondsen, waaronder vier van de vijf grootste, met een te kort. Door de regels soepel te in terpreteren blijven veel fondsen toch buiten de gevarenzone. En de twee fondsen die mogelijk wel een tekort hebben, het ABP en PFZW, hoeven veel minder te korten. Koolmees wil ook de komende jaren de regels minder streng handhaven. Pas als de dekkings graad onder de 90 procent zakt moet het fonds een korting door voeren. Die mag over meerdere ja ren worden uitgesmeerd. Over vijf jaar moet de dekkingsgraad 95 procent zijn. Dan kan een pensi oenfonds overstappen naar het nieuwe stelsel zonder te korten. De soepelere regels zullen er in de overgangsfase ook voor zorgen dat pensioenfondsen met vol doende in kas de pensioenen snel ler verhogen. De kans op koop- krachtbehoud of-verbetering van gepensioneerden komt daarmee dichterbij. Al zal voor de meeste fondsen verhogen van de pensioe nen nog jaren buiten beeld blijven. Door de regels te versoepelen worden kortingen (deels) voorko men. Dat geeft rust en is goed voor vertrouwen in het nieuwe stelsel. beidsrechtelijke relatie en daar gel den volgens hem andere regels dan bij een gewone contractuele relatie. In dit geval - in een relatie tussen werkgever en werknemer - is er volgens De Ruiter nu geen wette lijke grondslag voor een vaccinatie plicht voor werknemers. ,,Je kunt het als werkgever vragen, maar een algemene verplichting lijkt niet haalbaar." Verpleeghuizen Ook hier volgt een nuancering. De Ruiter kan zich namelijk wel voor stellen dat sommige werkgevers vaccinatie als eis hanteren bij het uitvoeren van bepaalde werkzaam heden, zoals in verpleeghuizen of ziekenhuizen of bij een beveiliger werkzaam op een festivalterrein. De werkgever zou de werknemer die zich weigert te vaccineren, om deze reden kunnen ontslaan als er binnen het bedrijf geen andere pas sende functie is. En of vaccinatie van een nieuwe werknemer kan worden geëist? Vanuit juridisch perspectief is het in sommige gevallen mogelijk om zulke eisen te stellen, maar het is lastig, zegt de arbeidsrechtadvo caat. ,,Je gaat namelijk onderscheid maken en dit mag alleen voor zover dit objectief gerechtvaardigd is door een legitiem doel, waarbij de middelen passend en noodzakelijk zijn." Ook dat is een belangenafwe ging die de rechter zal moeten ma ken. Al met al is het dus allerminst een uitgemaakte zaak. En daarbij is het ook allesbehalve een gemakkelijk gesprek, vult Schans aan. ,,Kijk, aan de ene kant zijn wij een gastvrij heidssector. We zijn tegen elke vorm van discriminatie en privacy staat voorop. Tegelijkertijd moeten we ons afvragen hoeveel lock- downs we misschien nog krijgen en hoeveel wij er als sector nog aan kunnen." Een wettelijk verplichte vaccinatie voor werknemers lijkt niet haalbaar En hoe het dan zit voor medewer kers die ingezet worden op een eve nement, bijvoorbeeld als beveili ger? Dat is weer een heel andere dis cussie, zegt arbeidsrechtdeskun- dige Pieter de Ruiter van Pallas Ad vocaten. Het gaat hier om een ar- Dit blijkt uit berekeningen van ver gelijkingssite Independer. In totaal hebben 11 miljoen mensen een col lectieve verzekering, vaak via het werk. Van hen hebben 1,2 miljoen verzekerden alleen een basisverze kering. Juist die collectieve basis verzekering is over het algemeen een dure verzekering. Dat komt omdat verzekeraars vooral hun duurdere polissen aanbieden voor het collectief. Deelnemers aan zo'n collectieve verzekering krijgen wel iswaar maximaal 5 procent korting op de premie, maar dan nog is de basisverzekering duur. Uit een inventarisatie blijkt dat een gemiddelde besparing van 103 euro per jaar mogelijk is door over te stappen naar een goedkope indi viduele verzekering. ,,Veel mensen denken nog steeds dat je met een collectieve verzekering goedkoper uit bent. Maar dat is niet altijd het geval'', zegt Babs van der Staak van de Consumentenbond. ,,Het is goed om te kijken of je elders niet goedkoper uit bent.'' Sommetje De besparing geldt nadrukkelijk voor mensen met een basisverzeke ring. Voor wie aanvullend verze kerd is kan het sommetje heel an ders uitpakken. Dat komt omdat verzekeraars ook korting geven op de aanvullende verzekeringen. Een verzekerde kan dan wel besparen op de basisverzekering door over te stappen, maar verliest de korting op de aanvullende verzekering. Dan is het de vraag of overstappen loont. Independer denkt dat voor mensen Juist de collectieve basisverzekering is een dure verzekering met veel aanvullende verzekerin gen een overstap juist nadelig is. Kritisch kijken naar de aanvul lende verzekering kan ook lonend zijn, volgens de Consumenten- bond: ,,Bij collectieve verzekerin gen heb je vaak een uitgebreid pak ket aanvullende verzekeringen. Daar zit dan kraamzorg, fysiothera pie en orthodontie in. Als je daar maar beperkt gebruik van maakt, kan het zijn dat je met een minder uitgebreide aanvullende verzeke ring bij een andere verzekeraar goedkoper uit bent.'' Uit eerder onderzoek bleek dat veel mensen vanwege de aanvul lende verzekeringen blijven zitten. Ze zijn bang dat ze die verliezen bij een overstap. Een verzekeraar heeft namelijk geen acceptatieplicht voor de aanvullende verzekering. woensdag 9 december 2020 Wat te doen tot het nieuwe pensioen? Politiek en sociale partners doen er alles aan om kortingen op de pensioenen te vermijden. Zo moet worden voorkomen dat er een valse start wordt ge maakt met het nieuwe pensi oenstelsel. Peet Vogels Den Haag an In 2026 gaat het nieuwe pensioenstelsel in. De grote vraag is nu: wat te doen tot het nieuwe stelsel ingaat? Rijen mensen die dicht op el kaar gepakt staan te wachten voor aanvang van een concert: we kunnen het ons bijna niet meer voorstellen. Mogelijk is het straks zo dat concertbezoekers alleen welkom zijn als ze kunnen aantonen gevaccineerd te zijn. FOTO ANP/HH GO —Arbeidsrechtdeskundige Pieter de Ruiter Bijna een miljoen verzekerden kunnen jaarlijks meer dan 100 euro op hun zorgpremie bespa ren. Ze hoeven alleen maar over te stappen van een collectieve verzekering naar een individuele polis. De besparing geldt overi gens alleen voor mensen met louter een basisverzekering. Peet Vogels Rotterdam Minister Koolmees en FNV-voorzitter Han Busker. foto anp/hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19