II Dromen over buitenlandse reizen O O O lil 18 ECONOMIE Juristen: vaccinatie-eis is niet zo eenvoudig als Kort 'Aantal vliegreizen nog altijd teleurstellend laag' De vraag naar vliegreizen is in oktober iets hoger uitgekomen dan een maand eerder. Maar het aantal gevlogen kilometers lag nog altijd ver onder wat de sector een jaar eerder behaalde. Luchtvaartbrancheorganisatie IATA noemt het herstel van de passagiers- vraag 'teleurstellend traag'. Wereldwijd lag het aantal afgelegde kilometers door reizi gers 70,6 procent lager dan in oktober 2019. In september was dat 72,2 procent. In augus tus was de neergang nog ruim driekwart. Voor de tweede maand op rij was Europa de enige regio die geen herstel zag. Levensverzekeraar Conservatrix is failliet Levensverzekeraar Conservatrix is failliet verklaard. De financiële instelling voldeed al langer niet aan de financiële eisen die wette lijk aan verzekeraars worden gesteld. Sinds september had De Nederlandsche Bank (DNB) daarom al een eigen curator be noemd, die de directie moest helpen de za ken financieel weer op orde te krijgen. DNB noemt het faillissement 'helaas onvermijde lijk'. Het is nog niet duidelijk wat de gevol gen van het bankroet voor de polishouders zijn. De curatoren onderzoeken of de verze keringen van Conservatrix aan een branche genoot kunnen worden overgedragen. ING sluit in België meer dan 10 procent van de kantoren ING sluit volgend jaar 62 van zijn 552 kanto ren in België. De bankfilialen zijn niet meer nodig omdat steeds meer klanten hun bank zaken digitaal regelen. Volgens de bank ge beurt de ingreep zonder banenverlies. De trend dat steeds meer consumenten digitaal bankieren is door de coronapandemie ver sneld, zegt ING. De betrokken medewerkers krijgen binnen ING een andere baan aange boden. ASMI DSM Air France- KLM Fugro Een vaccin komt er, maar wat als je je niet wilt laten inenten? Kan je werkgever je verplichten? Kun je geweigerd worden aan boord van een vliegtuig of bij de ingang van een festival? Zo klip en klaar is het allemaal niet. Roep iets over vaccinatieplicht en j e hebt de poppen aan het dansen, merkte directeur Berend Schans van de Vereniging Nederlandse Poppodia en Festivals. Onlangs zei hij er iets over tegen Trouw. Wat er stond, klopte niet - 'nee we zijn echt niet voor verplichte vaccinatie' - maar het leidde wel tot een storm van kritiek. ,,Wat ik feitelijk gezegd heb is dat we, afhankelijk van hoe lang de cri sis nog duurt en de mate van over heidssteun, het gesprek moeten voeren of we middelen zoals testen ofvaccineren moeten inzetten voor de toegang tot evenementen. Ik heb gezegd dat dat gesprek in Den Haag moet worden gevoerd", vult hij aan. Felheid Na de publicatie werd hij via sociale media uitgemaakt voor 'nazi' en meer. Het typeert de felheid van de discussie, zegt hij terugblik kend. Dat het (indirect) verplicht vaccineren veel discussie oproept, begrijpt Sjaak Drinkenburg, con tractueel jurist bij DAS, wel. Het raakt volgens hem veel thema's en kan indruisen tegen persoonlijke overtuigingen en grondwetten. Desondanks denkt de jurist dat het in 'contractuele relaties', dus als het gaat om een relatie tussen een organisatie en klant, het straks zo kan zijn dat iemand alleen welkom is als ze kan aantonen gevaccineerd te zijn. Bijvoorbeeld festivalgangers of reizigers. De Australische luchtvaartmaat schappij Qantas zei dat een paar weken geleden te willen en onder zoekt of het zijn vervoersvoorwaar- Vaccinatie-eis voor toegang tot evenementen is te verdedigen den kan aanpassen. Drinkenburg denkt dat het juridisch is toege staan. ,,Je zou kunnen stellen dat het verdedigbaar is omwille van de veiligheid van de andere bezoekers of mede-reizigers. Verplicht vacci neren dient dan het doel de ge zondheid te beschermen." Maar zo eenvoudig als het klinkt, is het ook weer niet, nuanceert de ju rist. Volgens hem is het de vraag of dat gezondheidsargument voor de rechter standhoudt. Verplicht vac cineren kan weer haaks staan op de vrijheid van godsdienst en levens overtuiging, dat vastgelegd is in de grondwet. Daarbij kan een vaccina tieplicht ook in strijd zijn met de Algemene wet gelijke behandeling. ,,Deze situatie is zo uniek dat een rechter hierover zal moeten beslis sen", denkt Drinkenburg. Dan zal het volgens hem neerkomen op een belangenafweging. ,,Hoe dit dus op termijn uitpakt voor bijvoorbeeld evenementen voor uitsluitend ge vaccineerde bezoekers zal de nabije toekomst leren." Populaire bestemmingen zijn Spanje, Frankrijk en Duitsland. Dat stelt onderzoeksbureau Trends Tourism dat ruim dui zend Nederlanders naar hun va kantieplannen vroeg. Ruim de helft van de ondervraagden zou in de zomermaanden minimaal een week weg willen. Zeven op de tien wil dan naar het buiten land. Een kwart van de vakantie- vierders geeft de voorkeur aan vakantie in eigen land. De rest zegt het nog niet te weten. Afgelopen zomer kozen veel Ne derlanders ervoor om helemaal niet op vakantie te gaan of om in eigen land op stap te gaan. Vooral de groep die koos voor eigen land, lijkt het meest ge neigd om volgend jaar op va kantie naar het buitenland te gaan. De helft zegt dan met het vliegtuig op vakantie te willen. 41 procent wil met de eigen auto weg. Verder geven de va kantiegangers aan langer te wachten met boeken. Zo wil de helft van de ondervraagden zijn vakantie pas binnen twee maanden voor vertrek regelen. Door alle coronaperikelen lijken mensen ook beter te kijken naar de kleine lettertjes als het gaat om annuleringsvoorwaarden. Overigens zegt het gros van de ondervraagden (70 procent) bij een eventuele annulering liever zijn geld terug te krijgen dan een voucher. woensdag 9 december 2020 IATA PESSIMISTISCH OVER TOEKOMST GEVOLGEN POLISHOUDERS ONDUIDELIJK PERSONEEL WORDT ELDERS HERPLAATST o *2J% De chiptoeleve rancier profi teerde van een adviesverhoging door JPMorgan. <16% De vitaminespe cialist blies zijn partijtje mee op het Damrak. 11% Geruchten rond de luchtvaart maatschappij bleven maar rondzingen. U% De bodemonder zoeker was de grootstse daler in de MidKap. GO Verplicht vaccineren. Zo niet, wat dan? Natasja de Groot Den Haag —Sjaak Drinkenburg, jurist contractueel De meeste Nederlanders wil len komende zomervakantie in het buitenland vieren, als dat mogelijk is. Natasja de Groot Rotterdam E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18