Levenslang geëist in proces- Charlie Hebdo NIEUWS 15 Een 'bizar ongeluk' tussen een blinde en bijna-blinde skiër leidde tot een zes jaar durende rechtszaak. Jeroen van Dijk verloor door de botsing bijna al het licht in zijn ogen. Donderdag 23 januari 2014. Het is Kaiserwetter - veel sneeuw, een stralende zon en een strakblauwe lucht - als J eroen van Dijk zijn ski's vastklikt op een piste bij Bramberg in Oostenrijk. Hij kijkt om zich heen. Weliswaar is zijn gezichtsvermogen maar 20 pro cent, met zoveel zonlicht op de witte sneeuw kan hij toch iets zien. Er zijn nauwelijks skiërs. De afdaling kan beginnen. Je roen draagt een fluorescerend hesje met het woord 'Blind' erop. Zijn begeleider van de Neder landse Visueel-gehandicapten Ski Vereniging (NVSV) heeft een hesje waarop 'Guide' staat. Jeroen en begeleider praten met elkaar via een portofoon met oortjes. Even verderop staat nog een setje skiërs, een blinde met bege leider van de NVSV. ,,Oké, jij moet een bochtje naar rechts ma ken en dan ga ik jou weer volgen'', instrueert de begeleider 'zijn' blinde skiër. ,,En door, ga maar even door.'' De blinde skiër glijdt over de blauwe piste. ,,En naar links. Het wordt nu ietsje steiler. En naar rechts, laat maar doorlo pen.'' Het is inderdaad iets steiler. De blinde gaat steeds harder en de begeleider raakt zo'n 30 meter achterop. ,,En naar rechts, eh naar links!'' De blinde skiër draait naar links om snelheid te minderen. Zijn begeleider schreeuwt: „Rechts!" Maar het is te laat. Van de andere kant komt Jeroen aan, met een paar meter achter hem zijn begeleider. Frontaal knalt de blinde skiër op Jeroen met een snelheid van zo'n 30 tot 40 kilo meter per uur. ,,Oooh! Ooh!'', roept de begeleider verschrikt. Beide blinden blijven versuft in de sneeuw liggen. De blinde skiër is in zijn kruis geraakt en hapt naar adem. Jeroen ligt languit. Achter hem gaat een skiër die moet uitwijken onderuit. De bodycam van de begeleider legt de gebeurtenissen vast. ,,Mijn fout'', geeft de begeleider toe. ,,Ik had er geen controle over.'' Traumaheli Een Oostenrijkse skiër vraagt of de Nederlanders hulp nodig heb ben. „Nein," antwoordt de bege leider. ,,Es geht gut! Toch? Jeroen?'' Maar het gaat niet goed. Jeroens kaak is op twee plekken gebroken. Hij bloedt. Met een reddingsba naan wordt Jeroen naar beneden gebracht. Hij is dan al buiten wes ten door een zware hersenschud ding. Een traumaheli vliegt hem naar het ziekenhuis in Salzburg waar hij vier dagen zal verblijven. Hij is in paniek als hij wakker wordt. ,,Ik zag helemaal niets; wist niet waar ik was of wat er was gebeurd.'' Er volgt een opera tie aan zijn kaak. Het slechtste nieuws moet nog komen: bloe- dingen in toch al slechte ogen. Je roen verlies bijna al het licht, stapsgewijs wordt het donker. Begin december 2020. Jeroen schuifelt over het zwart-wit ge blokte - dat contrast kan hij nog net ontwaren - voetpad in zijn tuin. Hij stopt bij een muur waar tegen zeven paar ski's staan. ,,Kijk, dit is mijn ski-kerkhof.'' Hij laat ze zien als antwoord op de vraag: Wat moet een blinde überhaupt op de skipiste? ,,Ik ben nu 70 jaar maar voordat ik in 2010 in beide ogen een infarct kreeg en slecht ziend werd, was bergsport mijn passie. Ik had vijftig jaar berg sportervaring. Ik was voorzitter van de Nederlandse Skitoeren- commissie.'' Hij maakte ruige tochten, in de mist van een glets jer af; dat werk. ,,Maar de veilig heid kwam bij mij altijd op de eerste plaats.'' Ik leef nu in een andere wereld met nieuwe uitdagingen De afdalingen in de Oostenrijkse Alpen in 2014 waren de eerste sinds zijn ooginfarcten. Die ski tochten voor blinden en slecht zienden van de NVSV leken hem wel wat. ,,Ik vond de werkwijze wel merkwaardig qua veiligheid. Helmen en portofoons waren niet verplicht.'' Op eigen kosten schafte Jeroen een portofoon met oortjes aan. ,,De wederpartij had er geen.'' Terug naar 2014. Jeroen wordt met een ambulance naar Neder land vervoerd. Zijn kaken zijn ge fixeerd en hij krijgt vloeibaar voedsel. De oogarts meet nog maar een paar procent zicht. Hij beseft dat hij voor de rest van zijn leven echt blind zal zijn, even blind als de skiër die op hem klapte. Dan dringen ook de finan ciële consequenties door. Hij belt een advocaat. Ingewikkeld Kat in het bakkie, lijkt het aan vankelijk, maar aansprakelijkheid bij een ongeluk tijdens het spor ten is ingewikkeld in het Neder lands recht. Jeroen schakelt de Nederlandse advocaat Stephan Wijnkamp in die in Oostenrijk een praktijk heeft en zich specia liseerde in ski-ongevallen. Wijn kamp adviseert om de zaak in Oostenrijk voor de rechter te brengen. Hij stelt namens Jeroen de NVSV, de begeleider én blinde skiër aansprakelijk. Jeroen verliest de rechtszaken tegen de begelei der en de NVSV. De aansprake lijkheid ligt bij de blinde skiër; hij besloot op eigen initiatief een bocht naar links te maken. Pas twee weken geleden kwam er na zesenhalfjaar een eind aan de juridische lijdensweg. De ver zekeraar van de blinde skiër be taalt alle proceskosten. Jeroen krijgt 200.000 euro schadevergoe ding, een groot deel had hij al uit gegeven aan verpleging, hulp en aanpassingen aan zijn huis. Jeroen vertelt zijn verhaal om te waarschuwen. ,,Mijn ongeluk had voorkomen kunnen worden, als er andere regels waren geweest. Blind skiën kan echt veilig. Als in Oostenrijk slechtzienden gaan skiën, dan moet er een gediplo meerd skileraar vóór skiën. Die ziet dan de gevaren en obstakels het eerst; veel veiliger. Mijn passie voor skiën is voorbij. Bijna blind leef ik nu in een andere wereld met nieuwe uitdagingen." Vijfjaar geleden werden in drie da gen tijd drie aanslagen gepleegd. Op 7 januari 2015 was weekblad Charlie Hebdo het doelwit, de dag erna werd een agent doodgescho ten en de dag daarna volgde een aanslag op een joodse supermarkt. In totaal vielen zeventien doden. De drie daders werden doodgeschoten. De afgelopen we ken stonden veertien verdachten terecht. Volgens de openbaar aan klager hebben zij op verschillende manier hulp verleend aan de terro risten. In veel gevallen ging het om wapenleveranties. Drie van hen worden overigens bij verstek be recht. Ze bevinden zich in Syrië of zijn daar omgekomen. Bestellijst Tijdens het proces erkenden de meeste verdachten te hebben sa mengewerkt met de drie daders. Maar niet één van hen had weet van de plannen om aanslagen te plegen, zeiden ze tegen de rechter. Van één van de hoofdverdachten, Ali Riza Polat - een vriend van één van de daders, werd een handgeschreven 'bestellijst' gevonden bij een Belgi sche garagehouder/wapenhande laar. Daarop stonden wapens en ex plosieven vermeld. ,,Op zijn iPad hebben we foto's gevonden over de jihad en een vlag van IS'', zei de aanklager. De verdachte erkende in de rechtbank dat lijstje te hebben ge schreven, maar volgens hem waren de wapens bedoeld voor een over val van een geldtransport. De advocaat van Charlie Hebdo, Ri chard Malka, benadrukte deze week de 'symbolische betekenis' van het proces. „Terwijl deze rechtszaak be zig was, werd een onderwijzer (Sa muel Paty, red) in tweeën gesne den. Sorry dat ik het in zulke ver schrikkelijke woorden zeg. Maar terroristen willen ons duidelijk maken: we hebben geen bal te ma ken met jullie wetten en rechtsza ken.'' De rechter doet volgende week woensdag uitspraak. woensdag 9 december 2020 Ongeluk tussen blinde skiërs, dat verzin je niet Ton Voermans Nijmegen - Jeroen van Dijk De Franse justitie heeft levens lang geëist tegen twee mannen die betrokken zouden zijn bij de aanslagen van januari 2015 in en rond Parijs. Ze zouden mede schuldig zijn aan terrorisme. Tegen twaalf anderen werden celstraffen geëist van vijf tot dertig jaar. Frank Renout Parijs Advocaat Richard Malka van Charlie Hebdo. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15