'We zijn niet hebberig, maar willen wel de meeste vis' EUWS 11 VISSERIJ BREXIT Premier Boris Johnson voelt de ogen van de Britse vissersgemeen schap in zijn rug branden als hij in Brussel koortsachtig onderhandelt met de EU. ,,We willen onze wateren terug." lassiek Schots weer lijkt zijn oorsprong te vinden in Peterhead, de voornaamste vis sershaven van het Verenigd Koninkrijk. Uit een gordijn van wolken vallen een etmaal lang onophoudelijk dikke regendruppels. Hoge golven met schuimkoppen slaan op de golfbre kers uiteen. Zelfs de meest doorge winterde inwoners van het dorp in het meest oostelijke puntje van Schotland wagen zich niet op straat. ,,Voor mij is dit een zomerse dag", vertelt Jimmy Buchan met bravoure achter het stuur van zijn geparkeerde pick-up truck. De eigenaar van Amity Fish Company, gevestigd aan Seagate, verkiest de stilte van zijn auto boven zijn kantoor, waar het ge sleep met kratten scampi op zijn ze nuwen werkt. Bovendien wil hij er zeker van zijn dat zijn woorden niet verloren gaan in het oorverdovende lawaai. In Peterhead leiden alle wegen naar Buchan, dankzij zijn rol in de reality- serie Trawlermen een nationale be kendheid. Met doodsverachting liet hij miljoenen kijkers lachend zijn avonturen als kapitein van Amity II meebeleven. Zijn memoires, Life at The Helm of The Toughest Job in Bri tain, staan bij vele bewonderaars in de kast. De 6o-jarige Schot gebruikt zijn roem nu om als spreekbuis van zijn industrie op te treden. Net als 95 procent van de Britse vissers is de directeur van de Scottish Seafood Association (SSA) een groot voorstander van de brexit. Van Peter- head tot Penzance in het zuidwesten van Engeland heeft het lidmaatschap van de EU hen altijd dwarsgezeten. De opgelegde quota droegen voor een flink deel bij aan het verval van een eens bloeiende industrie. ,,Daarom willen we weer baas in ei gen wateren zijn", stelt Buchan. Met eigen ogen zag hij Peterhead van een levendige havenstad veran deren in een van de meest kansarme plekken van Schotland. De vloot werd gedecimeerd. Collega's kwa men op straat te staan. Een hekel aan zijn 'Europese neven' heeft hij echter niet. ,,Ik zie de zaken nu in een ander perspectief', legt de man uit die vier jaar geleden nog voorpagina's haalde als 'verstokte brexiteer'. ,,Ik wil dat premier Johnson met een deal terugkomt uit Brussel", ver duidelijkt hij. ,,Om de handel niet tot stilstand te brengen. Geef de vissers uit de EU een overgangsperiode van vijf tot zeven jaar. Dan hebben ze de tijd om hun zaken op orde te bren gen. Het kan geen kwaad om fatsoen- lijk te blijven. Gewoon zeggen: Jon gens, wij bepalen vanaf nu wat er ge beurt in onze zeeën, brexit is een feit, maar we trappen jullie er niet met een uit." Kapitein Peter Bruce (59) van de Budding Rose kan zich hierin vin den, maar toont zich minder schap pelijk. Johnson moet van hem het leeuwendeel van de quota weggris sen. Het Verenigd Koninkrijk vangt momenteel slechts 30 tot 40 procent van de vis in hun wateren. ,,Daarom is Peterhead in een 'spookhaven' ver anderd", vertelt hij. ,,De Conserva tieve Partij heeft ons in 1973 lid van de EU gemaakt. Met een slechte deal voor de visserij. Nu moet Johnson het goedmaken." Net als Buchan stamt Bruce uit een vissersgeslacht. Met pijn in zijn hart zag hij zijn industrie langzaam ver schrompelen. ,,Door de brexit kun nen we voor een opmars zorgen. Voor elke man op zee, staan er acht aan land. Schilders, nettenmakers, scheepsbouwers, techneuten. We zijn niet hebberig, maar willen de meerderheid van de quota krijgen. Niet voor mezelf, maar voor de toe- Voor elke man op zee, staan er acht aan land komst van de visserij, zodat jongeren er weer brood in zien." In 1989 lieten Bruce en zijn twee lingbroer Stephen hun boot in Cam- peltown bouwen, nadat hun oude trawler zeventig mijl uit de kust zonk tijdens noodweer. De kustwacht redde hun leven met een helikopter. Televisiezender ITV filmde de bloed stollende operatie, waaraan Bruce nog met schrik terugdenkt. De stem van de vissers heeft een enorme invloed op de brexitonder- handelingen, ook al is de economi sche waarde van hun industrie te verwaarlozen. Slechts 0,12 procent van het BNP komt direct of indirect uit de kustwateren van Groot-Brit- tannië. Zowel in het VK als binnen de EU valt de machtspositie van een op papier onbeduidende groep men sen moeilijk uit te leggen. ,,De visserij is het meest sprekende voorbeeld van wat het verlaten van de EU aan voordelen kan opleveren", legt Elspeth Macdonald telefonisch uit. Het hoofd van de Scottish Fisher men Association (SFA) laat geen ruimte open voor discussie. Als we tenschapper verbonden aan de Uni- versiteit van Aberdeen haalt ze kri tiek met harde cijfers onderuit. ,,Noorwegen heeft 80 procent van de quota in hun wateren in eigen be heer. Dat verdienen wij ook." Macdonald laat geen moment on benut om Johnson de duimschroe ven aan te draaien. ,,Het is te gek voor woorden dat de EU visserij betrekt bij het sluiten van een handelsver drag", geeft ze aan. ,,Dat gebeurt nooit. We overvragen niet, maar wil len terug waar we recht op hebben. Johnson moet niet toegeven en exact hetzelfde eisen als wat Noorwegen en IJsland al kregen. Met andere woorden: een verdubbeling van waar we het nu mee moeten doen." Aan Seagate, waar nieuwe krabfui- ken op de kade staan, benadrukt Jimmy Buchan dat zijn mildheid niet met slapheid verward moet worden. Mocht de EU niet willen toegeven aan Johnsons eisen, dan moet hij kie zen voor een 'no deal'. ,,Europese vis sers, onder wie de Nederlanders met hun enorme vloot, halen 60 procent van hun vangst uit onze wateren. Die dwingen hun regeringen om dan als nog een akkoord te sluiten." woensdag 9 december 2020 GO Geert Langendorff Peterhead - Jimmy Buchan, zegsman vissers - ii "l-TWT-lft Noorse wateren Britse wateren Het Schotse Peterhead was ooit een levendige haven plaats. Doodgebloed door regels uit Brussel, zeggen de vissers, die nu met de brexit hun kans ruiken en pleiten voor betere visquota. FOTO'S EPA, AFP, GETTY IMAGES, GEERTLANGENDORFF 091220 TU De territoriale zone van de EU wordt kleiner. Veel EU-vissers hopen op een akkoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11