Tom hoopt dat Bru smelt voor zijn ijs Volkskerstzang dit jaar op film te zien Pieter Zeeman krijgt schoolhond 6 IJssalon Heaven Icecream opent in maart de deuren in Bruinisse MIJN DORP, MIJN STAD Michiel Bouwman Bruinisse Staand in het lege gebouw aan de Schoolstraat ziet Tom Krowinkel 't al helemaal voor zich. Mer draait hij straks zijn ijs en wordt het ver kocht. Ducttape op de vloer en mu ren verklapt al wat straks wMr komt. Een werkbank, een paar vrieskasten en natuurlijk de vitrine. Met als bijzonder element de gla zen wand waardoor klanten straks de keuken in kunnen kijken. Kro- winkel wil in maart al openen. ,,Dan heb je vaak al van die mooie weekenden." Bij de inwoner van Sint-Anna- land zit ijs zo'n beetje in het bloed. ,,In 2011 kocht ik een ijsmachine uit 1970. Daar zaten wat recepten bij. Met een fiets ben ik ijs gaan verko pen. Elke dag naar het strandje." Strandbezoekers in Stalland hoe ven niet te vrezen, want de bekende ijsfiets blijft daar 's zomers komen. Sterker nog: Krowinkels moeder opent er ook een eigen zaakje waar ze chocolade en ijs verkoopt, eve neens in de Schoolstraat. Zelfgemaakte chocolade Ook in Bru rijdt straks zo'n fiets rond, zegt Krowinkel. Maar wel licht dan met iemand anders erop. In principe wil hij, met een banket bakkersopleiding en ijsdiploma's op zak, de zaak in Bru straks run nen. Behalve ambachtelijk ijs wil hij er ook koffie en zelfgemaakte chocolade verkopen. Hij strijkt in Bru neer vanwege het toerisme. En vanwege de res taurants. Hij hoopt erop dat ze ijs Als je er maar tijd en energie in steekt, kun je het hele jaar mooie producten maken van hem gaan afnemen. ,,Veel koks gebruiken graag een aparte smaak ijs. Dat zouden ze aan mij kunnen vragen. Ik houd zelf van heel goede producten. In het pistache-ijs zitten noten uit Sicilië. De hazelnoten ko men uit de Italiaanse streek Pie- monte." Toch zal hij ook experi menteren. Dat betekent dat hij niet per se terugvalt op de populaire va nillestokjes uit Madagascar. Ook die uit Tahiti zijn wat Krowinkel be treft het proberen waard. De melk die hij als basis voor zijn producten gebruikt, komt van dichter bij huis: van een melkboer uit Smerdiek. Heaven Iceream wordt wat de ondernemer betreft een verrijking voor het dorp. Ambachtelijk ijs wordt er volgens hem nog niet ver kocht. ,,Ik maak een goed product, weet zeker dat ik er hier een markt voor heb." Of hij jaarrond opengaat is nog niet helemaal duidelijk. ,,Maar de trend is er om als ijssalon steeds langer open te zijn. Dus wor den er bijproducten verkocht zoals koffie, warme chocomel of door het maken van eigen chocola. In de cember kun je bijvoorbeeld kruid noten maken en met Kerstmis ijs taart. Als je er maar tijd en energie in steekt, dan kun je het hele jaar door mooie producten maken." Esme Soesman Zierikzee Normaal kunnen mensen via een live- stream kijken en vooral ook meezingen. Zelfs voor mensen die normaal nooit in een kerk komen, is de Volkskerstzang- dienst op kerstavond een traditie. ,,Heel jammer dat het niet doorgaat. Mensen kij ken ernaar uit", weet predikant Freek Schipper van de Thomaskerk. De bijeenkomst op kerstavond in een altijd bomvolle Nieuwe Kerk wordt al ja renlang georganiseerd door het Platform voor de Kerken Zierikzee; een samenwer kingsverband van zes plaatselijke kerkge nootschappen. Om mensen toch een al ternatief te bieden, heeft het platform be dacht een film te maken. Deze week wor den daarvoor de laatste opnames gemaakt. De film is geen droge registratie van wat er normaal tijdens de Volkskerstzang- dienst is te zien. Er zitten wel herkenbare elementen in als een welkom, overden king en muziek van Kunst Eer. ,,Maar er is gefilmd op allerlei locaties, zelfs in Den Haag. En er zitten interviewtjes in met verschillende mensen in Zierikzee." Voor de Volkskerstzangdienst geldt, wat Schip per betreft, hetzelfde als voor de zondagse diensten in coronatijd geldt. ,,We maken er het beste van, dankzij veel vrijwilligers die ook hun professionaliteit inzetten. En dankzij de techniek." Esme Soesman Zierikzee De zwarte labrador gaat deel uit maken van de TOM-klas, waar leerlingen die extra ondersteuning kunnen gebruiken een traject op maat (TOM) volgen. Daar kan een schoolhond veel aan bijdragen, blijkt uit onderzoek. Een hond troost, voelt vaak aan wat er loos is en kan leerlingen net even een duwtje in de goede richting geven. Honden hebben onder meer in vloed op de ontwikkeling van so ciaal gedrag en taal- en communi catievaardigheden. Ze kunnen bij dragen aan het leren nemen van verantwoordelijkheid of leren sa- De ruimtes waar Steffi verblijft, worden extra schoongemaakt menwerken en taken verdelen. Ook voor leerlingen met wie het goed gaat, is een schoolhond een leuke en leerzame ervaring. Niet dat Steffi straks vrijelijk door de school heen huppelt. De hond is op vaste tijden, of als het gewenst is, aanwezig in de TOM klas. Ze zal vooral worden ingezet voor leerlingen die tot rust moeten komen. Is ze niet 'aan het werk' dan heeft ze een vast plekje in het kantoor van de teamleider pro- vmbo. Na schooltijd en in vakan ties gaat de labrador met deze teamleider mee naar huis. Zij wordt hoofdverzorgster van Steffi. De ruimtes waar Steffi verblijft worden extra schoongemaakt en gelucht en eventueel voorzien van een luchtfilterapparaat. De hond is een cadeau van de ouderraad aan de school. Kleine slag om de arm: de ouders worden nog over dit plan geraadpleegd. Zijn er onover komelijke bezwaren dan gaat het feest niet door. dinsdag 8 december 2020 Tom Krowinkel in wat zijn nieuwe ijssalon in Bruinisse moet worden. foto katja van noort Je zou niet verwachten dat Tom Krowinkel met zijn 24 lentes al bijna tien jaar in het vak van ijs- maker zit. Toch is het zo. En waar hij in Sint-Annaland al een bekend gezicht is, drukt hij met ijssalon Heaven Icecream in het voorjaar ook in Bru zijn neus aan het venster. -Tom Krowinkel, ijssalon Heaven Icecream Kees Bin (l) en Joop van Houdt in actie als film makers. Onder leiding van dirigente en leerkracht Ellen van den Hoek zingen in de film zowel kinde ren van kinderkoor De Sjofar als van de Johan Louis de Jongeschool. foto marieke mandemaker Natuurlijk wil iedereen niets liever dan lekker bij elkaar komen in de Nieuwe Kerk om op kerstavond samen te zin gen. Maar nu de Volkskerstzangdienst door corona niet doorgaat, wordt er een film gemaakt als alternatief. Die gaat op kerstavond 'in première'. De film is 24 december vanaf 19.30 te zien via kerkomroep.nl en op YouTube, via de eigen kerkkanalen. Ze kan leerlingen tot rust bren gen en zorgen voor positieve input. Pieter Zeeman in Zierik zee krijgt een schoolhond. Het nieuwe schoolgenootje heet Steffi en is nog net geen twee jaar oud. BROUWERSDAM Informatiecentrum Grevelingen, 10.00 16.00 uur: Geopend; BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Oe fenavond Brassband Apollo, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 19.00 uur: Bridgeclub Schou wen, 19.00 uur: Volksdansen; GOES Markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; His- torisch museum de Bevelanden, 11.00 17.00 uur: Diverse ex posities, o.a. over de Zuid-Bevelandse jon gerencultuur in de 19e eeuw; Galerie Goese Kade, 13.30 16.30 uur: Gastexpo- sitie Zeeuwse schil ders Johan Elenbaas en Charlotte Hou wing; MIDDELBURG ZB, 09.00-17.00 uur: Expositie Heleen Dekker '11 van de 111'; Cinema Middelburg, 14.00 uur: Vertoning 'Rifkin's Festival' NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.00 10.00 uur: SHL Dok- tersprikpost, 9.30, 13.00 en 20.00 uur: Badminton; RENESSE Dorpshuis, 19.15-20.15 uur: Yoga; ZIERIKZEE Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Ten toonstelling Oost, West, Thuis Best; Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check bij de organisatoren of u nog kunt deelne men. yet? Icecream? ij.s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49