Dustoch krijgt dus toch een nieuwe kans 7 BUURTZORG VEERE Buurtzorg Veere bestaat tien jaar en merkt goed dat er een tekort is aan medewerkers voor de thuiszorg. t— Nee zeggen. Dat moe ten Joanna Wijkhuijs en Ellis Minderhoud regelmatig als een huisarts vraagt of ze nog thuiszorg kunnen aanbieden aan een patiënt. De twee mede werkers van Buurtzorg Veere wor den vaker dan hun lief is gebeld door of een huisarts of het zieken huis of ze nog ruimte hebben voor een extra cliënt. ,,Een schrijnend probleem. Je weet, als ze bellen, is het echt no dig. We proberen altijd te kijken of een oplossing mogelijk is. Bijvoor beeld niet 's morgens maar 's avonds douchen, of niet elke dag thuiszorg maar een paar keer per week", vertelt Joanne in het kan toortje van Buurtzorg Veere in Aagtekerke. Ellis: ,,We zoeken al tijd naar mogelijkheden om te hel pen. Maar soms kan het gewoon niet. We willen ons team namelijk niet overbelasten." Dat betekent volgens de twee dat noodgedwon gen toch de familie moet bijsprin gen of dat een patiënt naar een zorghotel moet. Joanne: ,,Er is ge woon een tekort aan thuiszorg medewerkers." Kan dat wel? Tien jaar geleden startten ze sa men met twee andere collega's Buurtzorg Veere. Ze werkten tot BUURTZORG We proberen altijd te kijken of een oplossing mogelijk is die tijd bij een grote zorginstelling in de thuiszorg. Het idee van Buurtzorg sprak hen erg aan. Geen chefs en managers meer, maar zelf als team alles regelen en daar ook de verantwoordelijkheid voor dra gen. Inmiddels is het team in de gehele gemeente Veere actief en telt het tien vaste leden, één stagi- aire en vier oproepkrachten. De twee weten nog goed dat in het begin heel sceptisch naar hen werd gekeken. Joanne: ,,Mensen vroegen zich af, kan dat wel, zo'n team zonder een manager. Maar het kan, dat laten wij zien." Ze wij zen er ook op dat het regionale buurtzorgteam wordt onder steund door een landelijke organi satie. Ze vinden het maar wat leuk dat ze zelf de regie in handen hebben. Ellis: ,,Wij lossen alles zelf op en dragen samen de verantwoorde lijkheid." Ze zijn er ook trots op dat ze nog tijd hebben voor een gesprek met de cliënten. ,,Niet al tijd. Maar we zorgen wel dat we dat regelmatig doen", aldus Ellis. De twee vinden het werken in de thuiszorg leuk en uitdagend. Ze maken bijzondere dingen mee. Soms komen ze bij een cliënt met het idee dat hij of zij na een paar weken weer voor zichzelf kan zor gen. ,,Maar dan blijkt dat het toch veel langer duurt." Maar ze maken ook het omgekeerde mee. ,,Dat we veel sneller de deur achter ons dicht kunnen trekken dan van te voren gedacht." Bureaucratische molens Ze vinden het wel jammer dat de bureaucratische molens soms erg traag draaien. ,,Als wij een aan vraag doen bij de gemeente voor bijvoorbeeld een tillift, dan hoop je dat zo'n ding er snel is. Maar het kan soms echt vele maanden du ren", vertelt Joanne. Wat dat be treft zien ze nog niet veel verschil met de periode dat zorgkantoor Porthos op Walcheren alle aanvra gen behandelde terwijl sinds dit jaar de gemeente Veere dat doet. ,,Het is er nog niet sneller op ge worden." Wel zijn ze zeer te spre ken over de samenwerking met de Walcherse fysiotherapeuten en er gotherapeuten. ,,Dat gaat echt goed." En terug willen naar een grote werkgever? De beide dames lachen en zeggen allebei vanuit de grond van hun hart: ,,Nee, dat echt niet." Toen Willem Peeters twee maan den geleden in de krant las dat 's Heeren Loo had besloten de lunch room te sluiten, kreeg hij het nieuws maar niet zijn hoofd uit. ,,De zaak bestaat 25 jaar. De meeste mensen werken er al jSren. Die zaak, dat is hun leven. Hun levens werk. Dan ineens moeten stoppen, dat is verschrikkelijk." Peeters kan het weten. Hij werkte jarenlang bij grote zorginstellingen, toen hij besloot dat het kleinschali ger moest en zes jaar geleden zelf een zorginstelling oprichtte, Salcha Zorg. In Rilland, en later in Krui- ningen, bood hij een handjevol cliënten dagbesteding in grote hui zen met veel buitenruimte. Maar Peeters kan er best een loca tie bij hebben. En dus mailde hij Jo sephine de Nooijer, de zus van Dustoch-medewerker Joost, die een petitie hield om de lunchroom open te houden. ,,Zo kwam van het Het is een pracht van een locatie, met geweldige medewerkers een het ander. Ik belde de huurbaas van dat pand, meneer Gabriëlse, en eigenlijk was het toen zo geregeld. Per 1 januari, als de lunchroom ei genlijk zou sluiten, neem ik de huur over. En alle medewerkers." Zo blijft eigenlijk alles hetzelfde. Zelfs aan de lunchroom verandert Peeters niets. ,,En het is ook niet dat we nu ineens zesgangendiners gaan serveren, welnee. Het is goed zoals het was en zo blijft het. Dat moet ook met deze mensen. Het enige wat verandert, is de naam. Dat moet. Dus: wie de leukste naam in stuurt, mag bij ons gratis komen lunchen." Overheadkosten Hoe het kan dat 's Heeren Loo de lunchroom niet in stand kan hou den en Salcha Zorg het wel denkt te kunnen? Simpel: ,,Ik heb geen over headkosten", aldus Peeters. ,,En zij wel, misschien wel dertig procent. Al die managers en gedragsdeskun digen, die hebben wij niet. Het is een pracht van een locatie, met ge weldige medewerkers. Als ik zie hoe blij ze nu zijn, dan kan ik niet anders dan ook heel erg blij zijn." De stemming in Dustoch, waar gistermiddag behalve kerstversie- ring ook feestslingers werden opge hangen, is uitgelaten. Joost de Nooi- jer, wiens zus het balletje aan het rollen bracht, staat te stuiteren van blijdschap. ,,Ik ben zo blij! We gaan door! We gaan door!" Begeleider Sita Peute, die al 24 jaar bij Dustoch werkt, ziet de jui chende Joost met tranen in haar ogen aan. ,,Ik ben ook zo blij. Zo op gelucht. Deze mensen, ik heb ze zien groeien. Het zijn niet mijn cliënten, maar mijn collega's. De beste die je maar kan bedenken." dinsdag 8 december 2020 WA 'We moeten te vaak nee verkopen Emile Calon Aagtekerke maan Ellis Minder houd (l) en Jo anne Wijk huijs: ,,Het is jammer dat de bureaucrati sche molens soms erg traag draaien.'' FOTO DIRK-JAN GJELTEMA -Joanna Wijkhuijs Goed nieuws voor alle fans en vooral alle medewerkers van Dustoch: de gezelligste lunch room van Middelburg is gered. Salcha Zorg uit Kruiningen neemt het pand en alle mensen over van zorginstelling 's Heeren Loo. Wendy Wagenmakers Middelburg -Willem Peeters, Salcha Zorg Feest in Dustoch dat dus toch openblijft. In het midden, met de o in zijn handen staat Joost. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39