©NDERNEMER Nieuwe inzichten dankzij DELTA over energiebesparing ©EHEJM HÈ?s§ o 0 'We wisten niet precies waar we stonden qua energiebesparing' WEBINAR: WAT SPEELT ER IN SILICON VALLEY? t\ii Al Ondernemer Jean-Marc Dagevos investeerde in energiebesparing eStrategy is een softwarebedrijf in Goes. Al vijftien jaar werken daar elke dag twaalf medewerkers aan superslimme software-oplossingen voor allerlei soorten bedrijven in binnen- en buitenland. Hoewel eigenaar Jean-Marc Dagevos flink zijn best had gedaan om het bedrijfspand te verduur zamen, ontbrak er een energielabel en een concreet beeld hoe effectief de renovaties nou werkelijk waren. Het onafhankelijke advies van DELTA bood uitkomst. ,,We zijn zes jaar geleden verhuisd naar een mooi pand aan de Westsingel in Goes," vertelt Dagevos. ,,Het is gebouwd in 1910 en werd oorspronkelijk gebruikt als drukkerij. Die geschiedenis is bijzonder, maar betekende ook dat er werk aan de winkel was qua renovatie. We hebben toentertijd vooral ingezet op betere iso latie, vloerverwarming en led-verlichting. Ook hebben we in de toiletten sensoren aangebracht in de kranen en de lampen. Zo wordt er zo min mogelijk licht en water gebruikt." Heel goed, die initiatie ven. Alleen was Dagevos niet helemaal tevreden: „Hoewel we veel tijd en geld hadden geïnvesteerd in ons pand, wisten we niet goed waar we precies stonden qua energie- besparing. We hadden bijvoor beeld geen energie-label. Toen hoorde ik van het DELTA Op-maatadvies. Zoiets sprak mij direct aan, omdat we daarmee aan een energielabel konden komen op basis van een onafhankelijk, professioneel advies." Lachend: ,,En dus niet van een installateur die precies aanbeveelt wat-ie toevallig verkoopt." De energieadviseur kon snel langskomen voor een inspectie van een paar uur. ,,Al snel daarna kregen we een gedetailleerd rapport met allerlei slimme aanbevelingen. Op basis van het rapport hebben we de dakkoepels aange past zodat we minder last hebben van tocht. Ook hebben we de isolatie op de bovenste verdieping vervangen, en zon wering op de bovenverdieping geïnstal leerd. Nu hoeven we in de zomer minder te koelen. We hebben ook een offerte opgevraagd voor zonnepanelen, en zijn aan het kijken naar mogelijkheden voor warmteterugwinning." "Wat me vooral beviel, is dat de energie adviseur zijn werk zo serieus neemt. Hij heeft zelfs de oorspronkelijke bouw tekeningen van het pand bestudeerd. Ik verbaasde me hoeveel werk hij ervan maakte en hoeveel nieuwe inzichten hij kon geven. Dat maakte me enthousiast om de plannen ook echt uit te voeren. Met het huidige energielabel C zijn we al goed op weg, maar na het uitvoeren van de adviezen ben ik ervan verzekerd dat we sowieso op een A zitten." O deondernemer.nl Op een gegeven moment gaat het bij een ondernemer borrelen: wil ik niet iets anders? Van groot belang is hoe je je zaak hebt ge structureerd. Dat begint bij aan vang van de onderneming. Simpel gezegd: het begint vaak als een hobby, waarna het serieuzer wordt en je overgaat naar een vennootschap omdat de financiële belangen wel heel groot worden. Je hebt dan meer bescherming nodig en daar denken wij graag in mee: een holding met één of meer werkmaatschappijen, bijpassende huwelijkse voorwaarden en testa menten. Houden we het zoals het is of moet er iets veranderen? Hier speelt persoonlijke voorkeur een belangrijke rol. Je kunt de waarde die in de onderneming zit verzilveren bij de verkoop zelf. Misschien kun je al eerder een deel van die waarde eruit halen. Dat doe je bijvoorbeeld door divi dend uit de werkmaatschappij naar je holding over te hevelen. Daarmee is het uit de onderne- ming en het ondernemingsrisico gebracht. Ons signaal aan onder nemers: laat je niet alleen drijven door fiscale motieven. Ga geen dingen overhaast doen vanwege een fiscale vrijsteling. Maar als je toch iets wil, doe het dan fiscaal slim. Is er sprake van opvolging binnen de familie? Dan is er wel licht reden om dat proces te ver snellen vanwege mogelijke veran deringen in de fiscale regelgeving. De verkoop is rond. Gebruik een half jaar om te landen, je financiële positie op een rij te zetten. Ga je het ervan nemen of zullen je uit gaven nauwelijks veranderen? Stop je met werken, of start je iets nieuws? Formuleer je behoeften en bereken wat je nodig hebt om dat te kunnen invullen. Dat is het uitgangspunt van private ban king: financieel inzicht geven. Dat is voor de klant nuttig, stelt in staat om welbewuste beslissingen te nemen en geeft overzicht. Naast onze hulp bij het verkrijgen van dat financiële inzicht kunnen wij ondernemers dan ook helpen hun doelen te realiseren. Werk aan de winkel Oorspronkelijke bouwtekeningen Dit artikel kwam tot stand in samenwerking met DELTA Energie. Meer weten? Kijk op deltaenergie.nl/zakelijk volg ons op Silicon Valley is veel meer dan de thuis- locatie van de machtigste bedrijven ter wereld. Wat speelt daar anno nu, wat kunnen ondernemers leren van de kennis van daar? Wibe Wagemans en Eva Schram werken en wonen in 'de Valley' en zijn auteurs van 'Het Geheim van Silicon Valley'. Donderdag 10 december zijn zij hosts van het expert- webinar van De Ondernemer. Wibe Wagemans is ceo en serial entrepreneur in de Valley, werkte onder meer voor Angry Birds en is de pionier achter het wereldrecord nummer 1-hits in de App Store. Eva Schram was hoofd redacteur van Sargasso en onderzoeksjournalist bij One World, is VS-correspondent voor diverse media en heeft haar focus op techbedrijven en diversiteit. PM t'rtgi-Ksvj Het spraakmakende 'Het Geheim van Silicon Valley' is zoals Schram en Wagemans het om schrijven, 'een boek voor ondernemers, managers, creatievelingen en dromers - een boek voor mensen die vooruit willen.' EPICENTRUM VAN INNOVATIE Onder meer wat er nu speelt in het epicentrum van de hedendaagse innovatie en welke rol 'wij Nederlanders' daarin hebben vertellen beiden in de expert-webinar. Natuurlijk is er alle gelegen heid voor het stellen van vragen. Deze webinar op donderdag 10 december begint om 20.30 uur. Na aanmelding via deondernemer.nl/expertwebinar volgt via e-mail alle informatie om er bij aanwezig te kunnen zijn. Let wel, er zijn beperkte plekken: vol is vol! Voor veel ondernemers is de verkoop van hun bedrijf de deal van hun leven. Niet in de laatste plaats omdat er dan opeens veel geld is. Nadenken over wat je daarmee doet, begint voordat het er is, zegt Gordon Doull, Hoofd Kennis centrum bij ABN AMRO Mees- Pierson. Het recept voor succes in drie delen: het voor-, hoofd- en nagerecht. Het voorgerecht: de voorbereiding Het hoofdgerecht: de verkoop Het nagerecht: het vermogen Wat zijn de mogelijkheden met uw vermogen? Neem contact op met een specialist van ABN AMRO MeesPierson via +31 20-343 43 43 of door bovenstaande QR-code te scannen. e strategy Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19