II Vrijwilliger, u bent de kers op de taart! svrz 6 SUNSHINE CLEANERS NIEUWE CD Wij willen alle vrijwilligers bedanken die zich inzetten voor cliënten van SVRZ! maandag 7 december 2020 Na de internationaal geroemde cd Silent Voicesgewijd aan Dietrich Bonnhoefer, brengt de Middelburgse band Sunshine Cleaners nu een eerbetoon aan sterke stemmen: gewone mensen die onder ongewone omstandigheden tot bijzondere dingen in staat zijn. ,,De cd is daarmee ook een spiegel voor onszelf en de luisteraar. Wat ZOU ik d06fl? Wat ZOU jij doon? A Sunshine Cleaners: Jacqueline Heijmans, Sjef Hermans en Geert de Heer (vlnr). foto dirk-jan gjeltema Maurits Sep Middelburg Instrumentenbouwer Amnon Weinstein en zijn zoon Avsha- lon uit Israël restaureerden tot in detail violen die toebehoor den aan Joodse musici voor en tij dens de Holocaust. Deze 'violen van de hoop' worden nu overal ter wereld als aanklacht tegen antise mitisme bespeeld tijdens speciale Violins Of Hope-concerten. Dit is één van de verhalen die Sjef Hermans inspireerden voor het album Sad songs for us to bear, dat op ii december verschijnt. Het titelnummer gaat over Blaze Foley, één van zijn favoriete singer-song writers. ,,Hij nam het op voor zijn kwetsbare buurman. Blaze kreeg in de gaten dat diens zoon maan delijks op bezoek kwam om zich het pensioen van zijn vader Ook in een donkere tijd is er hoop - Sjef Hermans toe te eigenen. Hij stond op tegen dit onrecht, maar moest zijn blijk van naastenliefde met de dood be kopen." Een aantal nummers lag al klaar voordat Sunshine Cleaners de cd Silent Voices uitbracht. ,,Voor dat project moest alles even wijken, maar door de coronapandemie konden veel concerten niet door gaan. De tijd die vrijkwam heb ik gebruikt om nieuwe liedjes te schrijven. Dat is een vorm van af zetten. Niet alleen maar klagen dat er niks mag, maar de tijd gebrui ken voor bezinning, creativiteit, nieuwe ideeën. Ook in een don kere tijd is er hoop." Dat komt ook duidelijk terug in de nieuwe liedjes. Zoals in Char lotte. In een museum in Lissabon zag Hermans voor het eerst schil derijen van de Joods-Duitse schil deres Charlotte Salomon. Zij werd - vijf maanden zwanger van haar eerste kind - op 10 oktober 1943 in Auschwitz vermoord. ,,En weet je, een maand na haar dood, werd Etty Hillesum vermoord, ook in Auschwitz. Zij zat sinds september in het kamp. Dus wie weet, misschien hebben Charlotte en Etty elkaar daar wel gezien." Aan de in Middelburg geboren Hillesum is We have left the camp singing opgedragen. Greta Thunberg De geschiedenis herhaalt zich, dus onderwerpen om over te schrijven zijn er altijd voor Hermans. ,,Ik wilde niet alleen over vroeger schrijven. Dus ik vroeg me af: wie zijn er nu bezig met hoop voor de toekomst? Greta natuurlijk!" Greta Thunberg, het Zweedse meisje dat een wereldwijde actie voert voor een beter milieu en over wie hij Little Girl schreef. ,,Een kind dat belachelijk is gemaakt door bij voorbeeld president Trump. Een volwassen man! Als ik als leer kracht iets heb geleerd in veertig jaar onderwijs, is het dat je kinde ren heel serieus moet nemen. En dat je je niet tegen hen moet afzet ten omdat wat zij vinden niet in jouw kraam te pas komt." Krant, tv, radio, museum, mu ziek, literatuur, ware gebeurtenis sen - Sjef Hermans haalt overal zijn inspiratie vandaan. ,,En dan zeggen mensen tegen me: 'Jij schrijft altijd alleen maar over ón deren, nooit over jezelf. Maar de liedjes die ik schrijf, zijn ook altijd een weerslag van mezelf. De keuze van de thema's, de mensen over wie ik schrijf, de woorden die ik gebruik, dat zegt toch allemaal ook genoeg over mij?" Te laf? Sterker nog, wat Hermans betreft houdt Sunshine Cleaners met deze plaat een spiegel voor. ,,Aan onszelf, en aan de luisteraars. Wat zouden wij doen als we in de zelfde situaties zouden zijn als de mensen waarover de liedjes gaan? Zou ik in opstand komen? Of zou ik daar te laf voor zijn?" Die boodschap weet Hermans zoals altijd prachtig in woorden te vangen. Maar voor de muziek ver trouwt hij op Geert de Heer. ,,Hij maakt het muzikaal altijd beter." En zijn woorden zijn in goede handen bij zangeres Jacqueline Heijmans, weet hij. ,,Zij kan het zo prachtig zingen dat je het ook echt gelooft." Soms pakt een liedje dat Her mans geschreven heeft haar met een, soms 'moet het groeien', lacht Jacqueline Heijmans. ,,Ik zing van uit mijn gevoel en ben niet zo makkelijk te sturen. Maar op de een of andere manier zijn Sjefs teksten altijd pakkend. Er zitten altijd mooie verhalen achter en dat worden uiteindelijk ook mijn ver halen. En de mensen over wie we deze cd hebben gemaakt, zijn ook echt bijzonder hè! Het is onont koombaar dat je gaat nadenken: wat zou ik gedaan hebben?" De cd Sad songs for us to bear van Sunshine Cleaners wordt vrij dag vanaf 20.00 uur gepresen teerd tijdens een livestream van uit De Drvkkery in Middelburg, gratis te volgen via de website van De Drvkkery. 7 december, Nationale Vrijwilligersdag Ook geïnteresseerd in vrijwilligerswerk bij SVRZ? Kijk op www.svrz.nl/vrijwilligers. zorgt in zeeland Eerbetoon aan sterke stemmen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26