'NA HET BOMBARDEMENT VIERDEN WE SINTERKLAAS OP DE BOERDERIJ' 16 Emmy Hoolhorst (80) uit Waalre werd op 5 december 1944 verrast met een onver wacht sinterklaascadeau. ,,In oktober 1944 moesten mijn ouders, mijn zussen en ik vanuit Sluis vluchten naar de boerderij van oom Kobus en tante Janne tje, een vriendin van mijn moe der. Ons huis en de bijbehoren de fotozaak van mijn ouders waren verwoest door de gealli eerde bombardementen. Ik was 4 jaar en erg bang. Het was een paar kilometer lopen, mijn vader heeft me de hele weg gedra gen. In mijn armen had ik m'n knuffelaap en -beer geklemd. Onze mooie stad zagen we de volgende dag in de verte in brand staan. Toen heb ik mijn vader voor het eerst zien huilen. Twee maanden later, op sinter klaasavond, zat ik in de achter kamer van de boerderij te lezen in Hansje Stoffel, het enige boek dat ik bezat. Ineens vloog er een bommenwerper over. Kort daarop hoorde ik iemand op klompen langslopen en werd er op de deur geklopt. Sinter klaas had een pakje voor mij gebracht! Het was in kranten papier gewikkeld. Voorzichtig peuterde ik het touwtje los, want dat konden we opnieuw gebruiken. Uit het pakje haalde ik gebreide poppetjes en kartonnen meu beltjes. Een tafeltje, stoeltjes, kastjes, met behang beplakt. Ik was dolblij, ik verwachtte niets van Sinterklaas dat jaar. Een voetenbankje werd mijn poppenhuis, ik heb er veel mee gespeeld. Later besefte ik dat mijn ouders dat speelgoed hadden gemaakt met restjes karton, behang en wol. Jarenlang heb ik ook gedacht dat Sinterklaas met het vlieg tuig kwam en op klompen liep. Tot maart 1945 - toen kregen we een eigen huis in de Sint Pieterstraat in Sluis - hebben we bij oom Kobus en tante Jannetje gewoond. Met mijn acht jaar oudere zus Willy sliep ik in een groot bed in de beste kamer. Ik had het er heerlijk met al die koeien, varkens, paarden en kippen. Elke dag mocht ik eieren rapen. Met oom Kobus, tante Jannetje en hun zoon Kees heb ik altijd contact gehouden, ze zijn op mijn bruiloft geweest in 1969. In dat jaar ben ik met mijn man naar Brabant verhuisd, maar ik kom nog vaak in Zeeuws-Vlaan- deren. Het belfort van Sluis is herbouwd aan de hand van foto's die mijn vader vóór het bombardement had gemaakt. Daar ben ik trots op. Na die tijd hebben we nog veel sinterklaasavonden gevierd. We kregen altijd iets nuttigs, een pyjama of handschoenen, en een boek. In plaats van snoeperij kregen we een een kuipje smeerkaas en een thee worstje. Die traditie heb ik aan mijn kinderen doorgegeven. De poppetjes en de meubeltjes zijn er helaas niet meer. Aap en beer wel; zij waken nog steeds over mij.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 96