,,Druk, aanwezig. Veel keten en lol trappen. Eigenlijk is er weinig veranderd.'' ,,Nee hoor, dat heb ik al sinds het moment dat ik voortanden kreeg. Kinderen moes ten me eerder hebben omdat ik wat dikkig was, en vanwege mijn forse kin. Dan noem den ze me cartoonhoofd of ze vergeleken me met Johnny Bravo, of met een van de Daltons. Op een gegeven moment boeiden die opmerkingen me niet meer. Op de middelbare school interesseerde me sowie so vrijwel niets meer. Huiswerk maken? Dat deed ik niet. Ik deed niks. Ja, grapjes maken, blowen. Mensen vonden me óf grappig, óf irritant.'' Koning begon zijn middelbare school op het atheneum, maar zakte trapsgewijs af naar de mavo en werd twee keer van school gestuurd. Toen hij in een ultieme inhaal- poging probeerde havo 4 en 5 in één jaar te doen, zakte hij twee keer voor zijn examen. ,,Toen was mijn vader zo boos en teleur gesteld dat hij me een dag later op de boot zette naar Guernsey, een Engels eiland voor de Franse kust, waar mijn broer als kok in een hotel werkte. 'Als je niet wilt leren, ga je maar werken', zei mijn pa.'' Het is een periode waarin het gezin Ko ning op de proef wordt gesteld. Het bedrijf van zijn vader, dat zich toelegde op lang durig onderhoud van grote kantoorpanden en bedrijven, ging failliet omdat een van zijn werknemers een greep in de kas had gedaan en de benen had genomen. ,,Het hakte erin. De auto moest weg. Mijn broers en ik moesten van voetbal en hockey. Buren en familie kwamen boodschappen brengen. Uiteindelijk verhuisden we van een villa in Hattem naar de wijk De Groene Steentjes in Zwolle.'' PASPOORT Martijn Koning Privé Wat voor kind was je? Dat spleetje tussen je tanden: werd je daar nooit mee gepest? Wat deed dat met jullie gezin? Geboren 9 december 1978 in Zwolle. Opleiding Engels en rechten (niet afgemaakt) Loopbaan Begint in 2004 met stand-up- comedy bij het Comedy Café Amsterdam. Wint dat jaar de per soonlijkheidsprijs van het Gronin ger Studenten Cabaret Festival. Sluit in 2006 aan bij de Comedy- train en speelt in Toomler. Werkt mee aan tv- programma's Dit was het nieuws en RTL Late Night (sidekick) en Beste kijkers. Heeft vanaf 2015 cabaretprogram ma's. In 2019 oudejaarsconfe rence bij RTL4. Woont samen. ZATERDAG 5 DECEMBER 2020 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 91