'Pas na zeven jaar durfde ik mijn ouders uit te nodigen voor een show' Met de handen gevouwen en een liefdevolle blik kijkt Martijn Koning opzij als vader Bram aan de talkshowtafel van De Vooravond zijn verhaal doet. Het is be gin september van dit jaar. Vader en zoon Koning vertellen er over hun hechte familie band, de humor in het gezin, de verschillen en gelijkenissen. Maar het gesprek neemt een andere wending als zijn vader vertelt dat hem na een levertransplantatie, een openhartoperatie, darmkanker en tumoren in mond en keel wederom een ingrijpende operatie staat te wachten. ,,Ik zal vermoe delijk niet meer kunnen praten, eten en drinken.'' Martijn Koning (41) legt de hand op de rug van zijn vader als zanger Stef Bos achter de piano zijn hit Papa zingt. De presentatoren Renze Klamer en Fidan Ekiz laten hun tranen de vrije loop. Op de vraag of hij het fragment ooit heeft teruggezien, antwoordt Koning ontkennend. ,,Daar ben ik nog niet klaar voor. Maar volgens mij was het bijzonder en memorabel. Mijn vader vond het zelf heel tof.'' „Slecht. Na de operatie is er opnieuw een tumor opgedoken die eerder weg leek te zijn gehaald. Hij moet nu aansterken voor een zwaar traject met dubbele bestraling. Praten kost hem heel veel moeite.'' „Zoveel, maar het voornaamste is doorzet tingsvermogen. Geef niet op als je iets wil bereiken. Leg de lat hoog. Ik was al zeven jaar bezig met optreden voordat ik het aandurfde mijn ouders uit te nodigen voor een show. Voor mijn gevoel moest ik een soort Youp van 't Hek zijn voordat ik dat deed. Nu zijn ze trots. Mijn vader neemt nog steeds al mijn tv-optredens op.'' Het interview met vader en zoon Koning in De Vooravond is een geheide kanshebber voor tv-fragment van het jaar. Martijn werd overstelpt met warme, positieve reacties. Hoe anders was dat negen maanden eerder, toen hij op social media tot aan zijn sokken werd afgebrand na zijn oudejaarsconferen ce op RTL4. Niet grappig, te weinig inter actie met de zaal, zo luidden de commen taren. Volgens Koning verliep de periode kort voor de de opnames in theater De Meer vaart in Amsterdam verre van vlekkeloos. ,,Vlak voordat ik weg moest om de oude jaarsconference op te nemen, scheet mijn kitten van een paar maanden oud - Kevin Costner heet-ie - de hele badkamer vol. Alles zat onder, van de muren tot de was bak. Dat kon er ook nog wel bij. De taxi stond al voor mijn huis. Voordat ik instap te, heb ik eerst tien minuten zitten janken.'' Toch wil hij die slechte voorbereiding niet als excuus gebruiken voor het geringe succes van de eindejaarsshow. ,,Weet je, ik vond het een eer dat ik werd gevraagd en ik vond het een fantastisch project. In de try-outs merkte ik dat het een leuke show werd. Maar het is heel fragiel wat ik doe. Veel artiesten zijn een soort jukebox. Ze werken volgens een script en zijn elke keer precies na één uur en tien minuten klaar. Dat kan ik niet. Ik wil improviseren. Dan moet alles kloppen. Maar dat deed het niet. Er was van alles aan te merken op het licht, de montage en de techniek. Daarin zijn verkeerde beslissingen genomen. Maar ik kan nu wel naar anderen gaan wijzen, uit eindelijk ben ik degene die dat beter had moeten regelen. Ik voel me voor 80 procent artiest, voor 20 procent zakenman. Ik moet wat aan die verhouding doen. Wat dat betreft is die oudejaarsconference een harde maar wijze les geweest.'' Balen, want als het aan Koning had gele gen had de show een voorlopig hoogtepunt moeten worden in een loopbaan die vijf tien jaar eerder begon aan het Max Euwe- plein in Amsterdam. ,,Ik liep daar langs comedycafé Toomler, waar ik mensen zag stand-uppen. Ik was 24, woonde in de wijk Gein, naast de Bijlmer en studeer de rechten. Die avond in Toomler zag ik iemand op het podium staan, waarbij ik na tien seconden dacht: als deze gast hier staat, dan kan ik het ook. Dus ben ik gestopt met mijn studie, heb ik me ingeschreven bij Toomler en ben ik gaan spelen. Sindsdien heb ik eigenlijk non stop opgetreden.'' ,,Bij ons thuis luisterden we veel naar mu ziek en keken we naar musicals en cabaret. Mijn opa en oma draaiden vaak de liedjes van André van Duin. Op zondagmiddag keken we op tv naar het circus, met clowns uit Duitsland en Rusland. Later kreeg ik interesse voor de conferences van Freek en Youp. Als we op vakantie gingen, draaiden we in de auto, op weg naar Spanje, de oudejaarsshow van Youp van 't Hek uit 1989 helemaal grijs. En mijn opa was fan van Toon Hermans. Als we door het bos wandelden, dreunde hij uit zijn blote hoofd hele stukken uit zijn conferences op. Toen ik wat ouder was, had je Cabares- tafette op televisie. Erik van Muiswinkel presenteerde dat. Daar kwamen Theo Maassen en Hans Teeuwen voorbij. Was ik groot fan van.'' 10 Hoe gaat het nu met hem? Wat heb je van je vader geleerd? Door wie liet je je inspireren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 90