'Met mijn meningen kan ik niet voor de dag komen' EGBERT JAN Elsbeth: ,,Ik krijg korting bij mijn vader, een stuk kaas van een tientje krijg ik voor 8 euro. Hij kan het niet gratis geven, dan krijg je scheve gezich ten; we zijn met dertien kinderen. We geven 150 euro per maand uit aan eten en drinken. De baby is het duurst, melkpoeder kost 7 euro per week.'' Gijs: „Aardappels halen we bij de groot handel.'' Elsbeth: ,,Een zak van twintig kilo kost 10 euro, daar kook ik twee maanden van. We zijn veel geld kwijt aan luiers, 3 euro per dag. Dat is bijna een kwart van mijn inkomen.'' Gijs: ,,Verder hebben ze niets nodig.'' Elsbeth: ,,Ik heb een kamer vol gekre gen kinderkleding. Ik hoef geen nieuwe kleren, ze groeien er toch zo uit.'' Gijs: ,,De stroomkosten, gas en water staan op het bedrijf.'' Elsbeth: ,,Ik kan alles voor het huis houden betalen van mijn geld. Ik houd zelfs maandelijks een paar tientjes over.'' Gijs: ,,Dan kun je weer naar de Action in Gouda, zooi kopen.'' Elsbeth: ,,Hoeft niet hoor, ik ben tevre den zonder die rommeltjes.'' Gijs: ,,Ik voldoe aan al mijn aflossings verplichtingen. Als het niet meer gaat, moeten we emigreren. Ik heb ooit in Canada gezeten, een geweldig land met veel mogelijkheden. Elsbeth wil liever hier blijven, dat snap ik.'' Elsbeth: ,,Bij familie en vrienden.'' Gijs: ,,We zijn echt niet zielig.'' Elsbeth: ,,Vorig jaar voelde ik me wel zielig, toen werd ik telefonisch voor 10.000 euro opgelicht, iemand zei dat hij van de belastingdienst was. Het is gebeurd, niet meer aan denken.'' Gijs: ,,De feestdagen kosten ons niets.'' Elsbeth: ,,Een kersttraditie hebben we niet. Een zak kruidnoten vind ik al iets extra's. Speelgoed krijgen we van familie of buren, als hun kinderen er te groot voor zijn.'' Gijs: „Kasten timmer je zelf, van hout dat je vindt tussen brandhout. Ik ben blij dat ik een vrouw heb die net als ik niet om luxe geeft.'' Elsbeth: ,,Ons leven is sober, maar we leven vanuit ons hart en het geloof. Ik heb de rust gekregen zo te leven.'' n ons meningencircus moet je overal iets van vinden. ,,Toeval bestaat niet, alles is voorbestemd. Wat vind jij?'' roept iemand aan een volgeladen eettafel. Sorry, ik heb geen mening over toeval, noch over de eindigheid van het heelal. Gun mij de volgende hap. Meningen heb ik wel, maar daar kan ik niet mee voor de dag komen. Wendy van Dijk vind ik een onge looflijk mooie vrouw; telkens als ik dat zeg begint om me heen een meewarig hoofdschudden. Ook valt me op dat er zo veel overbodige beroepen zijn. Zoals... nee. Straks ontstaat er een 'thread' op LinkedIn, opgezet door een beledigde beroepsgroep. Dat is me al eens overkomen - makelaars. Misschien doen als opinion leader Jort Kelder? Je benadrukt dat je je van verschijnsel zus of zo écht heel goed bewust bent en daarna ben je vrij om een visie te verkon digen die verschijnsel zus of zo radicaal naast zich neerlegt. Para frase: de reguliere zorg komt in de knel als het aantal besmettingen blijft oplopen, dat is hij zich be wust. Maar wat we nu met z'n allen doen, meent Kelder, is één kwetsbare groep beschermen met coronamaatregelen, ouderen die materieel al zo bevoorrecht zijn, ten koste van jongeren die we voor decennia opzadelen met miljardenschulden. Neem je die maatregelen niet, een gedachte waarmee Jort Kelder en anderen spelen, dan loopt de zorg vast. Die gaat onderuit, met rampzalige gevolgen. Maar daar hoefde Kelder - van zichzelf - lek ker geen rekening mee te houden. Overbodige beroepen dus. Neem het mijne. Dagbladuitgevers kun nen besparen door eensgezind alle columnisten aan de dijk te zetten. Zou de kwaliteit van leven van krantenlezers eronder lijden? Denk van niet. Zo, mijn eigen bezigheid is over bodig. Nu mag ik op dat thema doorgaan, lekker provoceren. Tussenpersoon in verzekeringen: overbodig beroep dat ons allemaal geld kost. Manager in het midden kader. Gebedsgenezer. Zeepzieder. Astroloog. Kruidendokter. Been houwer. Magnetiseur. Pooier. Mediatrainer. Reisjournalist. Influencer. Bekende Nederlander. In het meningencircus van, wat was het, Opi of Beau of M, was een 'millennialexpert' te gast. Ze deed huiliehuilie over de problemen van generatie Y, geboren tussen begin jaren 80 en vroege jaren 2000, of zoiets. Straks krijgen we nog een vroeg-kale-dertigers- expert, een theezeefjesexpert. Overbodiger kan bijna niet. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (28) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 5 DECEMBER 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 87