'Geef meer dan je neemt' DEZE WEEK -j m Staney Renon beleefde 15 een onvergetelijke kerst in Libanon sjm De schuldgevoelens 24 knagen aan Svetlana Tichanovskaja Lekker luxe én droog: 38 kamperen met een dak boven je hoofd 4 Goeie zaak Ijzerhandel Pijper, voor al uw dingetjes 6 Geld geluk Elsbeth en Gijs zijn voor 10.000 euro opgelicht 7 Egbert Jan Helemaal klaar met het meningencircus 8 Martijn Koning 'Alleen bij echte mensen voel ik me op mijn gemak' 14 Fijn spul Nadja Hüpscher vindt oploskoffie 'lekker vies' 22 Smakelijk Zeven manieren om de horeca te steunen 30 Lezen Boeren is niet mooi en niet gemakkelijk 33 Ronald Giphart Herinnering aan een karikatuur van Mulisch 35 Schrijver leest Leo Blokhuis groeide op zonder tv, mét Arendsoog 36 Eten Op zoek naar een recept voor een cajunstoofpot 43 BV De Liefde Lindes ex vroeg: waarom ben je zo gelukkig? 44 Puzzelen Win een Kobo e-reader of een cadeaukaart 'Werk met de genade mee', zei een van mijn oma's vaak. Het staat zelfs op haar bidprentje. Beweeg mee de goede kant op. Versterk het positieve. Zo vatte ik het altijd op, en nog. Zij deed het zelf ook. Maakte het gezellig in haar maisonnette waar ze jaren lang alleen woonde. Of nou ja, alleen, altijd met een onooglijk katertje ofbuikschuifhondje. Ze scharrelde rond tussen haar snuisterijen in prachtige kleding die ze zelf maakte. Praktisch advies had ze ook: 'Drink een goed glas als je een slechte slaap- plek hebt.' Die raad gaf ze toen ik een keer spontaan bleef logeren op haar grandioos mooie maar nogal krappe kringloopcanapé. Het werkte. 'Geef meer dan je neemt' was de les die Svetlana Tichanovskaja, oppo sitieleidster uit Wit-Rusland, leerde van haar oma. En dat doet ze, tegen de klippen op. Bewonderenswaardig. Lees haar ontzagwekkende relaas op pagina 24. Hoe deze moeder, die na jarenlang thuis zorgen voor de kin deren net weer aan het werk wilde, tegen wil en dank de politiek in ging. Simpelweg omdat haar man achter slot en grendel verdween toen hij zich kandidaat wilde stellen voor het presidentschap, tegen de dicta tuur. Svetlana deed het zelf en werd ongekend populair. Nu kan ze met haar kinderen van 5 en 10 het land niet meer in, ze zou in het gevang belanden. Huilen doet Svetlana niet meer. Ik slikte wel toen ik las over de pijn van haar kinderen, haar moederschap, haar land. Ik hoop dat de genade met Svetlana Tichanovskaja meewerkt. En dat het positieve zal zegevieren. COLOFON Chef ADR Magazine Sara van Gorp Artdirection Henk Marseille Chef redactie Mark Roos Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst Vormgeving Sasja Kooistra, leke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Marcel Wagenaar Reageren? magazine@dpgmedia.nl O Facebook@admagazine Instagram ad_nl Sara van Gorp ZATERDAG 5 DECEMBER 2020 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 83