Reuring op Leidse universiteit over positie van Forumkopstuk Paul Cliteur \m m wm 7 De beschuldigingen van antisemitisme rond Forum voor Democratie veroorzaken consternatie op de Universiteit Leiden. FvD- kopstuk Paul Cliteur is daar hoogleraar en zijn conservatieve vakgroep wordt al jaren met argusogen bekeken. Is zijn positie houdbaar? Paul Cliteur in de senaat. foto robin utrecht t Toen Leidse tweedejaars Luna (achternaam bij de redactie bekend) afgelo pen jaar diverse vakken van de afdeling Encyclo pedie van de Rechtsgeleerdheid volgde, bekroop haar een apart ge voel. ,,Het viel nogal wat medestu denten op dat docenten ons een be paalde kant op leken te duwen. Ook werd in voorbeelden tijdens werk groepen snel een islamitische terro rist gebruikt of werd de islam nega tief afgeschilderd." Al snel begrepen Luna c.s. dat di verse van de docenten van die afde ling sympathiseerden met het ge dachtegoed van Forum of daar actief zijn. Ze beklemtoont het onderwijs zeker niet ondermaats te vinden. ,,Maar in een vak dat best vormend is voor opvattingen over 'recht' is het opmerkelijk dat docenten dan zo dui delijk uit één partij komen", wijst ze op hoogleraren Paul Cliteur en Af- shin Ellian of docenten als Eva Vlaar- dingerbroek en Raisa Blommestijn. Rechts onderwijs of niet, de afde lingen Encyclopedie van de Rechts geleerdheid en Rechtsfilosofie gel den al lang als conservatief bolwerk binnen Nederlands oudste academie. Zo moest 'het gangetje' - zoals de af deling van Cliteur en de zijnen bin nen de faculteit heet - in 2004 wor den bewaakt nadat Afshin Ellian na de moord op Theo van Gogh werd bedreigd wegens zijn continue is- lam-kritiek. ,,Dat imago ten spijt viel een duidelijke politiek activisme er echter nooit te ontwaren", vertelt Vincent Bongers, journalist bij uni versiteitsblad Mare. Dat verandert vanaf 2012 als Baudet bij Cliteur promoveert op zijn disser tatie De Aanval op de Natiestaat, waarin hij de vloer aanveegt met de Europese Unie. Als Baudet later Fo- rum voor Democratie begint, haalt hij zijn intellectuele leermeester bin nen. Cliteur is onder meer voorzitter van het wetenschappelijk instituut van de partij en sinds 2019 fractie voorzitter in de senaat. De bromance met Baudet leidt tot toenemende ergernis in en buiten het statige Kamerlingh Onnes Ge bouw, waar de Rechtenfaculteit is gevestigd en Einstein ooit nog do ceerde. ,,Je kunt gerust zeggen dat veel Leidse wetenschappers kritisch tegenover Cliteur en zijn afdeling staan", zegt Bongers. De bom barst afgelopen maand als Baudet het verwijt krijgt antisemiti sche sentimenten binnen de jonge renafdeling van Forum te laten voortwoekeren. De schade wordt nog groter als diverse bekenden en (voor malige) sympathisanten Baudet op blog GeenStijl van antisemitische en racistische uitspraken betichten. On der de klokkenluiders bevinden zich Leidse oud-promovendi van Cliteur, onder wie Machteld Zee. Terwijl de ene na de andere Fo rum-politicus zich distantieert, blijft Cliteur zijn protegé trouw. In univer- Je kunt gerust zeggen dat veel Leidsche wetenschap pers kritisch tegenover Cliteur en zijn afdeling staan siteitsblad Mare ontkent hij klachten van oud-promovendi onvoldoende serieus te hebben genomen en noemt hij het GeenStijl-artikel sma delijk. Hij zegt nooit antisemitische opvattingen van Baudet te hebben opgevangen en werpt zulke opvat tingen verre van zich. Het tumult binnen Forum leidt tot grote consternatie binnen de Leidse universiteit, waar Cliteur altijd met rust is gelaten. Op Twitter vraagt his toricus Lieke Smits rector magnifi cus Carel Stolker afstand te nemen van Cliteur. Stolker reageert snel: ,,Het verwijt van een patroon van antisemitisme rond FvD is ui terst zorgelijk en raakt daarmee ook Paul Cliteur", twittert hij. ,,Antise- mitisme en racisme, en ook het daar van niet-afstand nemen, zijn totaal maar dan ook totaal onaanvaardbaar. Wordt snel vervolgd." Dat vervolg komt maandag als de Universiteit Leiden laat weten een externe commissie in te stellen die gaat onderzoeken of de beschuldi gingen gegrond zijn. Lopende het onderzoek krijgt iedereen bij de fa culteit een spreekverbod. De zaak is precair voor Stolker, die in februari afzwaait: de rector was ja renlang rechtendecaan, kent Cliteur goed en heeft hem bovendien altijd verdedigd. ,,Als rector van de univer siteit word ik regelmatig aangespro ken op bijdragen van Leidse weten schappers aan het politieke debat", zei hij twee jaar terug tijdens zijn dies-toespraak. ,,Over Afshin Ellian, Leo Lucassen, Paul Cliteur of Geer- ten Waling: moet jij daar niet iets aan doen?" Stolkers antwoord luidde negatief, ook waarschuwde hij voor het gevaar van 'mainstream denken': ,,Laat de bliksem maar inslaan en be heers zijn effecten." Sinds afgelopen week is de blik sem echter ook voor Stolker onbe heersbaar. Hij moest wat doen. Tege lijk lijkt het onderzoek een bezwe- Hij is een afvallige die moet worden gestraft, net als destijds Ayaan Hirsi Ali ringsformule. ,,Er is geen enkele aan wijzing dat Cliteur ooit racistische of antisemitische opvattingen verkon digde", stelt Diederik Boomsma, CDA-raadslid in Amsterdam, die bij Cliteurs collega Andreas Kinneging promoveert. Ook historicus Miko Flohr, op so ciale media zeer kritisch op het Fo rum-gedachtegoed, vraagt zich af of er wat zal worden gevonden. ,,Hoe- wel ik er als progressief academicus knap chagrijnig van wordt, is er niets mis mee dat in Leiden een conserva tieve club is die conservatieve din gen roept. Binnen een universiteit moet daarvoor ruimte zijn, mits bin nen de wet." Ideologie Ook politiek actief zijn is geen punt, stelt Flohr. Tal van Leidse academici doen of deden dat. En Stolker zelf schreef dit jaar mee aan het verkie zingsprogramma van het CDA. ,,Wat wél kwalijk is, is als politieke ideologie te diep doorsijpelt in wat een wetenschapper doet", stelt Flohr. Verder noemt hij het kwalijk als Cli- teur nadrukkelijke signalen van pro movendi niet serieus nam. Volgens hoogleraar Publieke Opi nie Henri Beunders ligt Cliteur mede onder vuur door wat hij de commercialisering van universitei ten noemt. ,,Universiteiten reageren tegenwoordig net als Coca-Cola of Facebook. ,,Bij ophef wordt snel ge dacht: dit kost klanten, we moeten wat doen." Hij beklemtoont dat het werk van Cliteur en collega's al jaren bekend is en onderzocht had kunnen worden. Beunders ziet veel collega's en journalisten die Cliteur graag willen 'cancellen'. ,,Cliteur was columnist van Buitenhof, geldt als radicaal atheïst, vegetariër, was lijstduwer voor de Partij voor de Dieren. Hij is een afvallige die gestraft moet wor den, net als destijds Ayaan Hirsi Ali, die trouwens ook een Leids verleden heeft. Daar doet het me aan denken." zaterdag 5 december 2020 GO Recht door zee rechts of toch wel racistisch? David Bremmer Leiden Cliteur en Baudet. foto -Vincent Bongers, journalist van universiteitsblad Mare - Henri Beunders, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7