Stappenplan: Gehaktballen volgens een kampioensslager en 'Romeinen hadden ook al recepten voor gehakt' De gehaktbal is een klassieker en minder moeilijk te maken dan je denkt. Keurslager en drievoudig landelijk kampioen Marco van Strien uit 's Gravenmoer legt uit hoe je een goede bal bereidt. TIP 24 'Het Hollandse tintje schuilt in de kruiden. Veel landgenoten doen er een scheutje ketjap bij' Nederlandse balletjes gehakt zijn voor het eerst te vinden in de novelle Kobus en Agnietje uit 1733, van Justus van Effen. Die verscheen in een tijd schrift van die tijd, De Hollandsche Spectator. ,,Daar verschenen de ge haktballetjes zoals wij die kennen uit de soep tijdens een diner op een schaal waarop ook groot vlees lag" Het Hollandse tintje schuilt in de kruiden. Veel landgenoten doen er een scheutje ketjap bij (zie het recept van Jonnie Boer). Nootmuskaat en kruidnagel zijn daarnaast typische smaken die in ons land al eeuwen lang in zwang zijn. ,,Dat komt door de VOC", zegt keurslager Marco van Strien. „Sindsdien hebben inwoners van diverse regio's eigen smaak- voorkeuren. In het noorden leeft de voorkeur voor kruidnagel nog steeds voort.'' Stap 1 Stap 2 Stap 3 „Experimenteer met je eigen voorkeuren. Wil je iets meer nootmuskaat of juist meer kruidnagel? Doen. Maar: houd het eenvoudig, doe niet te veel ingrediënten in je gehakt." Stap 4 Stap 5 Stap 6 traditie die stamt uit de tijd dat vers vlees op donderdag van de slachterij kwam. ,,Wat je dan nog over had, vermaalde de slager en dat werd verkocht. Pas later werd gehakt een product en kwamen er andere soorten, zoals lamsgehakt en kippengehakt.'' Feit blijft dat gehakt al 'zo oud is als de slacht', aldus Kruyff. ,,Er zijn al Romeinse recepten voor gehakt gevonden.'' hebben er iets Hollands van gemaakt, maar gehaktballen werden in de middeleeuwen ook al in Engeland en Spanje gegeten. De eerste recepten voor wat wij nu typisch Nederlandse gehaktballen noemen, vind je terug in kranten uit de crisistijd, de jaren 30 van de vorige eeuw. Het is eigen lijk restjes-eten. Daarvoor werden gehaktballen wel genoemd, maar nooit als recept.'' ZATERDAG 5 DECEMBER 2020 GO Ingrediënten 500 gram gehakt (half-om-half) 10 gram kruidenmix (zie hieron der) 1 ei 50 gram paneermeel of 1 witte boterham of 1 beschuit koffiemelk Kruidenmix 120 gram zout 20 gram peper 20 gram foelie 20 gram uienpoeder 10 gram paprikapoeder 10 gram kerriepoeder Voor de liefhebbers uit het noorden: 5 gram kruidnagelpoeder. Bewaar de mix in je keukenrekje. Zo heb je hem altijd bij de hand. ELLEN DEN HOLLANDER Haal het gehakt een kwartiertje voor je begint uit de koelkast. Voeg eerst de droge ingrediënten aan het gehakt toe. Eerst de kruiden, dan eventueel paneermeel. Gebruik in plaats daarvan eens beschuiten die je ver kruimelt door de helften tegen elkaar te wrijven. Je kunt ook een witte boterham gebruiken die je in koffiemelk smeuïg maakt. Voeg het ei toe en kneed het gehakt heel licht. Niet te lang, anders krijg je geen rulle gehaktbal maar een stugge. Draai met koude handen vier ballen. Doe vloeibare boter in de pan, verhit de pan en bak de ballen tot ze rondom bruin zijn. Blus de ballen af met een scheut water, doe de deksel schuin op de pan en laat de ballen circa 15 minuten braden. Wie denkt dat de gehaktbal een Nederlandse uitvin ding is, heeft het bij het verkeerde eind. Gehakt eten op woensdag is een Klassieker in een handomdraai Culinair historicus Lizet Kruyff: „We Marco van Strien: ,,Met een zelf samengestelde kruidenmix geef je smaak aan je gehaktballen.'' fotos erik van t woud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 72