Groenblijvers houden de tuin ook 's winters in vorm 23 Een goede tuin stort 's winters niet in, maar blijft fier én groen overeind. Dat bereik je met evergreens. VRAAG4 VRAAG6 VRAAG7 Maakt het uit welke soort kaarsen je kiest? De meeste kaarsen die je in de win kel kunt kopen zijn gemaakt van paraffine, een restproduct van de verwerking van aardolie. Ze kunnen ook bestaan uit stearine, dat is ge wonnen uit slachtafval of plantaar dig vet als palmolie. Een mengsel van beide stoffen komt ook veel voor. Er bestaan ook kaarsen van bijenwas of sojawas. Volgens sommigen geven bijen was- en sojawaskaarsen minder gif tige stoffen af dan paraffinekaarsen omdat ze natuurlijker zouden zijn. Maar dat is niet bewezen, zegt De Kok. ,,Bij alle kaarsen die je brandt, komen ongezonde stoffen vrij." Ook geurkaarsen maken geen ver schil in de uitstoot van de hoeveel heid ongezonde stoffen. Wel kunnen mensen met astma ze beter links laten liggen. Ze kunnen er een ver stopte neus, benauwdheid of andere klachten van krijgen. Hoe kun je een kaars het beste doven? Zeker voor kinderen hoort het er natuurlijk bij op een verjaardag: de kaarsjes op de verjaardagstaart uit blazen. Helaas is dat niet zo'n ge zonde gewoonte. Je kunt een kaars beter niet uitblazen. De kaars smeult dan nog na, waarbij er veel fijnstof vrijkomt. Hoe krijg je een kaars dan op de juiste manier uit? ,,Je kunt beter met een stokje of lucifer het lontje in het kaarsvet duwen zodat de vlam dooft", adviseert Jacobs. Als je de lont daarna weer omhoog haalt, kun je de kaars de volgende keer weer makke lijk aansteken." VRAAG5 En het soort lont, maakt dat nog verschil? Vroeger bevatten lonten soms giftige metalen, maar tegenwoordig niet meer. Bij een lont is het wel belang rijk dat hij goed bij de kaars past, ver telt De Kok. ,,Als je de lont steeds moet afknippen omdat hij te lang wordt, is dat geen goed teken. Dat betekent dat de kaars te snel brandt, en daarbij komen meer ongezonde stoffen vrij. De kaars is dan niet goed ontwikkeld." Als je dat merkt, kun je de volgende keer beter een andere kaars kopen. „Meestal branden kwa liteitskaarsen langer dan goedkopere. En omdat ze langer meegaan zijn ze uiteindelijk vaak ook goedkoper." Een kaars met een dubbele of zelfs driedubbele lont kopen dus? Dat is geen oplossing voor het probleem, zegt De Kok. ,,Deze geven gewoon twee of drie keer zo veel uitstoot." Hoeveel kaarsen kun je branden om binnen de veilige norm te blijven? Het is lastig om daar een uitspraak over te doen. ,,Je kunt niet zeggen: als je elke dag een kaars brandt, krijg je zo en zo veel ongezonde stoffen bin nen", aldus De Kok. ,,Het hangt van veel verschillende zaken af, zoals hoe goed je ventileert en hoe groot de ka mer is waarin je de kaarsen brandt. In elk geval kan af en toe een kaars aan steken echt geen kwaad. Maar wees je wel bewust van het belang van goede ventilatie." Als je zo nu en dan een kaars brandt, is dat waarschijnlijk niet zo erg, zegt ook Jacobs. ,,Maar ik zou er niet je hele kamer mee vol zetten en dan ook nog eens niet luchten. Led kaarsjes zijn in die zin de allerveilig ste kaarsen." Ze kunnen zelfs flakkeren, net als echte kaarsen, en zijn tegenwoordig in veel winkels te vinden. Dan heb je wel de sfeer, maar niet de uitstoot. Planten die 's winters groen blijven voorzien in een diep-menselijke behoefte. Het is geen toeval dat groenblijvers als hulst, maretak en kerstspar een grote rol spelen in de heidense festiviteiten rond Kerstmis. Groenblijvers symboliseren het eeuwige leven. Daarom worden ze vaak op kerkhoven geplant. Evergreens in de tuin hebben ook een praktische kant. Want zou je een tuin uitsluitend inrichten met een jarigen of vaste planten, dan kun je daar 's zomers wel van genieten, maar in de winter blijf je achter met een tuin vol ontbindende en bevro ren planten die nog het meest doet denken aan een vuilnisbelt. Een goede tuin stort 's winters niet in, maar blijft overeind staan. De tuin heeft behoefte aan structuur, aan een ruggengraat die ervoor zorgt dat na de eerste nachtvorst niet alles in wanorde ter aarde zijgt. Vandaar natuurlijk de populariteit van buxus waaraan de buxusmot een einde dreigt te maken. Want structuur bereik je het gemakkelijkst door groenblijvers aan te planten. begrensd. Of die boom groenblijvend of bladverliezend moet zijn, is een persoonlijke keuze. Wel is het handig te bedenken dat sommige groenblij- vers zeker in de winter overheersend kunnen zijn. Wie kiest voor een ceder of een slangenden, heeft een blikvanger die weinig ruimte over laat voor iets anders. Een arbeidsloze tuin, dat willen veel mensen. Wie ben ik om te dicteren dat je van tuinieren moet houden? Alleen: denk niet meteen aan plavei sel of steentjes. Er zijn genoeg groene alternatieven voor tegels en steen slag, zoals de bodembedekkende conifeer. De kruipende jeneverbes bijvoorbeeld. Die groeit horizontaal, laat geen onkruid door en vult in zijn eentje een hele voortuin. En een groene mat mag dan niet zo span nend zijn, hij is altijd te verkiezen boven tegels. Wie een tuin wil aanleg gen of een bestaande tuin zo wil inrichten dat er 's zomers en 's winters iets te zien en te beleven valt, heeft een skelet nodig dat bestaat uit een mix van bladverliezende bomen en struiken en groenblijvers. In een kleine tuin zal maar plaats zijn voor één boom, maar een tuin zonder boom - of boompje - is een ge miste kans. Want een kleine tuin mag dan klein van oppervlak zijn, naar boven toe is hij on- Keus genoeg in plat- groeiende jenever bessen. Veelgebruikt is 'Green Carpet', een beproefde en gezonde variëteit. Voor wie dat eeuwige groen wat gewoontjes vindt, is er 'Prince of Wales', die 's zomers groen is, maar in het najaar, als de nachten kouder worden, een violette gloed krijgt. Of neem 'Blue Carpet': zilver achtig grijsblauw en platter dan plat. En plant voor een verticaal accent de 'Skyrocket', die als een uitroepteken in de tuin staat. GO ZATERDAG 5 DECEMBER 2020 FOTO SHUTTERSTOCK Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71