Brand niet te veel kaarsen, laat ze niet flakkeren en ventileer Gezellig, kaarsen en waxinelichtjes op tafel. Maar als je de zwarte aanslag ziet die ze achterlaten, dringt de vraag zich op: hoe gezond is kaarsen branden? Zeven vragen en antwoorden. 22 VRAAG2 VRAAG1 VRAAG3 'In zo'n hoog glas krijgt een kaars te weinig zuurstof. Zet kaarsen dus nergens in' Wat is er ongezond aan kaarsen branden? „Bij het branden van kaarsen komen giftige stoffen vrij'', zegt Theo de Kok, toxicoloog aan de Universiteit Maastricht. Hij onderzocht de lucht kwaliteit in de Maastrichtse Onze Lieve Vrouwe Basiliek. Wat bleek? ,,Binnen werd veel meer fijnstof aan getroffen dan buiten. De oorzaak: de kaarsen die in de kapel worden ge brand. Een kaars brandt op een rela tief lage temperatuur, waardoor er fijnstof bij vrijkomt, waaronder roet. Aan de roetdeeltjes zitten zogeheten pak's vastgeplakt. Dat zijn kankerver wekkende stoffen die ook in sigaret tenrook zitten.'' Uit onderzoek van TNO bleek dat in woningen waar vaak kaarsen bran den drie keer meer fijnstof vrijkwam dan in huizen waar dat niet gebeurde. Zowel binnen als buiten bevat de lucht altijd fijnstof. Buiten zijn het verkeer en de landbouw belangrijke bronnen, binnen komt het vrij bij bijvoorbeeld bakken en braden en het branden van de open haard. Fijnstof kan schadelijk zijn voor je gezondheid. Als je er gevoelig voor bent, kan het astma en andere lucht wegproblemen veroorzaken. Wat kun je doen tegen onvolledige verbranding? Een onvolledige verbranding treedt op als een kaars op de tocht staat, zegt Piet Jacobs, senior onderzoeker binnenmilieu en energiebesparing bij TNO. ,,Zet je waxinelichtje of dinerkaars daarom niet voor het open raam of in een andere lucht stroom. Ook in een glas vindt een onvolledige verbranding plaats, denk aan zo'n hoog glas waarbij je de kaars met een lange aansteker moet aan steken. De kaars krijgt daarin te wei nig zuurstof. Zet je kaarsen dus ner gens in.'' Lucht de ruimte waarin ze staan goed, zodat de stoffen hun weg naar buiten kunnen vinden. Jacobs: ,,Zet de ventilatieroosters altijd open of gebruik het mechanische ventilatie systeem. Doe dat tijdens het bran den, niet pas daarna.'' CARIN RÖST Fijnstof kun je niet zien, maar roet wel. Denk maar aan de zwarte waas op een glaasje waar je een kaars in hebt staan of de donkere verkleuring van je behang of plafond als je veel kaarsen hebt gebrand. Je kunt het ook aan een kaars zien als die bezig is veel fijnstof uit te stoten: dan gaat hij namelijk flakkeren. Op dat moment vindt een onvolledige verbranding plaats, waardoor er nog veel meer fijnstof en roet vrijkomt dan als hij gewoon brandt. Hoe merk je dat je veel uitstoot van kaarsen hebt? ZATERDAG 5 DECEMBER 2020 GO Kaarsen aan? Pas op voor fijnstof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70