onder hygiëneproducten Wat zegt de wetenschap y Tijdens de uitvaart van opa op je mobiel, dat gaat wel ver Eureka! Veilig onder imkerhoed h 'Zit ik nu op mijn telefoon omdat ik iets nuttigs aan het doen ben of niet?' 19 Op onze huid leven biljoenen microben die al lerlei processen in ons lichaam beïnvloeden. Overmatig sop pen en boenen onder de douche zorgt voor een disbalans. eraan. De auteur/arts sluit zijn boek af met de volgende conclusie: ,,Een eenvoudige definitie van wat schoon is, is niet te geven want het houdt alles in. Maar wanneer we actief zoeken naar een evenwicht tussen gerichte hygiëne en een zinvolle blootstelling aan de wereld, zou het gevoel van een heid dat daaruit voortvloeit we- leens even goed de essentie van schoon kunnen weergeven als alle definities die ik tot nu toe heb gevonden.'' Sommige mensen appen meer dan ze praten. Telefoonverslaving lijkt een van de grote problemen van de 21ste eeuw. Maar is dat beeld wel terecht? Universiteit van Nederland BRENDAN HADDEN Gebruik jij je telefoon vaak langer dan je oorspronkelijk van plan was? Zeggen de mensen in je om geving wel eens dat je te veel op je telefoon zit? Vind je het door je smartphone moeilijk te concen treren op studie of werk? Heb je op alledrie de vragen 'ja' geantwoord? Volgens sommige psychologische tests kan dat erop wijzen dat jij verslaafd bent aan je telefoon. Maar klopt dat wel? Wan neer kan je iemand precies tele- foonverslaafd noemen? Dat zijn de vragen waar digitale cultuuron derzoeker Mariek Vanden Abeele (Tilburg Universiteit) zich mee bezighoudt: ,,De cijfers hierover zijn een mijnenveld: de schattin gen lopen uiteen van 1 tot wel 40 procent telefoonverslaafden.'' Vanden Abeele is van mening dat we telefoongebruik op dit mo ment te makkelijk als verslaving categoriseren: ,,Het probleem is dat de criteria voor telefoonversla ving vaak klakkeloos zijn overge nomen van de manier waarop we drugsverslavingen meten. Maar het betekent toch echt iets anders als je heroïne gebruikt om je stem ming te verbeteren dan als je soci ale media gebruikt om je stem ming te verbeteren. Praten met vrienden op sociale media kan een hele gezonde manier zijn om een beter humeur te krijgen.'' Vanden Abeele denkt dat we pas van problematisch gebruik kun nen spreken als het aan twee voor waarden voldoet: ,,Ten eerste als je ernstig verlies van controle er vaart. Bijvoorbeeld als je het tij- dens de begrafenis van je opa echt niet kan laten om op je telefoon te kijken. Ten tweede als het tele foongebruik ernstige problemen oplevert, dus dat het bijvoorbeeld ten koste gaat van je baan, je stu die of je relatie.'' Wat blijft er over van al die 'tele- foonverslaafden' als je die criteria aanhoudt? „Waarschijnlijk is dan minder dan 1 procent van de be volking dusdanig verslaafd dat ze hulp nodig hebben van een pro fessional'', aldus Vanden Abeele. Het is volgens de onderzoeker ook niet slecht om een beetje af hankelijk te zijn van je telefoon. ,,Ik ben immers ook afhankelijk van het openbaar vervoer om op werk te komen.'' Net zoals het ov handig is om ons van a naar b te brengen, helpen telefoons ons om te navigeren, onze bankzaken te regelen of contact met vrienden en familie te hebben. Het draait dus allemaal om de balans. Hoe voorkom je dat die overhelt naar de verkeerde kant? „Bijvoorbeeld door bepaalde mel dingen uit te zetten. Of door je scherm op grijstinten te zetten. Er zijn dan geen felle kleurtjes meer om je aandacht te trekken.'' Tot slot zit het vinden van die balans volgens Vanden Abeele vooral in afspraken maken met je zelf en anderen over het gebruik. „Vraag jezelf af: zit ik nu op mijn telefoon omdat ik iets nuttigs aan het doen ben of niet?'' Kijk op de site bij J /wetenschap Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Ruud Verdaasdonk (59), hoogleraar zorg innovatie bij de Universiteit Twente. „Sinds de eerste lockdown in maart is het voor koren niet meer mogelijk om samen te zingen en de voetbalstadions zijn leeg. En in die periode kreeg ik ook vragen vanuit de zorg om een sociaalvriende- lijke oplossing te beden ken zodat het gezicht van het personeel weer volle dig zichtbaar zou worden. Zo heb ik een social face mask bedacht, gebaseerd op een imkerhoed met een transparant venster en een doek rondom rus tend op de hoedrand. Deze zomer maakte ik een prototype en heb het ge test bij een beroepskoor in Enschede. Ik kreeg als reactie dat het best benauwd was als je hem langer ophad. Daarom is het nu meer een face shield, met een stuk doek eromheen waardoor de verspreiding van druppels van alle kanten wordt tegenhouden. Door de opening onder de kin is het minder benauwend. Voor mij was het beden ken en ontwikkelen van deze cap een groot mo ment, omdat ik ervan overtuigd ben dat de druppeltjes de grote bron voor verspreiding van het virus zijn; meer dan de veel kleinere aerosolen. Dankzij deze cap gebeurt dat niet meer. Sinds de zo mer hebben we grote stappen gezet en een firma gevonden die de caps kan produceren on der de naam 'CapEazy'. Of het nu om een kerkkoor gaat of om supporters van FC Twente, met het mas ker op kunnen heel veel mensen tegelijk in een ruimte zingen of schreeu wen. Je bent geen (drup- pel)verspreider en omge keerd ben je bechermd. Er wordt over de cap wel eens lacherig gedaan, maar er zit een diepere ge dachte achter die ontstaan is uit wetenschappelijke inzichten. Je hebt mond- maskers en face shields en dit is het beste uit twee werelden: show the smile on your face againf' -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NCWSdGIltiSt en met GO ZATERDAG 5 DECEMBER 2020 ermee! FOTO SHUTTERSTOCK FOTO SHUTTERSTOCK Universiteit van Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67