Beschermingswal van de huid lijdt 18 Laat shampoo en alle andere verzorgingsartikelen vooral in de schappen liggen. En hou eens op met elke dag onder de douche te staan. Arts James Hamblin geeft een tegendraadse invulling aan het begrip 'schoon'. Huidmicroben zijn belangrijk voor het functioneren van ons immuunsysteem Een douche met shampoo, douchegel, afgeslo ten met bodycrème en deodorant is aan James Hamblin niet besteed. Hij staat al vijfjaar alleen nog wel eens onder de sproeikop om zijn lichaam of zijn haar schoon te spoelen. Maar een dagelijkse 'traditionele' douche, nee, dat is niet aan hem besteed. ,,Ik was me met water, mijn handen meerdere keren, poets mijn tanden drie keer per dag en ik kam mijn haar'', open baart de Amerikaanse arts en pro fessor, verbonden aan de Yale School of Public Health. Maar dan wast hij zonder zeep, poetst hij zonder tandpasta. ,,Het gaat om het schrobben, niet om het geurtje of smaakje.'' James Hamblin (37) zag het licht toen hij verhuisde van zijn riante huis met artsenpraktijk in Los Angeles naar een krap eenkamer- appartementje in New York. Hij wilde behalve arts ook journalist worden en nam zijn leven nog eens goed onder de loep. Hij be sloot te minderen met koffie en alcohol. De auto kon de deur uit. Als drukke Newyorker keek hij ook kritisch naar zijn dagindeling. ,,Als je een half uur per dag doucht en smeert kost je dat 18.250 uur in het geval je 100 jaar oud wordt'', aldus Hamblin. Hij stortte zich op een coschap preventieve geneeskunde. ,,Ik maakt uiteindelijk een meerjarige reis door de geschiedenis en we tenschap van het fenomeen zeep.'' Hij sprak met microbiologen, allergologen, genetici, schoon heidsspecialisten, hulpverleners en ja, ook 'een paar onvervalste op lichters'. Gaandeweg kreeg hij een heel andere kijk op de betekenis van 'schoon' zijn. Die kijk heeft hij verwoord in zijn boek Schoon. Wat de wetenschap ons leert over huid en hygiëne (Uitgeverij De Bezige Bij). Miljardenomzet Wat leert die wetenschap ons vol gens Hamblin dan precies? Dat bij voorbeeld de haar- en huidverzor gingsindustrie met zijn miljarde nomzet te veel luxeartikelen ver koopt als pure noodzaak onder het motto dat we ons lichaam moeten beschermen tegen de boze buiten wereld. Dat we met al die produc- ten juist de beschermingswal waarvan de basis tijdens de kin dertijd wordt gevormd, aantasten. Het complexe, diverse ecosysteem van onze huid met al zijn bacte riën, schimmels, virussen en oliën raakt verstoort. ,,Er leven biljoe nen microben op onze huid die al lerlei processen in ons lichaam beïnvloeden. Onze huidmicroben zijn belangrijk voor het functione ren van ons immunsysteem'', al dus de arts. Een te droge huid is funest voor het lichaam. Je wordt vatbaarder voor huidaandoeningen, zoals acne en eczeem, legt Hamblin uit. Kinderen met eczeem lopen weer een grotere kans om allergieën of astma op te lopen. Hij wijst daarbij graag op zijn onderzoek onder de Amish-gemeenschappen in Ame rika. Zij hechten aan een letterlijke interpretatie van de Bijbel en aan een zo eenvoudig mogelijk leven. Een leven met paard en wagen en alleen met neutrale zeep, zonder moderne cosmeticaproducten. En met veel minder huidaandoenin gen, astma, psoriasis en allergieën. ,,Hun auto-immuunsysteem wordt beter gestimuleerd omdat zij veel meer buiten leven en die ren houden die direct in hun na bijheid leven'', aldus de arts. Een te steriel leven zou ons afweersys teem paranoïde maken. Hamblin probeert de gangbare normen over hygiëne te doorbre ken. Zijn boodschap is dat micro organismen op de huid geen oor zaak zijn van veel ziekten maar juist bijdragen aan bescherming. Hygiëne is in zijn ogen meer dan elke dag je lichaam met allerlei middelen schoonschrobben en rondlopen met een lekker geurtje. Dat geurtje is 'een manier om je marktwaarde en sociale klasse te benadrukken', oordeelt de profes sor. Hoe staat het met zijn eigen geur nu hij al vijf jaar nauwelijks nog doucht? Stinkt hij een uur in de wind? ,,Ik ben niet meteen ge stopt'', legt de professor uit. ,,Zie het stoppen met intensief douchen als het lopen van een ma rathon. Je lichaam moet er aan wennen, zich er op in kunnen stel len.'' Zijn huid werd minder vet, hij kreeg minder last van eczeem. Hij ergerde zich aanvankelijk aan zijn lichaamsgeur, maar die is nu heel mild. Hij ontwikkelde zijn eigen 'odeur', ruikt niet naar la vendel of dennenbomen, maar volgens zijn vriendin naar 'mens'. ,,Ik heb mijn vrienden altijd op het hart gedrukt me eerlijk te vertel len als ik zou stinken, maar nie mand klaagt'', zegt de arts. En dat is volgens hem niet puur uit be leefdheid. Hamblin benadrukt dat hij nie- mand iets wil opdringen. ,,Er is geen enig juiste manier om onze huid te verzorgen. Ik wil alleen uitleggen dat we anders met onze verzorging kunnen omgaan voor een beter bescherming van ons li chaam'', aldus de arts. 80 liter per dag Bovendien krijgt het leefmilieu een duwtje in de rug. Met het douchen gaat veel drinkwater ver loren, volgens Hamblin zo'n 80 li ter per dag. Het afvoerwater bevat veel resten van reinigingsmidde len en zeep, gebaseerd op aard- en palmolie Voor al die palmolie moeten stukken regenwoud ver dwijnen. Dan is er ook nog eens het intensieve transport van al die miljarden middelen, verpakt in al lerlei soorten plastic. Wat als Hamblins beoogde ver zorging van het lichaam, van de huid slecht bevalt? Het is geen ver plichting, dan keer je terug naar het leven met de comfortabele stortdouche met alles erop en ZATERDAG 5 DECEMBER 2020 GO WETENSCHA Douchen en zeep, stop HANS VAN ZON ,wl Talgklier Zweetklier: olieachtig zweet Op de huid leven bacteriën, virussen en schimmels, goede en slechte, die met elkaar in balans zijn. Ze leven in een laagje van talg, zweet en dode huidcellen dat hen voedt. De laag beschermt en houdt de huid gehy- drateerd. 051220TU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66