Saskia Noort Geen Happy Hour maar Vaccin Hour Zo doen zij dat Zwartepietendiscussie in Spanje gaat over Balthasar VEEL GEDEELD Spaanse kinderen ontvangen cadeautjes van de drie Wijzen 12 'Je zal maar horeca hebben' zeiden we tegen elkaar Bioscoopje pakken? Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Vijn coronadepressie begon afgelopen druile rige, schemerige maandag, Cyber Monday vol gens alle spam in mijn mailbox. Ik werd vol gens mij over het randje geduwd door het aan houdende gezeik over drukte op Black Friday, een vrijdag die blijkbaar drie dagen duurde, of eigenlijk vier, als je Cyber Monday meetelde. Het gezeik was terecht overigens. Overvolle koopgoten maken sowieso al deel uit van mijn nachtmerries, maar midden in een tweede coro- nagolf is het een gotspe. Natuurlijk begrijp ik het winke lende publiek. Na bijna een jaar Groundhog Day wil je wel- eens iets anders, en helaas kan dat niets anders zijn dan ergens voor in de rij staan. Een winkel, een pretpark, een tuincentrum. Bestellen via internet mag ook al niet want o, o, o die pakjesbezorgdiensten kunnen het niet meer aan. Ik stond het weekend overigens in geen rij, maar in de theaterzaal van Bibliotheek Utrecht met Stella Bergsma, voor dertig mensen, die allemaal op wel 3 meter afstand za ten, maar eenmaal weer buiten bleek Black Friday nog steeds een stuk drukker dan de Black Lives Matter- demo op de Dam. 'Je zal maar horeca heb ben', zeiden Stella en ik tegen elkaar. 'We zouden stante pede krankzinnig worden.' Een dag later had ik een fotoshoot voor onze eigen krant in een hotel, waar de gasten van de dag zich rond borreluur gezellig rond de haard verzamelden. Ik dacht aan vrienden van me die enkele café-restaurants heb ben en dit allemaal met lede ogen moeten aanzien, ter wijl ze onlangs voor tien duizenden euro's investeer den in plexiglas schermen, QR-code menu's, handsani- tizerpalen voor het handje vol klanten dat ze konden ontvangen, de 1,5-meterre- gel in acht nemend. Alle maal voor niks. Ze moesten dicht, en wanneer ze weer open mogen is de zomer alweer voorbij, aangezien de GGD pas rond augustus verwacht klaar te zijn om ons niet-risicogroepers te vaccineren. Het ziet ernaar uit dat volgend jaar alleen de bejaarden naar de kroeg kunnen. Ik gun het ze hoor, maar ik gun vooral de horeca een lichtpuntje. Iedere dag zie ik ze vechten voor hun onzekere bestaan met wandel-cappuccino's en poffer tjeskramen, pizza's en borrelplanken rondbrengend, kerst bomen verkopend, appeltaarten en zuurdesembroden bak kend, kerstdiners thuisbezorgend. Komen ze daarvan rond? Uiteraard niet. Ondertussen lopen de huren, personeelskosten, contrac ten, abonnementen door en compenseert de overheid 65 eurocent van elke euro. Inmiddels is de helft van horeca Nederland technisch failliet. In zekere zin is voor deze sec tor elke dag dat corona duurt een Black Day. En gezien hun vindingrijkheid, de ongebruikte vierkante meters, het over tollige werkloze personeel, de centrale locaties, lege vries kisten, ruime en ongebruikte voorraad desinfecterende handgel, mondkapjes, spatschermen, latex handschoenen, plexiglas schermen en normaal gesproken ruime openings tijden, zou ik zeggen: geef hen de organisatie van het mas saal vaccineren. Ik durf er mijn ziel om te verwedden dat zij het een stuk accurater zullen aanpakken dan de nu al 'zuch tende' GGD. Happy Hour kan dan vervangen worden door Vaccin Hour, een shot Pfizer opgevolgd door een shotje tequila, wellicht kan er na de verlossende spuit een beetje gehost worden, zoals ze laatst in de Efteling deden. Sint komt dan misschien met de stoomboot uit Spanje, maar in dat land weten ze van niks. Wel kennen de Spanjaarden een zwartepietendebat, alleen is de piet daar geen knecht, maar de zwart geschminkte koning Balthasar. EDWIN WINKELS MADRID In het hart van Madrid, tussen het beroemde Plaza Mayor en het koninklijk paleis, ligt de kerk van Sint Nicolaas. Het is een van de oudste kerken van de Spaanse hoofdstad, maar niet een van de bekendste. Morgen, 6 december, is het een officiële feestdag in Spanje; niet omdat de naamdag van San Nicolas wordt gevierd, maar het re ferendum waarin het volk in 1978 de Grondwet goed keurde. Niemand heeft ooit in Madrid eind november een bisschop met een groot ge volg zien vertrekken, op weg naar een stoomboot die, als hij de kortste route zou willen nemen, 400 ki lometer noordelijker in een Spaanse haven zou moeten liggen. Nee, heel bekend is Sint Nicolaas niet, ook al omdat hij eigenlijk een Ita liaan is. In de Madrileense kerk van San Nicolas de Bari wordt elke zon- en feestdag nog een volledige mis in het Italiaans opgedragen. Niet dat de Spaanse kin deren zich verweesd voelen omdat een goedheiligman met vrachten vol cadeautjes met de noorderzon is ver trokken. Zij weten niet be ter dan dat die cadeaus elk jaar worden gebracht door Los Reyes Magos, de drie Wijzen uit het Oosten. De avond van 5 januari vinden de soms massale intochten plaats, die dit keer wegens corona in aangepaste vorm zullen plaatsvinden. De ko ningen en hun pages strooien met snoepjes, en de volgende ochtend wor den kinderen vroeg wakker om, meestal onder de nog niet afgetuigde kerstboom, hun cadeaus aan te treffen. Pas de laatste jaren is in Spanje een debat ontstaan over een van de drie konin gen. Balthasar is zwart, wat geen probleem is, maar bijna altijd was het een git zwart geschminkte blanke die de rol op zich nam. Dat was aanvankelijk ook om een praktische reden: de meeste plaatsen hadden geen zwarte inwoners. Met de immigratie vanuit Afrika is dat straatbeeld ver anderd, en sinds kort plei ten groeperingen voor het afschaffen van zwartge verfde blanken, die als Bal- thasar op hun praalwagen zitten. Nog lang niet alle ge meentes hebben die veran dering doorgevoerd en daarnaast zijn er de pages, de hulpjes van de koning, die in het geval van Baltha- sar vaak ook zwart ge schminkte kinderen zijn. Deze pinguïns in Sea Life Londen krijgen dagelijks een kerstfilm voorgeschoteld. Ze wachten keurig in de rij - al is het dan niet op 1,5 meter - op de twee vooraan die niet uitgepraat raken over de kerstman zonder muts. foto hollandse hoogte, pa media ZATERDAG 5 DECEMBER 2020 GO FOTO EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60