5 In Nederland is het nog onzeker wat mag tijdens de feestdagen. Hoe zit dat in de rest van Europa? Van avondklok tot periode van genade. De Europeanen gaan 'heel andere feestdagen beleven dan anders', zo weet de Europese Commissie al. Om speciaal voor de kerst allerlei maatre gelen te versoepelen, vindt men in Brussel eigenlijk niet zo verstandig. Ook virologen raden dat af, tenminste als landen geen derde golf willen in januari. Dat neemt niet weg dat diverse landen variaties van 'kerstbe standen' hebben aangekondigd. Want de druk is groot vanuit de bevolking én de economie: de feestdagen heten niet voor niets zo, kun je in alle talen horen. Een overzicht van de plannen, waarbij moet worden aangetekend dat niets zo veranderlijk is als corona- beleid. Hét grote voorbeeldland tij dens de eerste coronabesmet tingen, maar nu zelf bezorgd om de tweede golf. Duitsers hoeven geen eenzame kerst dagen mee te maken, be loofde bondskanselier Angela Merkel, die als geen ander kan voorrekenen hoe snel het virus zich kan vermenigvul digen. Overal waar mensen langere tijd samen zijn moet een kapje worden gedragen. Familiebezoek is beperkt tot maximaal vijf mensen, kinde ren tot 14 jaar uitgezonderd. Maar in principe geldt waar mogelijk toch een milde versoepeling van 20 december tot en met 1 januari. Dan mo gen er weer maximaal tien mensen op bezoek komen. De overige coronamaatregelen werden deze week verlengd tot 10 januari. Onder meer restaurants, musea en thea ters blijven gesloten in deze zogenoemde lockdown light, die inmiddels een maand duurt. België Het zal een 'intieme kerst' worden, voorspelt de Bel gische premier Alexander De Croo. Heel intiem, want maximaal één gast per huishouden mag aan schuiven. Alleenwonen- den mogen dan nog twee knuffelcontacten ontvan gen. Ook de niet-essenti- ële winkels in België zijn sinds deze week weer open - op voorwaarde dat er binnen dertig minuten wordt gewinkeld en met het verplichte mondmas- ker op. De straten in België zullen verlaten zijn rond de kerst en als 2021 begint. De avondklok blijft en voor de feestdagen komt er een algemeen vuur werkverbod. Volgens De Croo blijft de situatie in het land nog steeds 'bij zonder gevaarlijk'. De Britten is een vijfdaagse 'periode van genade' toegezegd tussen 23 en 27 december. Het komt erop neer dat mensen uit drie verschillende huis houdens bij elkaar op bezoek mogen en bijvoorbeeld ook samen naar de kerk, zolang ze binnen hun 'exclu sieve bubbel' blijven. Verder blijft het land opgedeeld in 'lagen', waar afhankelijk van de besmettingsgraad verschillende beperkingen gelden. Het noorden en midden van Enge land zitten nog in de strengste laag, inclusief geen huisbezoek van der den. ,,Het virus weet niet dat het kerst is, dus we moeten allemaal voorzichtig zijn", aldus premier Bo ris Johnson, die zelf werd geveld door het virus. Vanuit de medische wereld klinkt grote bezorgdheid over de versoepeling van de maatre gelen die mogelijk een nieuwe golf besmettingen kunnen opstuwen. Wintersportlanden Tijdens de eerste coronagolf ble ken wintersportgebieden brand haarden van het virus. In Oosten rijk mogen de skipistes toch open vanaf 24 december. Bondskanse lier Sebastian Kurz geeft daarmee geen gehoor aan een verzoek van zijn Duitse collega aan alle Alpen landen om de pistes dit jaar geslo ten te houden om de corona-uit braak te remmen. Tijdens het ski seizoen worden geen winterse markten georganiseerd en blijven restaurants en accommodaties aanvankelijk gesloten. Frankrijk houdt de eigen skipistes dicht, in tegenstelling tot Oostenrijk en Zwitserland. Volgens lokale Zwit serse autoriteiten heeft het afbla zen van het skiseizoen een te grote economische impact. Italië De toch al door het virus zeer geteisterde Italia nen krijgen rond de feestdagen te maken met meer reisbeperkingen. De regering van premier Giuseppe Conte besloot deze week het reisver keer tussen regio's van 21 december tot 6 januari feitelijk stil te leggen. In Italië is momenteel al een gedeeltelijke lock- down van kracht om verspreiding van het co ronavirus tegen te gaan. Het land is net als Groot- Brittannië opgedeeld in drie risicozones. In de rode gebieden moeten mensen waar mogelijk thuisblijven, terwijl het reizen tussen de minder zwaar getroffen gele zo nes nog is toegestaan. Maar op 25 en 26 decem ber en op 1 januari mo gen Italianen hun woon plaats niet verlaten. De regering overweegt ook nog een verplichte qua rantaineperiode van tien dagen voor mensen die uit het buitenland komen. Dat dan om te voorkomen dat mensen gaan skiën in buurlan den. Spanje In Spanje wordt door de regering nog onderhandeld met de regionale autoriteiten over de in vulling van de feestdagen. Premier Pedro Sanchez heeft al gewaar schuwd dat hij hoe dan ook kiest voor een 'veilige kerst', wat bete kent dat er weinig geknuffeld gaat worden. Naar verluidt mogen er rond de feestdagen per huishou den maximaal zes personen op be zoek komen. De avondklok zal met kerst en Nieuwjaar met twee uur worden verlengd naar 01.00 uur. De kerstmis mag doorgaan, maar zonder gezang. Er wordt nog nagedacht over vragen als 'mag je bejaarde verwanten uit verplee ghuis halen om samen de kerstda gen te vieren?' Duitsland De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn klagende en mokkende landgenoten in prin cipe een redelijk normaal kerst feest in het vooruitzicht gesteld. Vanaf 15 december gelden nieuwe regels en mag er weer vrij door het land worden gereisd. De lock- down is vervangen door een avondklok tussen 21.00 en 06.00 -uur, uitgezonderd kerstavond en Winkelstraat in Bor- oudejaarsnacht. Aangeraden deaux. foto afp wordt met kerst niet meer dan zes volwassen (plus kinderen) thuis te ontvangen. Restaurants blijven gesloten tot ten minste 20 januari, tot groot verdriet van de horeca, die een topomzet misloopt. Er komt nog een uitspraak van de Franse Raad van State hierover. Maar niemand in Frankrijk hoeft dus vanwege corona een eenzame kerst te hebben, maar wel op voor waarde dat de besmettingscijfers niet opnieuw pieken en er genoeg ic-bedden beschikbaar blijven. zaterdag 5 december 2020 GO Komt allen tezamen? Dat wordt lastig deze kerst Bob van Huët Rotterdam Een warenhuis mag nog wel open zijn in Berlijn. foto reuters Veilig dineren in London. FOTO GETTY IMAGES Kerstspulletjes te koop in Madrid. foto ap Versierde straat in Brussel. foto belga Kerstsfeer in Napels. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5