Zogezien Kapitein Riedstra ligt op koers met kazernecadeaus Emm Stond het in de kazernerapporten vol met mitsen en maren, dit verhaal is glashelder Deze plek is uniekJe hebt enorm veel privacy 9 Begin dit jaar stond Zeeland op zijn kop. Staatssecretaris Barbara Visser van Defensie had toegegeven dat ze de bouw van de marinierskazerne in Vlissingen niet zag zitten. Het kabinet beloofde schuldbewust het fiasco met gulle hand goed te maken. itiS BRfefciÉ fiSÈ'. THEO GIELE Eerst zien, dan geloven, was de be grijpelijke reactie in Zeeland na al die jaren van Haags gedraai en ge talm in het dossier marinierska zerne. We zijn inmiddels een half jaar na de presentatie van het com pensatiepakket en het mag gezegd: de eerste boter ligt bij de vis. We spoelen even terug naar dinsdagavond 11 februari. Het hoge woord is eruit. Er gaan geen mari niers naar Vlissingen. De Zeeuwse bestuurders krijgen het te horen tijdens een rijstmaaltijd bij het ministerie van Defensie. Kokend van woede staan de Zeeuwen daarna de pers te woord. Tien maanden later lijkt deze slechte boodschap goed uit te pak ken voor de provincie. Het is een blessing in disguise gebleken. Advi seur Bernard Wientjes slaagde erin nog voor de zomer een breed pakket met voor 650 miljoen euro aan projecten en maatregelen op papier te zetten, compleet met de handtekeningen van alle partijen eronder. En dat gebeurde allemaal in de maanden dat de eerste coro- nagolf over het land kwam. Wind in de zeilen Wientjes hamerde erop de vaart erin te houden. Het compensatie pakket is niet voor niets Wind in de zeilen genoemd. De kapitein van het schip met zijn kostbare lading is 'uitvoeringsregisseur' Siebe Riedstra. Deze week was het eer ste hoofdstuk van zijn logboek te lezen. In deze voortgangsrappor tage geeft topambtenaar Riedstra per onderdeel de stand van zaken weer. Anders dan in het mariniersdos sier, waar elke rapportage en Haagse nota vol stond met mitsen, maren en uitstel, is Riedstra's ver haal glashelder. De gemaakte kos ten zijn vergoed, de overbodig ge worden grond voor de kazerne wordt binnenkort overgedragen aan Zeeland. Volgens afspraak heeft het ministerie van Economi sche Zaken 20 miljoen in het In vesteringsfonds Zeeland gestort. Het gevraagde adviesrapport over de ontvlechting van waterbedrijf Evides en de PZEM is af. Deze maand zijn twee kwartier makers, oud-hoogleraar Louis de Quelerij en oud-staatssecretaris Pieter van Geel, begonnen met het uitwerken van de plannen voor het Delta Kenniscentrum. Ook dit project ligt op schema. De beden kers van dit instituut voor oplei- ding en onderzoek zijn de HZ, Scalda, UCR en de universiteiten van Utrecht en Wageningen. Het richt zich op het zoeken naar op lossingen voor 'een toekomstbe- stendige, veilige en welvarende Delta'. Bouwvergunningen Volgende maand wordt de exacte locatie van het Justitieel Complex Vlissingen (speciaal beveiligde rechtbank en een extra beveiligde gevangenis) bekend en kan een begin worden gemaakt met het re gelen van alle benodigde bouw vergunningen en ander papier werk. Een projectorganisatie is aan de slag gegaan. Het Strategisch Kenniscentrum voor Georgani seerde en Ondermijnende Crimi naliteit (SKC GOC) is het andere onderdeel van de Law Delta. In ja nuari gaan in een kantoor in Vlis- singen de eerste mensen al aan de slag. Na een periode van opbou wen zijn er in 2023 twintig tot der tig hoogopgeleide specialisten en wetenschappers aan de slag. En verder: er ligt inmiddels een plan van aanpak voor de Kennis- werf in Vlissingen. Hier komt ook het Delta Kenniscentrum en ver moedelijk op den duur het kennis centrum voor criminaliteit. De uitvoering van het werk zou dan in de tweede helft van volgend jaar kunnen beginnen. In december 2021 gaat de intercity Vlissingen- Rotterdam rijden. Er komen dit jaar acht huisartsen-in-opleiding naar Zeeland en vanaf volgend jaar twaalf. Hierover maakt het minis terie van VWS afspraken met de opleidingen. Vlissingen krijgt niet één, maar drie gezondheidscentra voor de wijken. Over tal van an dere projecten in de haven, over energie en vervoer zijn afspraken gemaakt over de uitvoering of on derzoek naar de haalbaarheid. Eerst zien, dan geloven? Tot nu toe laat kapitein Riedstra zien op koers te liggen. Martine de Witte-de Visser (1974) is op nummer 33 de over buurvrouw. Zij is afkomstig van de Prelaatweg in Aagtekerke, ze was de jongste in een gezin met acht kinderen. Haar man Janis is op de boerderij geboren. Tjatske had hem al genoemd. Bij Janis kunnen de paardenhouders in de buurtschap hun mest kwijt. Dat scheelt een hoop gedoe. Boudewijnskerke mm* WÊËtÊtëkéM Ondanks de letterlijke afstand er vaart Annemarie Duvekot (1965) een duidelijk gemeenschapsge voel. Ze woont met haar man Wim sinds 1990 op de boerderij op nummer 56. Het is een gemengd bedrijf, met elfduizend kippen en zestien hectare akkerbouw. ,,Door het werk hebben we volop contact met elkaar", zegt ze. ,,Eierverkoop brengt toeristen op het erf. Mijn man en twee van de drie kinderen - een zoon en een dochter - zijn actief in de ringrijderij. We heb ben twee trekpaarden, een rijpaard en een pony voor de kleinkinde ren. Het voelt echt Walchers hier, vrijheid, ruimte, heel fijn." Op de gevel van de schuur is een bord be vestigd: 'Deze trekpaardenhouder is aangesloten bij Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland'. Toevallige passant Als het over de boerderij gaat is Martine voorzichtig: ,,Naar ons weten stamt die uit 1868." Net als overbuurvouw Annemarie heeft ze ook een eigen winkeltje. Dat is ondergebracht in de oude bakkeet. Ze verkoopt groenten uit eigen tuin: ,,Onbespoten aardappels en uien trekken toeristen." Er staan ook oude spulletjes, een klok, een dekenkist, een koffiemolentje, wat servies. Van een tante die net is verhuisd. Sinds een jaar of vier is er op de boerderij ook een mu seum, een schuur vol met oude werktuigen die vroeger achter de paarden werden gebruikt. ,,Dat is een hobby van mijn schoonvader", vertelt Martine. ,,Het is bedoeld voor de toevallige passant die het leuk vindt." Ze trekt de deur van de schuur open. We zien ploegen in soorten en ma ten, een machine voor het snijden van veevoer, ze ven, akers, een zaaimachine. En een apparaat met gebogen spijlen. Martine pakt er een speciaal ge maakte, geplasti ficeerde tekst bij: ,,Dat noemden ze een vorkjes- schudder." GO ZATERDAG 5 DECEMBER 2020 dromen uit Najaar in Boude wijnskerke. FOTO'S RUBEN OREEL Martine de Witte-de Visser: „On bespoten aardappels en uien trekken toeristen." Zoutelande ddelburg ii&S8Ï& Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57