De buurtschap Boud We hebben altijd van een boerderij gedroomdDit Jcwam op ons pad 8 Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag aflevering 22: Boudewijnskerke, een gekrompen dorp van anderhalve kilometer lang aan de kustweg tussen Westkapelle en Zoutelande. ZONF In de woning van Tjakske de Jonge hangt een bordje aan de muur: Dreams are made in Zoutelande- in Zoutelande worden dro men gemaakt. Zoutelande, dat slaat ook op Boude wijnskerke. ,,Hier komen ook dro men uit", zegt ze. Precies anderhalve kilometer lang is de buurtschap. Buiskerke of kortweg Buis in het Zeeuws. Vanaf de Baaiweg draaien we erin, net voorbij de vliedberg bij de door gaande kustweg Westkapelle- Zoutelande vertelt een wit bord met een streep door de naam Bou- dewijnskerke dat we aan het eind zijn. We tellen veertien huizen: burgerwoningen en boerderijen. De nummering is verre van lo gisch. Later verzeilen we op de er ven van de nummers 33 en 56. Zo veel woningen staan er dus bij lange na niet. Boudewijnskerke is een gekrompen dorp. In de middeleeuwen was het een dicht be volkt gemeenschapje met een kerk. Een deel daarvan werd aan het begin van de Tachtigjarige Oor log verwoest. De ruïne van het even na 1570 verwoeste godshuis werd pas begin vorige eeuw afgebroken. Er zijn ook nogal wat huizen verdwe nen. Kennelijk met hun huisnum mer. Weinig vlees op het menu We treffen Tjakske de Jonge (1978) als ze op het punt staat er met één van haar paarden op uit te trekken. Vanuit haar huis op nummer 7 kan dat wonderwel. Door langs de kust aangelegde natuurgebieden rij je helemaal tot Vlissingen. En dan kun je ook nog hele stukken over het strand. Dat was voor haar één van de redenen om zes jaar gele den vanuit Oost-Souburg met man Reinier en drie kinderen - ze zijn nu 13, 16 en 17 jaar - naar Bou- dewijnskerke te verhuizen. Paarden dus. Maar er is meer. Tsakske: ,,We hebben altijd van een boerderij gedroomd. Dit kwam op ons pad, we kenden de mensen die er woonden van vroe ger. De vrijheid sprak ons aan. We vonden het - - - leuk om paarden en kippen te houden. Bovendien had ik vroeger al een droom: een varken. Dat is gelukt. We namen twee echte hobbyvar kens, Unox en Schnitzel. Die laat ste is inmiddels dood, Klaas is in zijn plaats gekomen. Unox is een echt gefokt hobbyvarken, een Ku- nekune. Klaas was een ongelukje, hij is half gefokt en half slachtvar- ken. Je merkt het verschil, Unox herkent je en komt tegen je aan staan, Klaas blijft schuw." Ze zijn niet bestemd voor de slacht, dat is duidelijk. Hou oud ze worden, is afwachten. Tien jaar, misschien. De varkens zullen in elk geval nooit in een braadpan terechtko men. In huize De Jonge staat er so wieso weinig vlees op het menu: ,,Eén keer in de week, biologisch, dat is het streven. Met drie op groeiende zoons valt dat niet mee." Tjakske. ,,Die naam is Fries", zegt ze, „maar ik ben hartstikke Zeeuws, opgegroeid in Biggekerke. Mijn opa komt uit Gronin gen, mijn vader heet Tjakko en ik heb een tante Tjakkelina." Ze werkt op de Hoge school Rotterdam als docent verpleegkunde. Ergens in Pernis parke ren en dan met de fiets naar de school, dat is even andere koek dan een paardentocht vanuit Boudewijnskerke. ,,Het is hier stil. Heerlijk. 's Zomers is het door de toeristen gezellig druk. Alleen af gelopen jaar, toen waren er zo veel vakantiegangers dat we de Jumbo in Zoutelande niet in konden. Omdat mijn man in Goes werkt, deden we daar maar boodschap pen. Maar goed, wat mij betreft gaan we hier nooit meer weg." Datzelfde idee heeft Steven Ho- ven (1967). Hij is afkomstig uit Hil versum en werkt voor Rijkswater staat als projectmanager wegen net. Met zijn vrouw Esther en jongste zoon Rik woont hij op nummer 21, een iets van de weg af gelegen boerderij pal naast een vliedberg. Ze wonen er pas, afgelo pen 24 oktober kwamen ze over vanuit Zoutelande. Daar hebben ze 28 jaar gewoond, de laatste vijf jaar in een vrijstaand huis dat ze zelf hadden laten bouwen. ,,Deze plek is uniek", zegt Steven. ,,Je hebt een enorme mate van privacy. Als je 's zomers in je blootje in de achtertuin loopt, nie mand die het ziet. We hadden al tijd al in ons achterhoofd: als er nog eens een boerderijtje langs komt... Eerst hebben we in Sint Janskerke gekeken, maar wat daar stond was alleen geschikt om te slopen. Toen we dit zagen waren we meteen verkocht." Met dit be doelt hij een huis met een tot wo ning omgebouwde schuur. ,,De vorige bewoners hebben er in 1974 al één grote, heel ruime woning van gemaakt. Zij hebben er bijna vijftig jaar gewoond. Dat is ook mijn plan. Met een slaap- en bad kamer beneden kunnen we hier oud worden." Momenteel lopen er nog bouwvakkers in huis. Geda teerde groene en oranje badka mers zijn vervangen en er is vloer verwarming aangelegd. Nee, die ren hebben ze niet: ,,Bewust. We willen onze handen vrij hebben. De buurman heeft paarden en kat ten, we zien elke dag fazanten. En andere dieren. Toen we hier met de vorige eigenaar stonden, zagen we een egeltje in de tuin scharre len. Zo lief. Op hetzelfde moment kwam er een buizerd, pats, weg egeltje. Dat is ook natuur." Toeristen op het erf De huizen in Boudewijnskerke staan op ruime eigen percelen. ZATERDAG 5 DECEMBER 2020 GO Op deze plek komen je JAN VAN DAMME Tjakske de Jonge met haar hob byvarkens Unox (links) en Klaas. Annemarie Duvekot: ,,Het voelt echt Walchers hier, vrijheid, ruimte, heel fijn." Steven Hoven: ,,Je hebt een enorme mate van privacy."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56