Jan Vantoortelboom Zit er geen droltrol in die me naar beneden trekt? t In het nieuws Uit het nieuws Weer staat Eej! tussen de grote namen Kanselkleed nog altijd spoorloos DEZE WEEK IN Z. Het is gewoon een enorme eer' 'We hopen dat de dader tot inkeer komt' 2 3 KAMPEREN 6 MARIEKE IN DE WINTER ROEIT DE IS VOOR DE OCEAAN RUSTZOEKER OVER 8 WONEN IN BUISKERKE, PRIVACY VERZEKERD 'n Gegorgel alsof een wezen een paar happen waterige diarree te slikken kreeg. et geluk zit in een klein hoekje. Het scheelde geen haar of ik was op mijn gezicht gegaan. Een of andere harde klodder modder, gedropt door een of andere tractor van een of andere loonwer ker. Omdat ik zat te genieten van het streberige trekwerk van de halve husky die ik bezit en die me tot mijn dankbaarheid de aanschaf van een elektrische fiets doet uit stellen, had ik die klodder niet opgemerkt. Mijn voorwiel raakte hem vol, mijn voet schoot van het pedaal en hing even in de lucht alsof ik een ballerina was en een halfslach tige poging tot een spagaat probeerde. Maar gelukkig bleef het daarbij en schoot ik niet van het zadel af met mijn bal len op de stang, want de snelheid waarmee ik door de pol der scheerde was aanzienlijk en dan zou het werkelijk prijs zijn geweest. koude plank zitten, echter die ene zondag liep dat niet goed af. Ik weet zeker dat ik daar beneden een geluid hoorde, een soort gegorgel, alsof er een wezen boven kwam en naar lucht hapte, daarbij een paar happen waterige diarree weg te slikken kreeg, en daar allerminst blij van werd. Ik schoot van de plee af, broek nog over mijn enkels, stuikte met mijn hoofd tegen de deur die ik uit angst nooit vergrendelde en dus meegaf en landde met mijn voortanden op de tegels. Melktanden kwijt, kapotte lippen, hoongelach van de hele familie, maar geen breuken. Geluk had voor mij toen niet in een kleine hoekje moeten zitten, maar in een kleinste ka mertje in huis. Opnieuw is het Zeeuwse maga zine Eej! genomineerd voor een Mercur, een belangrijke prijs in de N ederlandse tij dschriftenwereld. Eej! dingt onder andere met Li- belle mee naar de award voor mooiste cover van het jaar. ,,Staan we ineens weer tussen die grote namen", zegt hoofdredacteur Vio- rella Luciana uit Aardenburg. Je moet misschien twee keer kij ken, maar op de bewuste cover van de achtste editie van Eej!, staat het Zeeuws Meisje. Gemaakt van planten uit zee. Een ontwerp van grafisch kunstenaar Maartje van den Noort, die opgroeide op Schouwen-Duiveland. Eej! moet het opnemen tegen Libelle, Linda, Psychologie Magazine en het Volkskrant Magazine genomi- neerd voor 'mooiste cover' van het jaar. ,,We zijn echt verrast", zegt hoofdredacteur Luciana. ,,Na die eerste nominatie, twee jaar terug, verwacht je niet dat je weer geno mineerd wordt. En dan staat ons Zeeuwse magazine plots weer naast de Linda en Libelle. Stuk voor stuk ijzersterke covers. Of we nu in de prijzen vallen of niet, dat maakt niet uit. Het is gewoon een enorme eer." Eej! verschijnt twee keer per jaar en laat Zeeland op een andere ma nier zien. Het blad werd twee keer eerder genomineerd, in 2018 voor beste cover en een jaar eerder in de categorie 'artdirection'. De uitrei king van de awards is donderdag 10 december. Nog altijd is het kanselkleed, ge stolen uit de stiltekapel van de Protestantse Gemeente in Oost Souburg spoorloos. Het wand kleed werd eind november gesto len. ,,We hopen nog altijd op een tip of dat de dader tot inkeer komt en het kleed in een zakje aan de deur hangt", zegt kerkrentmeester Johan Welleman. Aan publiciteit geen gebrek. Het bericht over het gestolen kansel kleed werd op social media mas saal gedeeld. Reden waarom kerk- rentmeester Johan Welleman goede hoop hield dat het wand kleed zou terugkeren. Maar dat is tot op de dag van vandaag niet ge beurd. Inmiddels heeft de Protes- tantse Gemeente alsnog aangifte van diefstal gedaan bij de politie. Wie nu de stiltekapel binnen loopt, ziet toch een kanselkleed hangen. ,,We hadden gelukkig nog een foto van het originele kleed", zegt Welleman. ,,Die heb ik laten afdrukken op canvas. Hij is net iets groter dan het origineel. En het mooie is; voor een paar tientjes zijn we klaar en ziet de kapel er toch weer aangekleed uit." De Pro testantse Gemeente overweegt alle kleden te vervangen door can- vasexemplaren. ,,Want de verzekeraar vergoedt in dit geval niets", zegt Welleman. ,,Het is een openbare ruimte, dan vervalt alles." eerste keer dat ik me kan herinneren was toen ik van de lagere school naar huis fietste en ik er op het rechte stuk van de Sint-Livinus- straat niets spannenders op had gevonden dan met mijn ogen dicht en zonder han den te rijden. Ik hief ze zelfs ten hemel in de veronder stelling dat als God het be liefde ik misschien wel zou kunnen opstijgen en als een fietsend engeltje door de wolken fladderen. Een Mini Cooper verhinderde dat, al ging ik wel een eind om hoog, want ik knalde er vol op en belandde op het dak om er dan over de voorruit weer af te rollen. Wiel dub bel, pedaal eraf, blauwe plek ken en schaafwonden, maar gelukkig geen breuken. Niet veel later probeerde ik al rij dend mijn handen te krui sen en dus met mijn rechter hand het linkerdeel van mijn stuur vast te pakken. Ook dat eindigde onfortuinlijk. Maar de ergste keer was tijdens een zondags bezoek aan mijn grootouders in Diks- muide. de grote boodschap en dat was iets wat ik daar altijd uitstelde tot het ondragelijk werd. De plee was namelijk een plank in een gebouwtje een eind buitenshuis en in die plank zat een voor mijn kont reusachtig gat. Als je erdoor keek zag je de aangekoekte stront van een heel leven, om nog maar te zwijgen van de geur. Erop gaan zitten was een beproeving, er spookte van alles door mijn gedachten: zal ik er niet door vallen, want mijn voeten raakten de grond niet en dat gat was zo groot. Zit er geen droltrol in die me naar beneden zal proberen te trekken? ZATERDAG 5 DECEMBER 2020 GO Enfin, na veel gedreutel ging ik toch altijd maar op die vï>'. *s«t' l'.V. J -itr Vuurwerkprotest. KIEK! P10 9 Kazernecompensatie toonbeeld van helderheid 12 Saskia Noort wil vaccinatiepost in het café 13 Radboud Universiteit is katholiek af 16 'Heb aandacht voor het psychische coronaleed bij jongeren' 18 Stop met zeep en shampoo en iedere dag douchen! Ik ben natuurlijk al eerder op mijn gezicht gegaan. De Ik moest naar de plee voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50