14 ZEELAND Ook Zeeuwse schakers kijken naar de Netflix-serie The Queen's Gambit Het is niet te hopen dat straks alle aandacht helemaal wegebt Naar The Queen's Gambit, een serie waarin de schaaksport misschien wel serieuzer dan ooit voor het voetlicht wordt gebracht, keken wereldwijd al meer dan 60 mil joen mensen. Ook in Nederland staat de zevendelige reeks over wonderkind Beth Harmon al we ken in de top 3. Bij onder meer Bol.com zien ze dat er nu een piek zit in de ver koop van schaakborden en - stuk ken, terwijl schaaksites ook veel meer bezoek ontvangen. Daaruit kan geconcludeerd worden dat de schaak-zin enorm wordt aange wakkerd door het geschuif met pi onnen, paarden en torens op Net- flix. ,,Het is een boeiende serie", stelt Johanna Brouwer. ,,Het schaken is in The Queen's Gambit geen stop lap van de show. De stukken staan op de borden zoals het hoort. De stellingen zijn overgenomen uit echte partijen; goede schakers zullen ze herkennen. Dat het zo écht is, maakt het aantrekkelijker om naar te kijken." Brouwer schaakt nu al jaren bij Schaakklub Souburg. Ze is bij de senioren de enige vrouw. ,,Het zou leuk zijn als er meer vrouwen gaan schaken door de serie", geeft ze aan. „Alhoewel, nu neem ik nog wel eens een prijsje mee naar huis als beste vrouwelijke deelne mer en dan komt daar misschien verandering in...'' ,,Het is jammer dat verenigin gen nu niet kunnen doorpakken. Vanwege het coronavirus kunnen geïnteresseerden eigenlijk ner gens terecht. Ja, online, maar dat is niet heel aantrekkelijk. In de serie zie je namelijk ook dat schaken meer is dan alleen sport. Het heeft ook een sociaal aspect. Bij een club krijg je dat dan ook mee." Judit Polgar Vlissinger Hans Groffen heeft de serie (nog) niet gezien. De organi sator van het jaarlijkse HZ- schaaktoernooi, dat al zo'n 25 jaar wereldtoppers naar Zeeland haalt, merkte in zijn omgeving wel hoe populair The Queen's Gambit is. ,,Het kan helpen om de schaak sport populairder te maken", zegt hij. ,,lk denk dat de schaaksport in elk geval even een boost krijgt. Nu is het afwachten wat het effect zal zijn op de lange termijn. Het is niet te hopen dat het helemaal wegebt. Het lijkt me voor de schaakbond om iets mee te doen." Groffen stelt dat meisjes en vrouwen al eens een mooi voor beeld hebben gehad: Judit Polgar. De Hongaarse bereikte een kleine twintig jaar geleden als enige vrouw ooit de top 10 van de we reldranglijst. ,,Zij heeft er heel hard voor moeten werken en heeft het uiteindelijk ook echt gehaald." Anno 2020 is de beste vrouw, de Chinese Hou Yifan, de nummer 86 op de ranking. René Tiggelman, ook van Schaakklub Souburg, heeft al wel naar The Queen's Gambit gekeken. ,,De vormgeving was heel mooi en het schaken is fatsoenlijk in beeld gebracht", laat hij weten. ,,Maar de verhaallijn was niet echt geloof waardig, vond ik. En ik heb me geërgerd aan de ondertiteling. Specifieke schaaktermen werden niet goed vertaald. Daar hadden ze beter een kenner op kunnen zetten." De schaker noemt de berichten dat de sport aan populariteit wint 'bemoedigend'. ,,Elke vorm van aandacht is natuurlijk mooi mee genomen. En ik merk dat de media het goed oppakken. Maar ja, wie nu bij een club wil schaken, komt voor een dichte deur te staan. Alles is gesloten. Ik zie hier in Zeeland dan ook niet meteen een effect van de serie tot stand komen." Iets te romantisch In The Queen's Gambit komt scha ken er tamelijk sexy uit. Het wordt allemaal iets te romantisch voor gesteld, volgens Johanna Brouwer. ,,In het echt ziet het er allemaal niet zo swingend uit", geeft ze aan. ,,Nou zitten we bij Souburg nog wel gezellig, maar vaak zit je in een achterafzaaltje." En de schaakster heeft zich eraan gestoord dat in de serie de muziek net niet exact bij de tijd past. ,,Venus van Shocking Blue is nu te horen bij een scene uit 1967. Maar dat num mer is pas in 1969 uitgebracht. En zo waren er meer voorbeelden. Mis schien een beetje pietluttig, maar het is jammer omdat in de rest van de serie zo veel klopt." zaterdag 5 december 2020 Hoofdrolspeelster Anya Taylor-Joy is aan zet, in de Netflix-hit The Queen's Gambit. foto netflix 'Nu een boost voor het schaken, maar wat gebeurt er op de lange termijn?' Toen Johanna Brouwer zich in de jaren zestig van de vorige eeuw meldde bij schaakvereni ging Middelburg, kreeg ze te horen 'dat schaken niet iets voor meisjes is'. Inmiddels is dat gedachtegoed al lang ver dwenen. En de Netflix-serie The Queen's Gambit, die nu im mens populair is, laat zien dat meisjes juist héél ver kunnen komen. Roeland van Vliet Vlissingen - Hans Groffen, organisator HZ-schaaktoernooi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42