Blijf maar thuis achter de buis 10 ZEELAND M-M-ART SPACE ZWAAN-KLEEF-AAN KUNSTPROJECT/ In mei berichtte ik over het project M- M-Art Space 't Blokhuis in Kattendijke. Een steeds groeiende tentoonstelling van kleine werken. Monnikenwerk André Smits en Monika Dahlberg hebben een zwaan-kleef-aan pro ject in het leven ge roepen, waarbij kun stenaars werk inzenden én een an dere kunstenaar aanbrengen. Alle werken worden bevestigd op drie wanden en ingekaderd in een reusachtige tekening van André Smits. Daarin verwerkt hij de na men van en de relaties tussen de inzenders. Het uitgangspunt is een inzending ter grootte van een A4-tje. Op die basis is er uiteenlo pend werk ingebracht, tot zelfs een kleine video-installatie toe. Mikel van Gelderen (1963) stuurde een ingelijst beeld schermpje met een zelfportret, omgeven door een intrigerende combinatie van een tekening en bewegende bladeren. Corona houdt hem van de straat, lees ik in zijn tekst op de website, en door het raam van zijn atelier ziet hij de bladeren van de bomen bewegen in de wind. 'Is het mogelijk een ei gen wereld te maken die buiten vervangt?', is de vraag die hij zich zelf stelt. Het antwoord is een di gitale compositie waarin hij de wereld in zijn hoofd verbindt met de wereld buiten ziet. Het is moeilijk kiezen uit de tientallen inzendingen. Er zitten nogal wat tekeningen bij, van ru dimentaire schetsen tot verfijnd Twee weken geleden bezocht ik voor het eerst sinds maart 2020 een kerkdienst. In de tussentijd koos ik voor andere we gen. Voor de zomer boden de Re monstranten prachtige diensten via hun website aan. Na de zomer volgde ik een serie over de tien ge boden, gevonden via de Vrijzin nige Gemeente in Zierikzee. Ik was er niet alleen, want een aantal an deren uit de Koorkerkgemeen schap in Middelburg deden het zelfde. En na een half uurtje achter de laptop of voor de tv volgde een zoomsessie met koffie en wat lek kers. We leerden elkaar goed ken nen en kregen een band. We pro beren overigens ook te luisteren naar diensten uit de eigen kerk. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Het moest er een keer van komen. Ds. Ivo de Jong kwam naar Middelburg. Vorig jaar ontmoetten wij elkaar bij een workshop drama in Saint-Père- sous-Vézelay. Een week met een hoog experimenteel karakter, een unieke ervaring met 's avonds zo wel luidruchtige als diepgaande gesprekken. Dus meldde ik me aan voor de dienst van 22 november. Op tijd en met succes. Ik scoorde twee tickets. Op zondagmorgen op naar de Koorkerk. Mondkapje op, handen poetsen bij de sanizuil, check op coronaklachten (nee, nee, nee) en langs de man met het grote boek: de administratie. Die klopte, de hordes waren genomen. Dertig mensen werden zo toegelaten. We zochten een plek op ruime afstand van andere bezoekers. Heus er was mooie muziek, er waren drie geoe fende zangers die zich van hun be ste kant lieten horen en een bevlo gen predikant. Maar ook een zekere spanning en onrust schuin achter. Eerst hoestte zij, toen hij, beiden hadden kriebels. Wij kregen ze ook wel een beetje, het maakte onrus tig. Na een uurtje dropen we te leurgesteld af. Zo'n vervreem- dende situatie in de kerk doet je pas beseffen wat er mis is in coro- natijd. Een geloofsgemeenschap ben je samen. Zoomgroepje Vanuit huis met elkaar contact leg gen lukt beter. Afgelopen zondag was het idee als 'zoomgroepje' bij de koffie naar een dienst uit de ei gen kerk te luisteren. Thuis zing ik van harte mee. Maar ook dat mis lukte dit keer. ,,De site kerkomroep wordt overvraagd, als je de dienst niet rechtstreeks kunt meemaken, bestaat vaak de mogelijkheid om die in de dagen erna te beluiste ren", legde een kerkenraadslid ach teraf goedgemutst uit. Niks voor mij, ik zet op dinsdag toch ook geen thee van een op zondag ge bruikt zakje? Na wat gemopper in de app stemden we om half elf af op Omroep Zeeland. Niet vrijzin nig maar het werkt wel. Omroep Zeeland belooft op haar site tot en met de kerst iedere week Geloof in Zeeland uit te zenden. ,,Vanwege het coronavirus kunnen kerkdiensten nog steeds niet op de gebruikelijke wijze doorgang vin den en juist in een periode waar veel mensen op zoek zijn naar licht in het leven kan Geloof in Zeeland steun geven. Het thema 'licht' sluit ook aan bij de huidige donkere en onzekere periode die veel mensen doormaken." Levensbeschouwing k^n helpend zijn. Met dit alterna tief voor een kerkdienst kun je je nog vier weken laten verrassen. Daar naar uitkijken, lijkt mij beter dan te treuren en zeuren over wat niet kan. few uitgewerkte taferelen. Niels Jans sen (1967) is zo iemand die op een klein vel papier een scala aan as pecten van zijn thema kan belich ten. In dit geval gaat het om zijn kunstenaarschap. Dat is niet altijd een feestje, maar hij houdt de moed erin, met humor als wapen. Dat blijkt ook uit zijn tekst op de website van M-M-Art Space. De teksten die je daar vindt zijn op zich ook de moeite waard en ont krachten het idee dat kunstenaars niet kunnen schrijven. Marianne Theunissen (1991) ver telt levendig over corona in de Am sterdamse Kinkerbuurt en over de aanleiding voor haar expressieve tekening: een ontmoeting van een vrouw met een reusachtig insect. Vlakbij hangt een werk van Sigrid van Woudenberg (1967): een prachtige tekening met geheim zinnige texturen, een sterk uitver grootte weergave van iets uit de natuur, wellicht zelfs een interpre tatie van het coronavirus of wat het teweegbrengt. Beeldhouwer Ka- trein Beukers (1991) tekende liefde vol een paar werkhandschoenen, alsof ze even pauze heeft genomen en reflecteert op haar arbeid. Opgezette ree De meest opvallende bijdrage is van Herman Lamers (1954). 'Of hij //mm m ook iets groots mocht brengen?' Dat kon en zo is een spannend beeld te zien. Een opgezette ree benadert omzichtig een oplich tende geometrische vorm. Een beeld dat de fantasie prikkelt. De nieuwsgierigheid van het dier staat dicht bij die van onszelf. Maar mensen kunnen systemen ontdekken en mechanismen door gronden. Wat niet wegneemt dat wij, net als die ree, niet in staat zijn natuur en werkelijkheid ten diepste te doorgronden. Wat res teert is verwondering. Kijken zo als die ree uit het beeld. En als wij ons net zo zouden opstellen als dat dier zou de wereld er anders uit zien... zaterdag 5 december 2020 Volop verwondering in Kattendijke Nico Out Recensie José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk jKflT HUiN nöij i/SSlLST, i'iCK" M/JuRICF mceuussê Werk van Katrein Beukers, Mikel van Gelderen, Marianne Theunissen (boven vlnr) en Si- grid van Woudenberg (onder). v, Around the Corner van Herman Lamers. FOTO'S NICO OUT T/m 28/2. 'M-M-Art Space', Deltastraat 2, Kattendijke. Op afspraak: 06-19864538 artistintheworld.com/mm.htm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38