Coronaproof alternatief voor Oud en Nieuw ides Onze drinkwatertarieven stijgen met 1% in 2021 5 Voornamen uit de Zeeuwsef egio's Veere Leijntje Aarnout Leunis Leintje Antheunis Lourus Lourina Janis Willeboord Maatje Leijn Sentina Lein Schouwen-Duiveland Jobina Tonis Joppa Tholen Dingenus Marinis Goes Dignus Laurus Reimerswaal Forra Dingenis Gommert Middelburg Prina Blaas Tannetje Joos Kapelle Foort Sluis Jannis Terneuzen Ebrina Jozias Heet je Maatje, Tannetje, Hubrecht of Jozias? Grote kans dat je in Zeeland woont, of Zeeuwse roots hebt. Voornamen zijn sterk verbonden met provincies, ontdekte naamkundige Gerrit Bloothooft van de Universiteit Utrecht. Zeeuwen horen bij de kampioe nen in het vernoemen van hun voorouders. Daarom komen tra ditionele voornamen nog veel voor. Zo'n tienduizend Zeeuwen hebben een officiële voornaam (het gaat dus niet om de roep naam) die typisch is voor de streek waar ze wonen. Krina op Schouwen bijvoorbeeld, Leintje en Lein op Walcheren, of Dinge nis rond Reimerswaal. Naamkun dige Gerrit Bloothooft (foto) van de Universiteit Utrecht deed in elke provincie onderzoek naar voornamen. ,,Ik heb behoorlijk wat voorna men gevonden die typisch zijn voor Zeeland en de Zuid-Hol landse eilanden. Er is in Zeeland nog een sterke vernoemingstradi- tie. In de rest van het land kwam je in 2017 veel voornamen tegen als Daan en Emma, terwijl op de Zeeuwse eilanden nog vaak voor Johanna, Johannes en Cornelis werd gekozen. Dat komt, denk ik, doordat de levenshouding nog vrij traditioneel is. Er zijn veel protes tantse en gerefor meerde mensen. Dat geldt ook voor de rest van de Bible Belt." ,,Er is een duidelijke tweedeling in Zeeland. De naamkeuze in Zeeuws-Vlaanderen lijkt meer op die van de rest van Nederland. Dat komt door de invloed van Vlaanderen. De bevolking is meer katholiek en minder traditioneel. Alleen Jozias, Ebrina en Jannis zijn typisch voor de streek." ,,De oorsprong van voornamen gaat eeuwen terug, soms tot in de middeleeuwen. Het is niet duide lijk waarom bepaalde voornamen in die tijd naar boven kwamen. Soms heeft het te maken met dia lect, en in katholieke gebieden werden mensen bijvoorbeeld ver noemd naar lokale heiligen." ,,Voornamen vertellen veel over hoe mensen in het leven staan, en voor ouderen over het geloof. Als er vooral moderne voornamen gekozen worden, dan zegt dat iets over de levenshouding van de be volking. Dat vind ik in teressant." Zijn er over vijftig jaar nog steeds Maatjes, Tannetjes en Joziassen? „De meeste mensen die deze namen dragen, zijn de 50 gepasseerd. De kans is groot dat de tra ditionele namenvoor- raad op den duur ver dwijnt. Dat is een verarming, want daarmee gaat er een lijntje met het verleden verloren." Met 2K21 wil Terneuzen jongeren rond de jaarwisseling een alterna- tiefbieden. Vuurwerk mag niet, sa menscholingen zijn verboden, des ondanks hebben jongeren de be hoefte elkaar te treffen met Oud en Nieuw. ,,Binnen de Vereniging Neder landse Gemeente hebben we ons afgevraagd in hoeverre we de regels kunnen versoepelen voor jonge ren", verklaart burgemeester Jan Lonink. ,,We kunnen niet versoe pelen, wel kunnen we ze iets ple zierigs aanbieden. Je bent tenslotte niet zo lang jong. We willen hier mee wat positiviteit bieden zodat de jongeren samen plezier kunnen hebben en contact met elkaar kun nen hebben." Om het een beetje spannend te houden wil de organisatie nog niet alles kwijt. ,,Het moet een festival- beleving gaan bieden. Het moet een beetje een verrassing blijven. De komende weken geven we steeds meer prijs", zegt Wendy van Geer- truij, namens de gemeente Terneu- zen betrokken bij de organisatie. ,,Het zal een online en offline event zijn, ik kan wel al twee namen noe men van dj's: dj Ninety Two en dj T- Go. Dat zijn dj's hier uit de regio. De komende tijd gaan we daar meer en Het moet een festivalbeleving gaan bieden - Wendy van Geertruij, gemeente Terneuzen grotere namen aan toevoegen. Het offline deel bestaat uit een meet greet met een van de hoofdacts." Om zo veel mogelijk aandacht te trekken voor 2K21 gaat de organisa tie kaartjes uitdelen bij scholen als het Lodewijk College en Scalda. Ook worden sociale media ingezet. Voor het feest is het instagramac- count 2k2iparty aangemaakt. ,,Er zijn een paar voornamen die sinds 1970 vaak gekozen werden. Dat zijn Rafke in Limburg, Marèl in Twente en een paar Friese voornamen. Natuurlijk worden voortdurend nieuwe namen be dacht, maar die worden zelden populair. Bovendien bleven de meeste mensen honderd jaar ge leden veel vaker in hun eigen streek. Met de toename van de verhuizingen zijn ook de streek gebonden voornamen verloren gegaan." waterbedrijf Uw totale kosten bestaan uit: Belasting Variabele kosten Vaste kosten Wij maken en leveren uw drinkwater met zorg. Geniet, maar verspil het niet. f -Sfr zaterdag 5 december 2020 GO Regionale voornamen die tegenwoordig nog meer dan 30 naamdragers hebben. Of meer dan 300 (vetgedrukt). BRON: GERRII BLOOI HOOF I Cornelleke Blok Vlissingen Welke ontdekkingen heeft u ge daan in Zeeland? Voor Zeeuws- Vlaanderen is het een heel ander verhaal. Hoe komt het dat juist deze namen voorkomen in Zeeland? Waarom bent u geïnteresseerd in streekgebonden voornamen? Heel veel willen de organisato ren nog niet kwijt. Wel dat Ter- neuzens coronaproof oudjaars- event voor jongeren 2K21 gaat heten. Guido van der Heijden Terneuzen Zeeuwen zijn kampioenen in vernoemen Zijn er de laatste jaren nog nieuwe streekgebonden voor namen bijgekomen? Btw 9% Over de totale kosten Precario Verschilt per gemeente Belasting op Leidingwater (BOL) Drinkwaterverbruik; 0,859 per 1.000 liter Vastrecht; 70,72 per jaar Op evides.nl vindt u een overzicht van alle tarieven en handige bespaartips.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33