r Dijkversterking Hansweert weer duurder ZEELAND 3 ,,We werken niet meer met vitaal materiaal. Er zit een stofje in het buisje waar de wattenstaaf in gaat, dat het monster oplost en het virus doodt. Dan is het niet meer zo spannend werken. Als hier een buis geopend wordt, grijpt de dop de stok vast. Dat maakt de kans op ver wisselingen heel klein." De proce dures die de medewerkers moeten volgen zijn vereenvoudigd. Over bodige stappen zijn er uit gehaald. ,,Als je handelingen duizend keer op een dag moet doen, scheelt een handeling van twee seconden al heel veel." Paradepaardje De pandemie dwong de Goese mi crobiologen om de werkwijze hele maal opnieuw uit te denken en dat bracht mooie ontdekkingen én lan delijke erkenning, vertelt Winter- mans trots. ,,In een van de perscon ferenties noemde de minister-pre sident ons als voorbeeld van goed contactonderzoek en snel en goed testen. In een week de eerste test- straat in Vlissingen opzetten. Het k^n gewoon. Dat we het goed gere geld hebben straalt wel af op dit zie kenhuis. 95 procent van de uitsla gen voor de GGD zit binnen zes uur in het informatiesysteem." Op dit moment werken de mi crobiologen met de GGD aan de op zet van een teststraat in de Zeeland hallen in Goes. Wintermans heeft als startdatum 21 december in zijn hoofd. ,,We zijn er nog niet hele maal uit of we de monsters in de hallen analyseren of gewoon hier. Het lab is zo dichtbij dat je moet af- vragen of het de moeite is. Aan de andere kant geeft een kwartier tij d- winst wel het gevoel van absolute snelheid. Snelle en effectieve dia gnostiek is wel een paradepaardje." Schaarste Bij analyse in de Zeelandhallen moet er wel extra apparatuur ko men en er is al zoveel geïnvesteerd. Op dit moment kost een typische bestelling tussen de twee en drie ton, zo'n twee keer per maand", knikt Wintermans naar de man die nieuwe dozen vol benodigdheden komt binnenschuiven. ,,De financi ële afdeling belde al vol verbazing of het wel klopt." Marktwerking, haalt Wintermans de schouders op. ,,Er is schaarste, de fabrikanten kunnen de hoofdprijs vragen. Ik had testbuisjes van 8 cent per stuk. Per dag gebruik je er honderden. Ik betaal nu 1,10 euro per stuk. Er zijn er die 1,30 euro vragen. Tja, kapita lisme." Philipp Keller, dagelijks bestuurder van waterschap Scheldestromen, wil in dit stadium nog niet spreken van kostenstijgingen. Dat heeft te maken met de manier waarop de kosten worden geraamd. Daarbij worden tijdens de voorbereiding in fases alle mogelijke uitgaven en risi co's verzameld. ,,Stap voor stap brengen we steeds meer factoren in beeld brengen en beprijzen deze. Zolang niet alle fac toren volledig in beeld zijn, kun je ook niet spreken van een kostenstij ging", zei Keller deze week in de commissie waterkeringen en we gen van het waterschap. De werkwijze is juist bedoeld om tijdens de uitvoering kostenstijgin gen te voorkomen. ,,We doen het nu realistisch. Dat was bij eerdere pro jecten wel anders. Daar werd maar wat in beeld gebracht, maar het was in wezen een onrealistische raming. Dat is ook wel bewezen, want de kosten werden vaak overschreden." Momenteel worden de plannen voor de dijkversterking uitgewerkt. Er ligt inmiddels een voorlopig ont werp. Dat moet komend jaar leiden tot een definitief ontwerp. Dan volgt een nieuwe raming, waarbij ook de betrokken aannemer - het consor tium Van Oord/KWS - zijn inbreng heeft. We doen het nu realistisch. Dat was bij eerdere projecten wel anders Het waterschap heeft al in een vroeg stadium een bouwteam sa mengesteld, om nare verrassingen tijdens de werkzaamheden zoveel mogelijk te voorkomen. Behalve het waterschap zelf en Van Oord/KWS zit advies- en ingenieursbureau Witteveen Bos in dat team. Scheldestromen heeft er veel be lang bij om onverwachte uitgaven bij de uitvoering te vermijden. Het waterschap moet 10 procent van de kosten van het project zelf betalen. De rest wordt in principe gesubsidi eerd via het landelijke programma voor dijkversterkingen, maar tegen vallers tijdens de werkzaamheden komen volledig voor rekening van het waterschap. De dijk bij Hansweert wordt over een lengte van ruim 5 kilometer ver sterkt, omdat deze niet aan de jong ste veiligheidsnormen voldoet. Op veel plaatsen wordt de zeewering twee tot drie meter hoger. Dat bete kent dat deze ook aanzienlijk breder wordt. Dat heeft ingrijpende gevol- gen, zoals het verplaatsen van we gen. In de bebouwde kom wordt een damwand toegepast om ruimte te winnen, zodat er geen huizen hoe ven te wijken. Baggerspecie De werkzaamheden beginnen in 2022 en duren twee tot drie jaar. Duurzaamheid speelt een belang rijke rol. Zo bekijkt het waterschap hoe de grond zo efficiënt mogelijk kan worden aangevoerd - bijvoor beeld via schip - en hoe vrijko mende materialen opnieuw kunnen gebruikt. Ook de zeewering zelf moet zo duurzaam mogelijk wor den, bijvoorbeeld door de toepas sing van baggerspecie als dijkbekle- ding en als grondstofvoor dijkmeu- bilair. zaterdag 5 december 2020 hierna ooit nog zoiets?' Medisch microbioloog Bas Wintermans en analiste Bieke van Looy bij het testapparaat. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN Michelle Minneboo plaats de testbuisjes in de Panther. Positieve tests verschij nen rood op het scherm: er zijn coronavi rusdeeltjes ge vonden. Labspecialist serologie Bieke van Looy verwij dert een wattenstaafje uit de testbuis voor ana lyse. Het Covid-monster is door vloeistof in de buis onschadelijk gemaakt. WWV mende pakken zijn niet nodig in het laboratorium. Kijk op de site bij /video De dijkversterking bij Hansweert gaat waarschijnlijk meer dan 100 miljoen euro kosten. Vol gens nieuwe berekeningen komt het megaproject uit op bijna 102 miljoen euro. Dat is 6,5 miljoen euro meer dan de vorige raming. Rolf Bosboom Hansweert - Philipp Keller, waterschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31