De school als uitlaatklep Meer mensen kopen bij boerderijwinkels Misdaad loont soms Glitterpiet 2 Het ziekenhuislaboratorium in Goes draait nu 24 uur per dag, zeven dagen per week. Testen op Covid-19. Een kijkje achter de schermen. TESTEN COVID-19-LABORATORIUM A Commentaar Jongeren hebben het lastig met corona. Op school zou daar veel meer aandacht voor moeten zijn. Trouwens, ook voor andere problemen die nu onbesproken blijven. Want de jeugd neemt heel wat mee naar de klas. Met deze waar schuwing komen de Belgische psychiater Dirk de Wachter en psychotherapeut Ard Nieuwenbroek in de PZC. De Wachter wijst op de heilzame werking van de school als uitlaatklep. Hij pleit voor een soort levenslessen waarin voor alles ruimte is, dus ook voor tegenslagen en ongeluk. De school hoeft geen therapeutische instelling te worden, maar als leerlingen goed over problemen kunnen praten, hebben zij wellicht minder geestelijke gezondheidszorg nodig. Bovendien wordt het risico kleiner dat zij naar drank of drugs grijpen. De Wachter heeft er een goede aanbeveling voor jongeren bij. Mik voor je geluk niet alleen op bewusteloos feesten. Er is niets tegen platte pret, maar het kan beter. Als je elkaar ook eens in vertrouwen spreekt over waar je mee zit, levert dat een vorm van geluk op die heel veel waard is. Dat gezamenlijke be wustzijn is de beste basis voor vrolijkheid. Zoiets begint niet op school. De Wachter en Nieuwenbroek richten zich wel op do centen, maar ouders kunnen ook met hun adviezen aan de slag. De Wachter wenst een school die voor kinderen voelt als een baarmoeder. Gezinnen moeten zo mogelijk nog veiliger zijn om lief en leed te bespreken. Juist nu. Psychiater pleit terecht voor levenslessen met aandacht voor ongeluk Uit cijfers van marktonderzoeker GFK blijkt dat de omzet van directe verkoop op boerenerven en in boer derijwinkels sinds de pandemie is verdubbeld. Bijna één op de vijf huishoudens koopt wel eens bij de boer. Per persoon wordt er 25 pro cent meer dan voorheen uitgegeven. Oudere mensen zijn nog steeds de belangrijkste klantengroep, maar het aandeel jongeren is dit jaar wel verdubbeld. Vlissinger Thomas Sia- haya, oprichter van Lekkerder bij de ALMANAK Boer, een gratis online platform voor lokale consumenten en boeren, ver klaart dat: „Jongeren hebben nu meer tijd om boodschappen te doen, zijn bewuster bezig met duurzaam heid en gezond eten en weten de lo kale boer mede door Lekkerder bij de Boer beter te vinden." De jonge vader dronk in zijn stu dententijd na een avondje door halen wel eens een afzakkertje in de stripclub. Dat leek hem en zijn vrienden wel geinig. Na een poos kende heel het personeel hen bij naam. Waar hij dan - naast het gebruikelijke - vooral oog voor had, was het overschot Jongeren hebben nu meer tijd om boodschappen te doen Ook speciaalzaken zagen hun om zet stijgen: groentewinkels (plus 38 procent), viswinkels (plus 29 pro cent) en slagers (plus 25 procent). aan glitters dat hij overal in de striptent zag. Op de deur, op de bar, op de wc, op de werkne mers, overal zaten glitters. Vijf tien jaar later zag hij met zijn dochter Glitterpiet op tv. ,,Papa, waarom zit die Piet onder de glitters?" Hij wist het antwoord, maar durfde het niet te geven. Zwaargewonde bij ongeval Gekapseisde oesterboot weer overeind in haven In de Prinses Beatrixha- ven in Yerseke is donder dagavond een oesterkot- ter gekapseisd. De brandweer probeerde nog met vereende krach ten te voorkomen dat de BRU 11 kopje onder zou gaan, maar dat mocht niet baten. Het schip maakte te veel water. Daarop gingen de brand weerlieden snel van boord. Het is niet duide lijk waardoor de kotter is gekapseisd. Het schip hing lange tijd onder water met de mast tegen de steiger. Gisterochtend was het schip weer over eind geholpen. De steiger liep geen schade op. MIDDELBURG Wil jij spelen op Vestrock? Het is drukker dan ooit in de gan gen van het ziekenhuislaborato rium in Goes. Daar worden de wat tenstaafjes uit de teststraten van GGD, huisartsen, verpleeghuizen en het Adrz verwerkt voor analyse op het coronavirus. Op een dag vierhonderd tot wel duizend buis jes met stokjes. 2020 is een tropen jaar, beaamt medisch microbioloog Bas Wintermans. ,,Ik vraag me wel af: komt er hierna ooit nog zo iets interessants op mijn pad?" Hij en zijn collega-artsen micro biologen zijn verantwoordelijk voor de diagnostisering van infec ties en infectieziekten. In een nor maal jaar zijn dat vooral soa's, hiv, griep, hepatitis, luchtwegvirussen. Maar de Covid-19-pandemie heeft het laboratorium hevig doen groeien. ,,Vroeger vond ik het druk als er twaalf mensen waren. Nu weet ik niet hoeveel fte we eigenlijk hebben", geeft Wintermans toe. Explosieve groei Van alle kanten zijn tijdelijke ana listen geworven voor het lab. Je vandaag aandienen was soms over morgen beginnen. ,,Dat heb ik al een aantal keren meegemaakt." De reden voor die explosieve groei is natuurlijk een zeer ernstige zaak, zegt Wintermans. Maar hij vindt het ook een heel interessante tijd in het ziekenhuis. ,,Toen ik in 2016 hier kwam, waren veel analyses verdwenen naar andere laboratoria. Dat demotiveerde mensen. Nu doen we 85 procent van de hoog- volumebepalingen, de veel voorko mende infecties waar het laborato- rium meer dan honderd keer per jaar naar zoekt." Voor de zogenoemde pcr-tests en pcr-sneltests worden nu drie analy- seer-apparaten ingezet. ,,We heb ben voldoende capaciteit voor heel Zeeland", zegt Wintermans, maar voorlopig verwerkt het laborato rium alleen tests uit Noord- en Midden-Zeeland. Snelheid is belangrijk De afgelopen maanden was alles er op gericht om snel en precies te kunnen werken, zonder kans op verwisselingen van monsters. „Snelheid is belangrijk, voor de pa tiënt maar ook voor het ziekenhuis. Als een uitslag binnen een uur be kend kan zijn, kan het ziekenhuis binnen twee uur bepalen of voor een verdachte patiënt op de Spoed eisende Eerste Hulp isolatiemaatre gelen nodig zijn of niet. Dat scheelt nogal." Normaliter werken de laboran ten niet in de avond en nacht, maar nu is het een 24-uursbedrijf, zeven dagen per week. Om nieuwe pa tiënten in de nacht te controleren op besmettingsgevaar en om weg te werken wat overdag is blijven lig gen. Iedereen draagt mondkapjes en handschoenen, maar bescher- In een week de eerste teststraat in Vlissingen opzetten. Het kan gewoon Soms loont misdaad. Tenminste voor de 44-jarige Roemeense 'ro verhoofdman' M. Z. Het Openbaar Ministerie (OM) in Middelburg had becijferd dat Z. met twee fami lieleden in 2015 voor zeker 280.000 euro bijeen had geroofd. En dat geld wilde het OM teruggestort hebben. Alleen zijn ze het land uit gezet en de kans dat er nog iets te halen valt is nul. Plukken Donderdag werd er op verzoek van het OM en met instemming van de advocaat door de rechtbank beslist dat het te plukken bedrag op nihil uitkomt. De reden is voornamelijk het kostenplaatje van onder meer de processen en de beroepsmoge lijkheden De drie hadden het voorzien op ouderen en mensen van wie ze vermoedden dat die vermogend waren. Bij de inbraken ging het hoofdzakelijk om goud, geld en sieraden. Justitie kwam hen op het spoor naar aanleiding van meldingen dat er in sommige buurten toch wel erg opvallend een auto aan het rondrij den was. Er werd een baken en opnameapparatuur onder en in de auto geplaatst en er volgden ob servaties. De werkwijze was stee vast hetzelfde: van tevoren de situ atie verkennen, kijken waar iets viel te halen en dan inbreken. Z. werd in 2017 in hoger beroep veroordeeld tot 42 maanden cel straf. zaterdag 5 december 2020 II Het aantal gezinnen dat bood schappen doet bij boeren, telers en kwekers is sinds de corona crisis bijna verdubbeld. Opval lend is dat dit jaar meer jonge ren de weg naar boerderijwin kels weten te vinden. Frank Balkenende Vlissingen - Thomas Siahaya, Lekkerder bij de Boer Tip? redactie@pzc.nl YERSEKE De brandweer heeft gis termiddag een gewonde uit een auto moeten be vrijden na een ongeval op de Kanaalweg tussen Yerseke en het buurt schap Vlake. Na het eenzijdige onge val, dat rond 14.10 uur ge beurde, werden de brandweer, een ambu lance en een traumaheli kopter opgeroepen. De hulpdiensten hebben het slachtoffer bevrijd uit het voertuig, dat op zijn zij kant in een sloot was be land. De gewonde is ver volgens met spoed per ambulance naar het zie kenhuis gebracht. YERSEKE Popaanzee Gold heeft een nieuwe naam en heet vanaf nu Popaan zee Academy. Elke band kan zich aanmelden bij Popaanzee voor bege leiding. Op basis van wat de band wil, wordt een coach uit de mu ziekindustrie gezocht, die de muzikanten een zetje geeft in de goede richting. Gedurende het festivalseizoen maken de bands kans op optre dens tijdens het Bevrij dingsfestival, Concert at SEA, Vestrock en het Zeeland Nazomerfesti val. Bands die willen meedoen moeten al wel wat ervaring hebben. 'Komt er Claudia Sondervan Goes - Bas Wintermans, medisch microbioloog Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30